کد خبر:130090
پ
بازار باز
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد

استفاده از تجارب کشور‌های دیگر در زمینه عملیات بازار باز

رئیس کل بانک مرکزی در هشتمین نشست دوره‌ای با اقتصاددانان بر استفاده از تجارب کشور‌های دیگر در زمینه عملیات بازار باز تاکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در هشتمین نشست دوره‌ای با اقتصاددانان بر استفاده از تجارب کشور‌های دیگر در زمینه عملیات بازار باز تاکید کرد.

 

*** استفاده از تجارب کشورهای دیگر در زمینه عملیات بازار باز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در این نشست به عملیات بازار باز اشاره کرد و اظهار کرد:

عملیات بازار باز، مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت است و در بسیاری از بانک‌های مرکزی به کار می‌رود.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی این بانک در نظر دارد از تجارب کشورهای دیگر در زمینه عملیات بازار باز به واسطه برگزاری کارگاه‌های آموزشی بهره‌مند شود.

 

*** اجرا کردن عملیات بازار و شکل‌گیری بازار متشکل ارزی

 

وی تاکید کرد: این بانک با اجماع نظرات، وسواس و دقت نظری خاص و با اطمینان حاصل کردن از آمادگی‌های مورد نیاز نسبت به عملیاتی کردن بازار متشکل ارزی و نیز عملیات بازار باز اقدام می‌کند.

به گفته عبدالناصر همتی، اجرا کردن عملیات بازار و شکل‌گیری بازار متشکل ارزی، نهادسازی مناسبی است که ابزارهای مورد نیاز بانک مرکزی را برای سیاست‌گذاری پولی و ارزی در اختیار این بانک می‌گذارد.

 

*** مهم‌ترین ابزارهای سیاست‌گذاری بانک مرکزی در حوزه پولی و ارزی

 

اقتصاددانان حاضر در نشست نیز با تقدیر از اقدامات بانک مرکزی برای حفظ تعادل در بازار ارز، راه‌اندازی بازار متشکل ارزی و اجرای عملیات بازار باز، این دو را از مهم‌ترین ابزارهای سیاست‌گذاری بانک مرکزی در حوزه پولی و ارزی دانستند و خواستار دقت نظر در بکارگیری آن‌ها شدند.

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، اصلاح ساختار نظام بانکی، کنترل نقدینگی، مهار نرخ تورم، رفع موانع تولید، بهبود وضعیت معیشتی مردم و جلوگیری از  تعادل نداشتن درآمدی از طریق سیاست‌های پولی و مالی، توجه به ترکیب و مقاصد و مبادی تجاری ایران و ضرورت اصلاح آن در جهت کاهش تأثیرپذیری از تحریم‌ها و انتظام بخشی به عملیات بانک‌ها از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید