کد خبر:128324
پ
صالحی نیا
معاون وزیر صنعت خبر داد

بازگشت دوهزار واحد صنعتی به چرخه تولید

معاون وزیر صنعت از بازگشت دوهزار واحد صنعتی به چرخه تولید خبر داد.

معاون وزیر صنعت از بازگشت دوهزار واحد صنعتی به چرخه تولید خبر داد.

 

*** باز فعال‌سازی چرخه تولید در سال رونق تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز (سه‌شنبه ۲۱ خرداد) با اعلام بازگشت دوهزار واحد صنعتی به چرخه تولید در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان همدان اظهار داشت:

باز فعال‌سازی این تعداد واحد تولیدی و صنعتی نیمه تعطیل و راکد و همچنین ارتقاء ظرفیت تولید چهار هزار واحد صنعتی، از سیاست‌های دولت در سال رونق تولید است.

 
محسن صالحی‌نیا افزود: اگرچه این واحدها بیشتر از نوع صنایع کوچک و متوسط هستند، اما سهم قابل توجهی در اشتغال و اقتصاد کشور ایفا می‌کنند و نیازمند توسعه و تقویت هستند.
 
وی با اشاره به وجود ۸۴۰ شهرک و ناحیه صنعتی در سطح کشور اضافه کرد:
۴۴ هزار واحد تولیدی در این مناطق با ظرفیت‌های متفاوت از ۳۰ تا ۷۰ درصد فعالیت دارند.
 
 

***  برنامه وزارت صنعت برای گره‌گشایی از مشکلات واحدهای صنعتی

 
 
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با تأکید بر بازگشت دوهزار واحد صنعتی به چرخه تولید بیان کرد:
برخی از این واحدها در زمینه زیرساخت و برخی دیگر مشکلات بیمه‌ای، بانکی و مالیاتی دارند که نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها و نهادهاست.
 
وی به تدوین برنامه‌های جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از صنایع اشاره و بیان کرد:
تسهیلاتی در اینباره پیش‌بینی شده که بر اساس تقسیم‌بندی صورت گرفته، ۵۰ درصد در قالب سرمایه در گردش، ۳۰ درصد برای نوسازی واحدها و ۲۰ درصد برای واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
 
در این راستا با ۱۰ بانک عامل قرارداد منعقد شده و صنایع متقاضی استفاده از این تسهیلات از طریق ثبت نام در سامانه بهین یاب می‌توانند از تسهیلات بهره‌مند شوند.
 
 

*** بهره‌برداری از ۳۰ شهرک و ناحیه صنعتی در همدان

 
 
محسن صالحی‌نیا با بیان این‌که ۳۰ شهرک و ناحیه صنعتی در استان همدان درحال بهره‌برداری است، افزود:
این امر نشان از موفقیت استان همدان در جذب سرمایه‌گذار است و باید با مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی برای رونق بخشیدن به شهرک‌های صنعتی تلاش کنیم.
 
وی توانمندی و استعداد استان همدان را در زمینه معادن و کشاورزی بسیار بالا ارزیابی و اضافه کرد:
به‌دور از هرگونه شعار زدگی، برای توسعه صنایع در این زمینه‌ها کمک می‌کنیم.
 
 
*** استقرار ۷۰۰ واحد در شهرک بنکداری همدان
 
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همدان نیز در این نشست با تأکید بر راه اندازی شهرک‌های صنعتی درحال ساخت و  این استان اظهار کرد:
شهرک بنکداری یک مجتمع اقتصادی سودآور برای همدان محسوب می‌شود که ساخت آن نیازمند شتاب گرفتن است.
 
ظاهر پورمجاهد اظهار داشت: شهرک بنکداری همدان در بخش لوازم خانگی، چرم و پوشاک و خواروبار فروشی درحال ساخت است که با استقرار ۷۰۰ واحد در این منطقه تحول بزرگی در عرصه تجارت و اشتغال و چرخه تولید  رخ می‌دهد.
 
وی بر رفع موانع و مشکلات پیش روی این شهرک تأکید کرد و خواستار همکاری شهرداری جورقان و دیگر نهادهای مرتبط برای اتمام این طرح اقتصادی شد.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همدان همچنین شتاب گرفتن ساخت منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد را ضروری دانست و افزود: آغاز ساخت مرحله اول این مجموعه در ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار درحال پیگیری است.
 
ظاهر پورمجاهد توسعه خوشه‌های صنعتی استان همدان را از برنامه‌های راهبردی در سال رونق تولید ذکر و اضافه کرد:
همدان در زمینه سیر، سنگ، پوشاک و لبنیات استعداد تشکیل خوشه‌های صنعتی را دارد که باید رسیدگی لازم انجام شود.
 
 
*** عملکرد خوب همدان در فراهم کردن زیر ساخت شهرک‌های صنعتی
 
 
وی بیان کرد: استان همدان در زمینه فراهم کردن زیرساخت‌ و چرخه تولید در شهرک‌های صنعتی عملکرد خوبی دارد و با تکمیل آن‌ها، شرایط برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر آماده می‌شود.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همدان خواستار تقویت شبکه برق رسانی در شهرک‌های صنعتی رزن، ملایر و اسد آباد شد و گفت:
برخی از واحدهای استقرار یافته در این مناطق بدون برق هستند.
 
پورمجاهد تعیین تکلیف شهرک صنایع هایتک را از دیگر نیازهای استان ذکر کرد و افزود: بهره‌برداری از این شهرک با هدف حمایت و پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان و دانش آموختگان بسیار ضروری است.
 
 

*** صادر شدن ۱۰۱ مصوبه برای رفه مشکلات صنایع استان همدان

 
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نیز به برگزاری ۱۶ نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از ابتدای سال ۹۸ اشاره کرد و گفت:
۱۰۱ مصوبه برای مرتفع کردن مشکلات کارخانه‌ها و صنایع استان صادر شده است.
 
 
حمید رضا متین استمرار نشست‌های این کارگروه تخصصی را خواسته‌های دولت برشمرد و افزود: در این نشست‌ها صاحبان صنایع مشکل دار دعوت شده و به مسائل آن‌ها رسیدگی می‌شود.
 
شهردار جورقان نیز در این نشست با ابراز گلایه از نادیده گرفته شدن حقوق شهرداری توسط شهرک صنعتی بنکداری، خواهان احقاق حقوق از دست رفته این نهاد شد.
 
به گفته مجید قر‌باغی، شهرک بنکداری که در ابتدای شهر جورقان درحال ساخت است، به‌طور کامل تجاری و ماهیت صنعتی ندارد و مشمول قوانین شهرداری است.
 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، شهردار جورقان در پایان، اظهار کرد: واحدهای مستقر در این شهرک مطابق با قوانین موجود همانند واحدهای تجاری ملزم به پرداخت حق و حقوق شهرداری هستند.
 
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید