کد خبر:128248
پ
قطعه‌سازان
رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خبر داد

کمبود نقدینگی؛ مشکل اصلی قطعه‌سازان

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان مشکل اصلی قطعه‌سازان را کمبود نقدینگی دانست.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان مشکل اصلی قطعه‌سازان را کمبود نقدینگی دانست.

 

*** تقاضا برای پرداخت مطالبات قطعه‌سازان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان، کمبود نقینگی را مشکل اصلی این روزهای قطعه‌سازان برشمرد و اظهار کرد:

حتی یک یورو از مبلغ ارزی وعده داده شده به قطعه‌سازان تاکنون دریافت نشده است و همین موضوع سبب شده تا در نبود نقدینگی، قطعه‌سازان نیز نتوانند به تأمین قطعات مورد نیاز خطوط تولید خودروسازان بپردازند.

حجم انبوه خودروهای تجاری نشده و در کف کارخانه مانده خودروسازان گواهی بر این مدعاست و این انجمن خواستار آن است که پرداختی مطالبات قطعه سازان حداکثر یک ماهه باشد.

چهاردهم بهمن ۹۷، فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا خبر داد.

 

*** پرداخت ۱۱ هزار میلیارد در دو بخش ریالی و ارزی

 

در این زمینه، قرار شد برای تزریق نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی، ۱۱ هزار میلیارد تومان در ۲ بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود که تاکنون بخش عمده مبلغ چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده است.

محمدرضا نجفی منش اظهارکرد: از مبلغ چهار هزار میلیارد تومان وعده داده شده نیز فقط سه هزار و ۸۵۰ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان پرداخت شد.

همه تلاش معاونت امور صنایع وزارت صنعت این است که پرداختی ارزی به شیوه مناسبی انجام شود و قطعه‌سازان با پرهیز از ریسک بازپرداخت ارز، خواستار آن هستند که مبلغ ۸۴۴ میلیون یوروی یاد شده را به صورت ریالی دریافت کنند.

 

*** افزایش تولید قطعات داخلی بعد از تحریم

 

وی درخصوص وضعیت اشتغال در این حوزه، بیان کرد: با توجه به کاهش واردات قطعات یدکی در یک سال گذشته، اشتغال مرتبط با موضوع لوازم یدکی داخلی بهبود داشته و تولید داخلی بیشتری را در این بخش شاهدیم.

اما قطعه سازانی که با OEM‌ها یا خودروسازان کار می‌کنند، وضعیت خوبی در تولید و اشتغال ندارند.

OEM مخفف Original Equipment Manufacture یا همان شرکت‌های تولیدکننده یک قطعه است که بطور مثال پس از مذاکره با یک خودروساز مادر و عقد قرارداد متعهد می‌شود با نام آن خودروساز برایش قطعه با بالاترین کیفیت و استاندارد تولید کند.

 

*** اعلام آمادگی ایتالیا جهت همکاری با قطعه‌سازان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در پایان به سفر اخیر خود به ایتالیا و حضور در نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط بولونیای این کشور همراه با تیم اعزامی سازمان صنایع کوچک ایران اشاره و اظهار کرد:

در این نمایشگاه که با تمرکز بر خدمات پس از فروش خودرویی برگزار شد، دیدارهای دوجانبه زیادی با نمایندگان دیگر کشورها برگزار و بسیاری از آنها برای تداوم همکاری با شرکت‌های ایرانی اعلام آمادگی کردند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید