کد خبر:127792
پ
تخصیص ارز کالاهای اساسی
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:

بانک مرکزی فهرست تخصیص ارز کالاهای اساسی را به مجلس می‌فرستد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از ارائه فهرست تخصیص ارز به کالاهای اساسی توسط بانک مرکزی به قوه مقننه به منظور بررسی وضعیت استفاده از یارانه ارزی خبر داد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از ارائه فهرست تخصیص ارز به کالاهای اساسی توسط بانک مرکزی به قوه مقننه به منظور بررسی وضعیت استفاده از یارانه ارزی خبر داد.

 

*** ارسال فهرست تخصیص ارز کالاهای اساسی به مجلس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه قیمت گوشت به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان رسیده است، اظهار داشت:

دولت برای ورود و مدیریت بازار گوشت باید یارانه بالایی پرداخت کند اما سوال اینجا است که آیا دولت از عهده پرداخت چنین مبلغی بر می‌آید یا خیر؟

عزت الله یوسفیان‌ملا با بیان اینکه دولت اکنون برای تهیه گوشت قرمز ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص نمی‌دهد، اظهار داشت:

دولت برای کاهش رانت و فساد ارز یارانه‌ای را از گوشت حذف و اکنون شاهد هستیم که قیمت تمام شده گوشت قرمز به کیلویی ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به ارسال فهرست تخصیص ارز کالاهای اساسی به مجلس تاکید کرد:

اگر بخواهیم قیمت گوشت به ۳۰ هزار تومان برسد، در واقع دولت باید کیلویی ۶۰ هزار تومان یارانه به گوشت بدهد که این رقم در حجم بالا غیرقابل پرداخت می‌شود بنابراین انتظار اینکه به گوشت یارانه داده شود، غلط است.

 

*** افزایش قیمت تمام شده گوشت

 

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده گوشت افزایش یافته است، اظهار داشت:

به دلیل عدم مدیریت، قیمت تمام شده گوشت افزایش یافته است و شاهده گرانی این کالای اساسی در سفره مردم هستیم و حتی برخی از اقشار جامعه توان مالی خرید گوشت قرمز را ندارند اما دولت از عهده پرداخت یارانه به این محصول بر نمی‌آید.

یوسفیان‌ملا تصریح کرد: دولت نمی‌تواند به همه اقلام از گوشت یا بنزین یارانه بدهد، در این بین همین که توانسته است قیمت مرغ و گوشت سفید را کنترل مدیریت کند جای تقدیر دارد چرا که اگر بازار را رها کرده بود قیمت مرغ به قیمت گوشت می‌رسید.

 

*** تاثیر ارز یارانه‌ای بر مدیریت و کنترل قیمت کالاهای اساسی

 

وی بر تاثیر ۱۴ میلیارد دلار ارز یارانه‌ای بر مدیریت و کنترل قیمت کالاهای اساسی، پرداخت و گفت:

بانک مرکزی قرار است لیستی از تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی ارائه کند تا بدانیم یارانه ارزی در چه مسیری هزینه شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان، تاکید کرد:

تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی تاثیر بسزایی بر مدیریت قیمت‌ها داشت اگر این ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاها اختصاص داده نمی‌شد قیمت‌ها به صورت نجومی افزایش پیدا می‌کرد، تاثیر این ارز را در قیمت نان می‌توان مشاهده کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید