کد خبر:130373
پ
کمیته خودرو
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان

تصمیم‌گیری در خصوص خودرو بر اساس مصوبات کمیته خودرو می‌باشد

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصمیم‌گیری در خصوص خودرو را بر اساس مصوبات کمیته خودرو دانست.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصمیم‌گیری در خصوص خودرو را بر اساس مصوبات کمیته خودرو دانست.

 

*** شیوه تعیین قیمت روزانه خودروها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وحید منایی در باره شیوه تعیین قیمت روزانه خودروها اظهار داشت:

بدیهی است درسایر خودروها که به تشخیص شورای رقابت مشمول قیمت‌گذاری نبوده نیزکماکان مطابق رویه قبل رأساً از ناحیه عرضه‌کننده قیمت‌گذاری می‌شوند.

بنابراین در شرایط فعلی قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط شرکت‌ها برمبنای قیمت حاشیه بازار بهمن ماه سال ۹۷ تعیین و از طریق شرکت اعلام شده و نیز تعیین قیمت بصورت روزانه انجام نمی‌شود.

 

*** تصمیم‌گیری در خصوص خودرو بر اساس مصوبات کمیته خودرو

 

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم‌چنین سازمان حمایت مصرف‌کنندگان وتولید‌کنندگان افزود:

براساس دستور العمل ساماندهی بازار خودرو ضمن اخذ اسناد و مدارک مرتبط از شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو پس از بررسی و احصاء قیمت هر محصول مراتب را برای تأیید و تصویب به کمیته خودرو مستقر در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌نماید تا هرگونه اتخاذ تصمیم براساس مصوبات کمیته مذکور صورت پذیرد.

 

*** خودرو در بازار تابع عرضه و تقاضا

 

وی با بیان این که قیمت خودرو در بازار نیز تابع عرضه و تقاضا می‌باشد بیان کرد:

در سمت “عرضه” میزان تولید شرکت‌های خودروساز طی سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل بواسطه مشکلات ایجاد شده در تأمین قطعات مورد نیاز خطوط تولید با کاهش ۳۸درصدی مواجه بوده، در طرف “تقاضا” نیز تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید در خرداد ماه سال ۹۷ و در ادامه بروز اخبار و گزارش‌هایی دال بر آزاد‌سازی قیمت خودرو موجب افزایش انتظارات تورمی و انتقال تقاضای آتی به حال گردید و از طرف دیگر نقدینگی‌ قابل توجه موجود در سطح جامعه و ترجیح مردم به تبدیل نقدینگی به کالا (به‌دلیل افزایش چشمگیر قیمت طلا، مسکن، ارز قاچاق و ..) به همراه انتقال تقاضای اشباع نشده خودروهای وارداتی منتج از افزایش قیمت به سمت کالای جانشین تولید داخل و هم‌چنین افزایش تقاضای سفته‌ بازی و واسطه‌گری خودرو در بازار، موجب تعادل نداشتن عرضه و تقاضا و در نتیجه افزایش قابل ملاحظه قیمت بازار گردیده که البته این روند در شرایط فعلی با روند افزایشی تولید و عرضه در بازار متوقف و قیمت در بازار در حال کاهش می‌باشد که امید می رود این روند ادامه یابد.

 

*** مغایرت در دعوتنامه‌های ارسالی خودروهای ثبت‌نامی

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پایان، اظهار داشت:

مغایرت در دعوتنامه‌های ارسالی خودروهای ثبت‌نامی در سال ۱۳۹۶ نیز علاوه براین که پرسش مذکور به صورت کلی و بدون ارائه مصداق بیان گردیده به آگاهی می‌رساند ملاک قیمت خودرو در این قبیل قراردادها ، قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد خواهد بود و قیمت در زمان ثبت‌نام تأثیری در اخذ مابه التفاوت و صدور دعوتنامه نخواهد داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید