خبرنگار :
پ
سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع تشریح کرد

دلایل کاهش نقش سازمان توسعه تجارت در تجارت خارجی کشور+فیلم

سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری صنایع، دلایل کاهش نقش سازمان توسعه تجارت در تجارت خارجی کشور را تشریح کرد.

 

*** جایگاه سازمان توسعه تجارت در توسعه تجارت خارجی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا مودودی در حاشیه نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در سالن مروارید خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی و با هدف بررسی موضوعات روز حوزه تجارت‌خارجی و ارائه گزارش عملکرد تجارت‌خارجی کشور برگزار شد در خصوص جایگاه سازمان توسعه تجارت در توسعه تجارت خارجی کشور، بیان کرد:

شاید تخصصی‌ترین سازمان در حوزه تجارت خارجی در میان سایر سازمان‌هایی که در کشور حضور دارند سازمان توسعه و تجارت باشد که به صورت حرفه‌ای و تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند.

در خصوص جایگاه جایگاه سازمان توسعه تجارت دو مبحث مطرح می‌باشد؛ نخست این‌که ما به عنوان یک سازمان تخصصی درگیر برخی شرایط ویژه‌ در کشور هستیم که شاید خیلی در حوزه ما نباشد اما اثرات آن می‌تواند بر تجارت ما تاثیر مستقیم و حتی مخرب بگذارد.

برای مثال بحث تحریم‌ها و روابط بین‌الملل تاثیر منفی زیادی در تجارت خارجی کشور گذاشته است که این بحث دیپلماسی سیاسی و اقتصادی را به صورت همزمان می‌طلبد که بخشی از آن مربوط به وزارت خارجه می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد:

بحث روابط بانکی نیز وجود دارد که ما با آن دچار مشکل هستیم که این بحث نیز نیازمند به دیپلماسی سیاسی و اقتصادی در خارج از کشور است.

 

 

*** تاثیر سیاست‌های ارزی در توسعه تجارت خارجی 

 

بحث سیاست‌های ارزی داخل کشور نیز از دیگر مواردی است که بر تجارت خارجی تاثیر می‌گذارد.

سران سه قوه اختیار تدوین سیاست‌های ارزی را به بانک مرکزی واگذار کرده‌اند که البته ما مذاکراتی را با بانک مرکزی انجام داده‌ایم که تصمیمات این نهاد با سیاست‌های تجاری ما همسو باشد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت در ادامه با اشاره به بحث قانون انتزاع، افزود:

در داخل کشور، هم در سال ۹۷ و هم در سال ۹۸ بحث تنظیم بازار داخل و واردات بر اساس اولویت‌ها مطرح است که همه این موضوعات بر روی برنامه‌ها و تصمیماتی که ما در سازمان توسعه تجارت داریم در جهت توسعه تجارت خارجی اخذ میکنیم تاثیرگذار است. 

 

 

*** اقتدار سازمان توسعه تجارت

 

مودودی در ادامه با اشاره به اقتدار سازمان توسعه تجارت، بیان کرد:

این اقتدار در اختیار وزیر صمت است و معاون اول رئیس‌جمهور در شورای عالی صادراتی که اخیرا برگزار کرده‌ایم اعلام کرد که متولی اصلی این بخش وزیر صمت است.

بنابراین در سازمان توسعه تجارت اقتدار وجود دارد اما در سطح کمتر که ما باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

 

*** وظیفه سازمان توسعه تجارت در شرایط کنونی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان با تصریح وظیفه سازمان توسعه تجارت در شرایط کنونی کشور، اظهار داشت؟
ما باید رویکرد خود را تغییر داده و به جای مداخله به سمت فرهنگ‌سازی و بسترسازی برویم.

بحث توانمندسازی، مگاپروژه‌های صادراتی، توسعه فرهنگ برند تجاری در خارج از کشور و… از بحث‌هایی کلیدی مغفول مانده در این سال‌ها است که به اندازه خود سیاست‌های ارزی، تحریم و صادرات غیرنفتی مهم است و امروز باید بیشتر بر روی این بخش‌ها متمرکز باشیم که زیرساخت را برای جهش بعدی که در راه است، فراهم کنیم.

 

در ادامه می‌توانید گزارش تصویری پاسخ سرپرست سازمان توسعه تجارت در خصوص دلایل کاهش نقش سازمان توسعه تجارت در تجارت خارجی کشور را ملاحظه فرمایید:

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید