کد خبر:128033
پ
مودودی
سرپرست سازمان توسعه تجارت خبر داد

بازگشت ۴ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما

سرپرست سازمان توسعه تجارت از بازگشت ۴ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون خبر داد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت از بازگشت ۴ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا مودودی در نشست خبری در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران، با ابراز رضایت نسبت به اصلاح سیاست‌های ارزی کشور، اظهار کرد:

شوک‌های سال گذشته که ناشی از ابلاغ بخشنامه‌های متعدد از طرف بانک مرکزی بود، مانع توسعه صادرات شد.

وی بیان داشت: این شوک‌ها در حالی بود که پیش‌بینی می‌شد به دلیل تغییر ارزش ریال در برابر دلار، صادرات بالایی داشته باشیم، اما این امر محقق نشد.

 

ارز صادراتی

 

*** ضرورت اصلاح سیاست‌های ارزی بانک مرکزی

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت با تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، اظهار داشت:

اخیراً این نهاد اصلاحاتی در برنامه‌هایش انجام داده است.

 

*** بازگشت ۶۰ درصدی ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور

 

مودودی، بازگشت ۶۰ درصدی ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور را از نتایج اصلاح سیاست‌های ارزی برشمرد و گفت:

جریان بازگشت ارز پس از اصلاح سیاست‌های ارزی نتایج مثبتی در پی داشته، چنانچه بر اساس آمار پس از اصلاحات انجام شده، ۱۸ میلیارد یورو به سامانه نیما بازگشته است.

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سال جاری هم ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما برگشته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کل اقلام صادراتی کشور در سال ۹۶، ۳۴۰۰ قلم کالا بر اساس کد سیستم هماهنگ HS که در سال ۹۷ این اقلام به ۴۴۰۰ مورد افزایش یافته که حاکی از رشد ۲۹ درصدی است.

 

*** تعداد کل صادرکنندگان در سال‌های ۹۶ و ۹۷

 

 

مودودی با اشاره به بازگشت ۴ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما بیان داشت:

تعداد کل صادرکنندگان در سال ۹۶، ۹۲۰۰ نفر بوده است که در سال ۹۷ تعداد کل صادرکنندگان به ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر افزایش پیدا کرده که حکایت از افزایش ۴۰ درصدی صادرکنندگان است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: تقریبا ۱۳۴۰ صادرکننده حقیقی و ۱۷۱۸ صادرکننده حقوقی از چرخه صادرات به کشور در سال ۹۷ جدا شده‌اند.

 

ارز صادراتی

 

*** میزان واردات به کشور در دو ماه نخست سال ۹۸

 

مودودی در ادامه با اشاره به میزان واردات به کشور گفت: واردات در دو ماه ابتدای امسال ۶.۷ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به بازگشت ۴ میلیارد دلار ارز صادراتی به سامانه نیما و با بیان این‌که در فروردین ماه امسال شاهد افت ۱۸ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم، گفت:

تلقی از این موضوع این بود که بر اساس سیاست‌های ارزی کاهش صادرات صورت گرفته، اما با توجه به رشد صادرات طی دو ماه اخیر این تلقی پذیرفتنی نیست، ضمن این‌که با توجه به وقوع سیل در ابتدای امسال و از آنجایی که بخش اعظمی از کالاهای ایرانی به کشور عراق صادر می‌شد، به دلیل مشکلاتی که برای عبور و مرور کامیون‌ها پیش آمد، صادرات ما را تحت تأثیر قرار داد.

 

*** صادرات خدمات فنی و مهندسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان، در مورد صادرات خدمات فنی و مهندسی، خاطر نشان کرد:

در این بخش از ابتدای امسال تاکنون ۱.۶ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =

کلید مقابل را فعال کنید