خبرنگار :
پ
سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری صنایع:

اختیار تجارت خارجی کشور در دست سازمان توسعه تجارت نیست/برای تجارت با هر کشور برنامه داریم+فیلم

سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به انتقاد خبرنگار خبرگزاری صنایع مبنی بر اینکه در کشور برای تجارت خارجی برنامه مشخصی وجود ندارد، با اشاره به اینکه اختیار تجارت خارجی کشور صرفا در دست سازمان توسعه تجارت نیست، تاکید کرد، برای تجارت با هر کشور برنامه مشخصی داریم.

 

*** نشست خبری رئیس سازمان توسعه تجارت با اصحاب رسانه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا مودودی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه که در سالن مروارید خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی و با هدف بررسی موضوعات روز حوزه تجارت‌خارجی و ارائه گزارش عملکرد تجارت‌خارجی کشور برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در کشور برای تجارت‌خارجی برنامه مشخصی وجود ندارد، اظهار کرد:

با اشاره به اینکه اختیار تجارت‌خارجی کشور صرفا در دست سازمان توسعه تجارت نیست، اما برای تجارت با هر کشوری برنامه مشخصی داریم.

 

خبرنگار خبرگزاری صنایع نیز در این نشست حاضر و سوالی را که مدنظر بسیاری از کارشناسان بود از معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری کرد.

 

*** چرا برنامه مشخصی در تجارت خارجی کشور وجود ندارد؟

 

وی به نقل از بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور خطاب به رئیس سازمان توسعه تجارت، بیان داشت:

ما در حوزه تجارت خارجی برنامه مشخصی نداریم و در واقع نقش و جایگاه کشورهای مختلف در اقتصاد ما و نقش و جایگاه ما در اقتصاد آنها مشخص نیست.

مثلا معلوم نیست کشور مالزی نقشش در اقتصاد ما چیست و نقش ما در اقتصاد مالزی چیست که متناسب با آن برنامه‌ریزی کنیم.

هرچندوقت یک بار می‌رویم و یک توافقنامه با یک کشور امضا می‌کنیم بدون اینکه بر اساس برنامه و یک نقشه راه مشخص باشد. باید این برنامه مشخص شود تا هر دستگاهی در کشور نیز برنامه و وظیفه خود را در این مسیر بداند و به آن عمل کند‌. کارشناسان معتقدند، ترسیم و اجرای این برنامه برعهده سازمان توسعه تجارت است که مورد غفلت قرار گرفته است. با توجه به این وضعیت، برنامه سازمان توسعه تجارت که شما مسئولیت آن را برعهده دارید، چیست؟

 

*** اختیار تجارت خارجی کشور در دست سازمان توسعه تجارت نیست

 

مودودی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صنایع، اظهار داشت:

اگر چه نام توسعه تجارت خارجی نشان می‌دهد تنها دستگاه و سازمان تخصصی مرتبط به حوزه تجارت خارجی کشور است اما تمام عوامل مرتبط به حوزه تجارت خارجی کشور در این سازمان خلاصه نشده است و ما متولی همه آنها نیستیم.
ما برای ایجاد و حفظ  توسعه تجارت با یک کشور نیاز به پارامترها و مولفه‌های زیادی داریم که در اختیار سازمان توسعه تجارت نیست.

برای مثال بحث تحریم‌ها، روابط بانکی، حمل و نقل، بیمه، ضمانت‌نامه‌ها  و… بر روی  میزان و حجم تجارت خارجی اثر می‌گذارد و لزوما در اختیار ما نیست و شاید حتی در اختیار دولت هم نباشد و در این خصوص به روابط بین‌المللی فراتر از یک کشور نیاز باشد.

 

 

*** سهم ناچیز ایران در تجارت ترجیحی

 

مودودی با یادآوری تحریم‌های اعمال شده علیه ایران گفت:

ما هیچ‌گونه تخلفی را به لحاظ حقوقی و قانونی مرتکب نشده‌ایم اما تنبیهی شده‌ایم که شایسته یک معاهده بین‌المللی نبود.

وی در ادامه با اشاره به تجارت ترجیحی که یکی از ابزارهای اثرگذار در توسعه تجارت خارجی است، بیان کرد:

موضوعات جانبی دیگری که وجود دارد، بحث تعرفه‌ها و تجارت ترجیحی با کشورهای مختلف است.

 ۷۰ درصد تجارت در دنیای امروز در غالب پیمان‌های منطقه‌ای صورت می‌گیرد در صورتی که سهم تجارت ترجیحی در کشور ما نزدیک به سه درصد است.

 

*** نگاه به تولید داخل محدودکننده روابط بین‌المللی

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت با برشمردن دلیل کم بودن سهم تجارت ترجیحی در ایران، تصریح کرد:

حقیقت این است که در طول تاریخ و سال‌های گذشته که صنایع ما شکل گرفتند و ما را به صنعتی‌ترین کشور نفت خیز منطقه تبدیل کردند، تمام صنایعی که در داخل کشور شکل گرفتند در مقیاس‌های محلی و استانی بودند و کمتر مقیاس صادراتی را داشتند؛ لذا ما توانستیم تا حد زیادی خودمان را خودکفا کنیم و این امر قدم مثبتی بوده در شرایط تحریم برای کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: زمانی که در صدد توسعه تجارت ترجیحی هستیم باید به این نکته توجه کنیم که در تجارت‌های ترجیحی برخی امتیازات را از کشور هدف مطالبه می‌کنیم و در مقابل نیز باید به کشور هدف یکسری امتیازها بدهیم؛ همین عامل، محدودکننده است.

در واقع نگاه به تولید داخل گاهی محدودکننده روابط بین‌المللی می‌شود، لذا در این خصوص باید یک تصمیم قاطع گرفته شود.

این موضوعی است که ما سال‌ها است نتوانسته‌ایم برای آن راه‌حلی پیدا کنیم.

ما در شرایط تحریم باید به توسعه و تولید داخل فکر کنیم زیرا مشخص نیست تحریم‌ها تا کجا ادامه یابد. 

 

 

*** برای تجارت با هر کشور برنامه مشخصی داریم 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت با تاکید بر این موضوع که برای تجارت با هر کشور برنامه مشخصی داریم، تصریح کرد:

سازمان توسعه تجارت برنامه دارد، ما برای تک تک کشورها راهبرد داریم که چگونه از ظرفیت این کشورها استفاده کنیم؛ اما همان‌طور که گفتم بسیاری از این مسائل شاید مربوط به سازمان توسعه تجارت نباشد و ما به دستگاه‌های دیگر اعم از گمرک، بانک، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و… اعلام کردیم که برای رونق صادرات باید این انعطافات را داشته باشیم.

به عنوان مثال در تجارت با کشورهایی مانند افغانستان سه میلیارد دلار صادرات و ده میلیون دلار واردات داریم که برای تبدیل این ۱۰ میلیون دلار به ۳۰ میلیون دلار محدودیت‌هایی وجود دارد که مانع رونق صادرات می‌شود.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان اظهار داشت:

ما همسایگان همراهی داریم که با صنعتی شدن هر چه بیشتر و افزایش توان تجاری این کشورها، پیوندهای تجاری ما با آنها افزایش خواهد یافت و ما با توسعه این پیوندها می‌توانیم آثار تحریم را کمتر کنیم.

 

 

در ادامه می توانید گزارش تصویری پاسخ سرپرست سازمان توسعه تجارت به انتقاد خبرنگار خبرگزاری صنایع را ملاحظه فرمایید:

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید