کد خبر:129201
پ
seminar-abaad-hoghooghi-tahrim-4
رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد

تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌ها با استفاده از ابزارهای تأمین مالی غیربانکی

رئیس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌ها با استفاده از ابزارهای تأمین مالی غیربانکی خبر داد.

رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یادداشتی بر لزوم تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌ها با استفاده از ابزارهای تأمین مالی غیربانکی تاکید کرد.

 

*** کمبود سرمایه واحدهای تولیدی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، متن یادداشت مرجان فقیه نصیری به این شرح است:

افزایش نرخ ارز به ویژه در سال ۹۷، هزینه‌های واحدهای تولیدی نیازمند ارز را با افزایش قابل توجهی مواجه کرده و بسیاری از واحدهای تولیدی با کمبود سرمایه در گردش مواجه شده‌اند.

در این راستا، در اواخر تابستان سال ۹۷ موضوع «رفع مشکل سرمایه در گردش واحدهای صنعتی» در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت و مقرر شد با افزایش حد اعتباری واحدهای تولیدی در مصوبات شورای پول و اعتبار، این مشکل واحدهای تولیدی تا حد قابل ملاحظه‌ای برطرف شود.

 

*** بانک محور بودن شیوه‌های تأمین مالی بنگاه‌ها در اقتصاد ایران

 

اما نکته‌ای که وجود دارد آن است که در شرایط کنونی کشور و نرخ‌های بالای تورم، انگیزه سپرده‌گذاری در شبکه بانکی کشور به دلیل بروز پدیده نرخ سود حقیقی منفی، تضعیف شده است و با توجه به بانک محور بودن شیوه‌های تامین مالی بنگاه‌ها در اقتصاد ایران، توان شبکه بانکی در ارائه تسهیلات گسترده‌تر نیز تا حدی مستهلک شده است.

 

***تأمین مالی سرمایه مورد نیاز واحدهای تولیدی

 

لذا، اتخاذ رویکردهای جدید در بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در بازارسرمایه کشور از طریق طراحی نهادهای جدید و ابزارهای نوین در بازار بورس و هم‌چنین معرفی ابزارهای جذاب با بازدهی بلندمدت و با نرخ مناسب با هدف جذب نقدینگی گسترده در اختیار مردم که حاضر به سپرده‌گذاری آن در بانک‌ها نیستند، می‌توان تا حدودی منابع مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین کرد.

در ادامه به برخی از این ابزارها که در شرایط فعلی از قابلیت اجرایی بیشتری برخوردارند، اشاره خواهد شد.

معافیت مالیاتی برای تجدید ارزیابی دارایی‌های بنگاه‌های تولیدی صنعتی با هدف افزایش سرمایه و توان ارائه ضمانت به بانک‌ها (با هماهنگی سازمان امور مالیاتی کشور) یکی از این موارد است.

 

*** ۱۲ درصد میزان اوراق تأمین مالی در بازار سرمایه متعلق به بخش غیر‌دولتی

 

هم‌چنین مورد پیشنهادی دیگر انتشار انواع اوراق بدهی نظیر اوراق مرابحه، اجاره و رهنی توسط واحدهای تولیدی صنعتی، است که علی‌رغم بانک محور بودن تامین مالی واحدهای صنعتی، ظرفیت‌های موجود در بازار سرمایه جهت تامین مالی بنگاه‌های صنعتی مغفول مانده است به نحوی که در حال حاضر کمتر از ۱۲ درصد میزان اوراق تامین مالی منتشره در بازار سرمایه به بخش غیردولتی تعلق دارد.

لذا انتشار این اوراق که به اتکای دارایی‌های واحدهای تولیدی منتشر می‌شوند، با مساعدت سازمان بورس اوراق بهادار کشور، می‌تواند به جریان تامین مالی بنگاه‌های صنعتی کمک کند.

 

*** استفاده از گواهی‌های سپرده‌گذاری

 

انواعی از این اوراق وجود دارند که در برابر نرخ تورم موجود در کشور قابلیت تعدیل داشته و از این حیث با شرایط کنونی کشور انطباق بیشتری می‌یابند.

در خصوص تامین مواد اولیه، استفاده از گواهی‌های سپرده‌گذاری می‌تواند کمک شایانی به تسهیل فرآیند تامین مالی واحدهای تولیدی صنعتی کند.

ضمن این‌که بهره‌گیری از قراردادهای تبعی خرید و فروش برای سرمایه‌گذارانی که منابع مالی خود را در اختیار واحدهای صنعتی قرار می‌دهند، سود ثابت بلند مدت و انعطاف‌پذیری (بین ۲۵ تا ۳۰ درصد) را ایجاد می‌کند.

 

*** افزایش نیازسرمایه در گردش بنگاه‌ها

 

به عوض اعطای منابع دولتی تحت عنوان تسهیلات تکلیفی به شبکه بانکی کشور، که برای نظام بانکی قدرت خلق پول و به تبع آن رشد سریع‌تر نقدینگی را ایجاد می‌کند، دولت می‌تواند در شرایط کنونی که نیاز سرمایه در گردش بنگاه‌ها افزایش یافته است، بخشی از سود انتشار اوراق بدهی بنگاه های صنعتی را تقبل کرده و از این طریق آثار تورمی تزریق این منابع پولی را نیز مهار کند.

ترغیب بانک‌ها به پذیرش دارایی‌هایی نظیر قبض انبار، موجودی کالا در گمرکات کشور به تایید گمرک ج.ا.ایران و… به عنوان ضمانت جهت اعطای تسهیلات می تواند به عنوان راهکار دیگری جهت اخذ تسهیلات با معرفی تضامین جدید شناسایی شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سه =

کلید مقابل را فعال کنید