کد خبر:129966
پ
ارز نیمایی
یک عضو انجمن فولاد خبر داد

دلال بازی در تأمین ارز نیمایی

یک عضو انجمن فولاد از دلال بازی در تأمین ارز نیمایی خبر داد.

یک عضو انجمن فولاد از دلال بازی در تأمین ارز نیمایی خبر داد.

 

*** بروز برخی تخلفات از گیرندگان ارز نیمایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو انجمن فولاد در یک نشست خبری در مورد وضعیت تأمین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان اظهار داشت:

در حال حاضر برخی دلالی‌ها در مورد تأمین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان صورت می‌گیرد به طوری که وقتی برای دریافت ارز نیمایی ثبت‌نام می‌کنیم و در نوبت تخصیص قرار می‌گیریم پس از گذشت چند ماه افرادی که ظاهراً از فهرست متقاضیان ارز مطلع هستند با ما تماس می‌گیرند و پیشنهاد می‌دهند که با پرداخت مبالغی، ارز مورد نیاز‌مان را تأمین خواهند کرد.

بهرنگ قاسمی ادامه داد: دولت باید از فعالیت این دلالان در تهیه ارز نیمایی جلوگیری کند تا تولیدکنندگان بتوانند راحت‌تر ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و تجهیزات خود را دریافت کنند.

وی همچنین از بروز برخی تخلفات در اظهار قیمت محصولات وارداتی برای دریافت ارز خبر داد و گفت:

بعضی افراد قیمت کالای وارداتی را بالاتر از نرخ واقعی اعلام می‌کنند و در این شرایط ارز نیمایی بیشتری برای واردات آن کالا دریافت می‌کنند و بخشی از ارز دریافتی را در خارج از کشور نگه می‌دارند.

قاسمی همچنین با اشاره به اینکه وزارت صنعت و بانک مرکزی آمارهای مربوط به وضعیت تولید و قیمت تولیدکنندگان را دریافت می‌کنند ولی این اطلاعات در اختیار عموم قرار نمی‌گیرد،‌گفت:

این اطلاعات به عنوان یک رانت در اختیار برخی افراد قرار می‌گیرد، مثلاً قیمت فروش یک واحد تولیدی را به یک خریدار خاص اعلام می‌کنند و آن خریدار با استفاده از این رانت نسبت به خرید اقدام می‌کند.

 

*** دیده نشدن شفافیت در بورس کالا

 

عضو انجمن فولاد ضمن تاکید بر جلوگیری از دلالی ارز نیمایی باشاره به اینکه قبلاً سرانه مصرف فولاد در کشور ۲۴۰ کیلو به ازای هر نفر بود، گفت:

در این شرایط مصرف داخلی فولاد حدود ۲۰ میلیون تن بود ولی در حال حاضر مصرف به حدود ۱۰ میلیون تن رسیده و سرانه مصرف نیز ۱۳۰ کیلوگرم به ازای هر نفر است.

وی با انتقاد از صادرات شمش فولاد و محدودیت در عرضه این ماده اولیه به کارخانه‌های داخلی، گفت:

تولیدکنندگان برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود از بورس کالا نیز با مشکلاتی روبه‌رو هستند و در بورس کالا قیمت‌سازی صورت می‌گیرد.

به گفته بهرنگ قاسمی، بورس کالا برای ایجاد شفافیت راه‌اندازی شد اما در حال حاضر خرید از تولیدکنندگان با شفافیت صورت نمی‌گیرد، به عنوان مثال کالایی که یک کارخانه با قیمت ۴ هزار تومان عرضه می‌کند خریداری نمی‌شود و در مقابل، همان کالا از فرد دیگری با قیمت ۴۵۰۰ تومان خریداری می‌شود.

 

*** تولید ۱۰۰ هزارتن نبشی دکل در کشور

 

وی در ادامه از تولید نبشی مورد نیاز برای ساخت دکل در صنایع برق،‌ نفت و مخابرات در ایران برای اولین بار خاورمیانه خبر داد و گفت: ظرفیت تولید این نبشی‌ها با سایز ۱۳ تا ۲۰ میلی‌متر معادل ۳۰۰ هزار تن در سال است که بر اساس نیاز داخلی و صادراتی تولید خواهد شد.

وی در مورد ارزآوری حاصل از این تولید اظهار کرد:

تولید ۱۰۰ هزار تن نبشی دکل سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه خواهد داشت.

به گفته وی، واردکنندگان برای خرید این نبشی‌ها از کشورهای دیگر باید ۵ تا ۶ ماه زمان صرف کنند و این محصول را گران‌تر خریداری کنند در حالی که حالا امکان تأمین آن با قیمت پایین‌تر و در مدت زمان کم در داخل فراهم شده است.

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه نبشی‌های دکل تولید ایران مورد نیاز کشورهای اروپایی و حتی چین نیز هست،‌گفت:

با توجه به قیمت مناسب انرژی، صادرات این نبشی‌ها به چین هم می‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد و در روند تهیه ارز نیمایی موثر باشد.

 

*** تولید ۲۵ میلیون تن فولاد در ایران

 

وی همچنین با اشاره به تولید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن فولاد در دنیا‌،گفت: سهم ایران در این تولید حدود ۲۵ میلیون تن است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این عضو انجمن فولاد در پایان با بیان اینکه در شرایط تحریم می‌توانیم محصولات صادراتی را با قیمت پایین‌تر از نرخ‌های جهانی عرضه کنیم و خریداران خوبی برای این تولیدات داشته باشیم،‌اظهار کرد:

در سال ۸۰ کشورهای عضو CIS نفت را ۴۰ دلار زیر قیمت خاورمیانه در بندر انزلی به ما می‌دادند و ما آن را در ترکیه می‌فروختیم.

برای صادرات نفت از ایران نیز می‌توان همین رویه را در پیش گرفت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید