کد خبر:127711
پ
اقتصاد جهان

آغاز رکود در اقتصاد جهان

ادامه پیداکردن جنگ تجاری بین دو ابر قدرت اقتصادی جهان سبب رکود اقتصاد جهان در سال پیش رو خواهد شد.

ادامه پیداکردن جنگ تجاری بین دو ابر قدرت اقتصادی جهان سبب رکود اقتصاد جهان در سال پیش رو خواهد شد.

 

*** تنش بین آمریکا و چین سبب خلل در اقتصاد جهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و اجرای سیاست مقابله با اقتصاد چین به عنوان رقیب جدی آمریکا در اقتصاد جهان، جنگ تجاری بین دو ابر قدرت اقتصادی جهان آغاز شد.

بعد از حدود یکسال این جنگ نه تنها اقتصاد دو کشور چین و آمریکا را تحت الشعاع قرار داد بلکه منجر به آسیب دیدن و تنش‌های اقتصادی در تمام کشور‌های شد که اقتصادشان وابسته به این دو کشور است.

 

*** لطمه ۴۵۵ میلیاردی به اقتصاد جهان

 

طی روز‌های گذشته و با آمار ارائه شده توسط مجامع معتبر اقتصادی دنیا رشد اقتصادی کشور‌های جهان طی یکسال گذشته تحت تاثیر سیاست‌های جنگ طلبانه ترامپ دچار کاهش شده است.

چنان که روز گذشته (۱۵ خرداد ۹۸) رئیس صندوق بین المللی پول هشدار داد که جنگ تجاری آمریکا و چین ممکن است نیم درصد از رشد اقتصاد جهانی در سال میلادی آینده را کم کند.

کریستین لاگارد در یادداشتی خطاب به وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی بیست کشور صنعتی نوشت:

لطمه‌ای که این نزاع به اقتصاد جهانی می‌زند ۴۵۵ میلیارد دلار یعنی بزرگ‌تر از حجم اقتصاد آفریقای جنوبی است.

وی افزود: شواهد قوی وجود دارد که آمریکا، چین و اقتصاد جهانی بازندگان تنش‌های تجاری جاری هستند.

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته رسانه‌های بزرگ دنیا نیز نسبت به این کاهش رشد اقتصادی و ضربات مهلک جنگ ترامپ علیه چین و کشور‌های دیگر مانند ایران و ونزوئلا هشدار داده اند.

 

*** جنگ تجاری علت کاهش بهای نفت

 

طبق گزارش (۱۴ اردیبهشت۹۸) دویچه وله بهای نفت که در اوایل اردیبهشت به بالاترین سطح خود رسیده بود حالا کاهشی را تجربه می‌کند که از بهمن‌ماه ۹۸ سابقه نداشته است. تحلیلگران جنگ تجاری را علت کاهش بهای نفت می‌دانند.

دراوایل اردیبهشت بهای نفت خام در سایه تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا و بحران ونزوئلا افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته بود. تحولی که پایدار نماند و پس از آن تا لحظه کنونی بهای نفت حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

در چنین شرایطی احتمال می‌رفت که بهای نفت افزایش یابد. دو عامل دیگر نیز می‌توانستند بر نگرانی‌های ناظر بر بازار انرژی دامن بزنند. از آن جمله بود، افزایش تنش در لیبی و بحران سیاسی ناشی از جنگ قدرت در ونزوئلا.

 

*** نبود دورنمایی برای دستیابی به توافق بازرگانی

 

یکی دیگر از رسانه‌هایی که اثرات منفی جنگ تجاری را مورد بررسی قرار داد خبرگزاری آلمان بود.

بنابر گزارش‌های این خبرگزاری علت کاهش شدید بهای نفت خام را در جنگ تجاری آمریکا و چین می‌داند.

این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران از کاهش نرخ رشد اقتصادی در جهان نیز سخن گفته‌اند.

خبرگزاری آلمان (dpa) روز سه‌شنبه ۱۴ خرداد۹۸  با انتشار گزارشی از سنگاپور خبر از کاهش بیشتر بهای نفت خام در بازار‌های جهانی داده است.

همین خبرگزاری افزوده است که هنوز هیچ دورنمایی برای دست‌یابی به یک راه حل برای مناقشه بازرگانی بین آمریکا و چین دیده نمی‌شود.

بدیهی است که کاهش نرخ رشد اقتصادی در جهان از میزان تقاضای بین‌المللی برای انرژی و از جمله برای نفت خام می‌کاهد.

 

*** افزایش قیمت خودرو به زودی در سراسر جهان

 

جنگ‌های تجاری و تعرفه‌ای ترامپ به چین، ایران و نزوئلا ختم نشده است.

در کنار تنش‌های اقتصادی ناشی از مقابله تجاری آمریکا با این کشور‌ها افزایش تعرفه‌های گمرکی توسط ترامپ برای مکزیک نیز به صنعت خودروسازی صدماتی وارد کرده است.

وضع تعرفه‌های سنگین برای مکزیک نه تنها هزینه تولید خودرو‌ها را در مکزیک افزایش می‌دهد بلکه به طور کلی باعث افزایش قیمت خودرو در جهان می‌شود.

خبرگزاری ان بی سی در گزارشی در مورد رشد قیمت خودرو‌ها در بازار جهانی نوشت:

قیمت خودرو به زودی در امریکا و سایر نقاط جهان افزایش پیدا خواهد کرد.

 

*** بالا بردن تعرفه‌های گمرکی چین و مکزیک سبب کاهش تولید آن‌ها در آمریکا

 

یکی از مهمترین دستاورد‌های ترامپ دستکاری تعادل اقتصادی، سیاسی و بازرگانی کشور‌های جهان است.

به هم خوردن تعادل کشور‌های جهان، پایین آمدن ارزش پولی این کشور‌ها و بالارفتن ارزش دلار آمریکا که قطعا تمام این تحولات به نفع آمریکا است.

اما طی این اتفاقات خود ترامپ نیز از بازتاب عملکرد خود بی‌نصیب نبوده است و کشورش را بخصوص در جنگ تجاری با چین متحمل زیان‌های سنگین اقتصادی و تجاری کرده است.

بالا بردن تعرفه‌های گمرکی چین و مکزیک هزینه تولیدمحصولات را نه تنها در این کشور‌ها بلکه در خود آمریکا نیز افزایش می‌دهد و همین امر باعث افزایش قیمت کالا‌ها و کاهش تولید آن‌ها در آمریکا شده است.

 

*** سنگاپور رقابتی‌ترین اقتصاد جهان

 

سی‌ان‌بی‌سی نوشت: طبق رده‌بندی جدید دانشگاه آی‌ام‌دی سوئیس، برای اولین بار در ۹ سال اخیر، سنگاپور با پیشی گرفتن از آمریکا و هنگ‌کنگ، عنوان رقابتی‌ترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص داد.

طبق رده‌بندی جدید دانشگاه آی‌ام‌دی سوئیس، برای اولین بار در ۹ سال اخیر، سنگاپور با پیشی گرفتن از آمریکا و هنگ‌کنگ، عنوان رقابتی‌ترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص داد.

قوانین مهاجرتی، زیرساخت‌های پیشرفته تکنولوژی، در دسترس بودن نیروی کار متخصص و راه‌های کارآمد برای به راه انداختن یک کسب‌وکار جدید در سنگاپور، به این کشور کمک کرد تا در صدر رده‌بندی سال ۲۰۱۹ این دانشگاه تجارت معتبر سوئیسی، از رقابتی‌ترین اقتصاد‌های جهان، قرار بگیرد.

 

*** تصمیمات جدیدی برای افزایش حوزه جنگ تجاری

 

با وجود این هشدارها، اما در اتاق فکر اقتصادی ترامپ همچنان تصمیمات جدیدی برای افزایش حوزه جنگ تجاری در حال اتخاذ است.

طراحان معتقدند با بالا بردن تعرفه‌های کالا‌های کشور‌های صادر کننده کالا به آمریکا، هزینه صادرات کالا‌ها به این کشور افزایش پیدا می‌کند و این تحول سبب می‌شود ارزش پول امریکا افزایش پیدا کند و امریکا در معاملات بازرگانی سود بیشتری می‌برد.

این قانون که هنوز به تصویب نرسیده است به احتمال زیاد بر روی کالا‌های کشور‌های ژاپن، کره جنوبی، هند، آلمان و سوئیس اعمال می‌شود.

یک بازرگانی امریکا می‌گوید: این تغییرات صادرکنندگان خارجی را متوجه این موضوع میکند که بخش بازرگانی امریکا میتواند با از بین بردن یارانه‌های نقدی از آسیب‌هایی که ممکن است به صنعت امریکا وارد شود جلوگیری کند.

ویلبر راس در این مورد می‌گوید: اقدامات اخیر یکی از وعده‌های رئیس جمهور در کمپین انتخاباتی اش بوده که از آن به عنوان جلوگیری از بی عدالتی‌هایی که آمریکا از سایر کشور‌ها در بخش تجارت متحمل می‌شود نام برد.

 

*** محور اصلی جنگ تجاری چین و امریکا

 

اسکات لینیسکوم وکیل بین الملل و محقق در موسسه کتو در این مورد می‌گوید:

اقدامی که امریکا میخواهد بکند، تعرفه‌های تمامی کالا‌های کشور‌های صادرکننده را افزایش دهد تا از خورده شدن حق آمریکا در معاملات بازرگانی جلوگیری کند. 

محور اصلی جنگ تجاری چین و امریکا تغییراتی است که در سیاست‌های بازرگانی امریکا ایجاد شده است.

برهم خوردن تعادل اقتصاد دنیا تنها کشورهایدیگر را در آستانه زیان قرار نداد. این اقدامات ترامپ تاثیرات مخرب و زیان باری برای کشور خود او نیز به دنبال داشت.

بیزینس اینسایدر سال گذشته میلادی در گزارشی اعلام کرده بود سیاست‌های تعرفه‌ای ترامپ برای هر خانواده متوسط آمریکایی ۱۴۶ دلار هزینه دارد و در صورت اعمال عوارض بعدی این رقم به سالانه ۴۵۳ دلار می‌رسد و می‌تواند ۲۹۲ هزار شغل آمریکایی را از بین ببرد.

 

*** رکورد تا پایان سال ۲۰۱۹

 

روز گذشته (۱۵ اردیبهشت ۹۸) خبرگزاری راشاتودی نیز طی گزارشی از عواقب ادامه پیدا کردن جنگ تجاری نوشت:

براساس نتایج تحقیقات مورگان استانلی محقق بانک سرمایه‌گذاری در صورت ادامه پیدا کردن درگیری‌های اقتصادی بین چین و آمریکا شاهد رخ دادن سه فصل مالی رکود اقتصادی در جهان خواهیم بود.

اقتصاددان برتر بانک در این مورد می‌گوید: سرمایه‌گذاران به خوبی می‌دانند که درگیری‌ها و اختلاف نظرات اقتصادی برای مدت بیشتری ادامه پیدا خواهند کرد، ولی سعی میکنند تا حد امکان از تاثیر بالقوه‌ای که این جنگ تجاری بر اقتصاد جهان می‌گذارد چشم پوشی کنند. 

او در ادامه می‌گوید: تاثیرات بالقوه این جنگ تجاری هنوز به طور واضح مشخص نیست، ولی اگر ترامپ اقدام به کم کردن تعرفه‌های ۲۵درصدی بر روی کالا‌های گمرکی نکند قطعا در پایان سال ۲۰۱۹ شاهد رکود اقتصادی در سطح جهانی خواهیم بود. 

مورگان استانلی در این باره می‌گوید: فعالیت سیاست مداران به گونه‌ای برنامه ریزی می‌شود که بتواند بر روی همه جوانب کشورداری تاثیر گذارد و در حال حاضر هر اقدامی که سیاست‌مداران در عرصه سیاست می‌کنند قطعا عرصه اقتصادی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و بر این اساس احتمال وقوع رکود اقتصادی بسیار بالا است. 

 

*** علت کاهش واردات و صادرات بین چین وآمریکا

 

در حال حاضر کالا‌های امریکایی به ارزش ۶۰ میلیون دلار با تعرفه‌های بالا وارد چین می‌شوند و کالا‌های چینی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار نیز با تعرفه‌های ۲۵ درصدی وارد خاک آمریکا می‌شوند.

محصولات اولیه برای تولید کالا در هر کشور با هزینه‌های بالایی به دست آن‌ها می‌رسد و همین امر باعث کاهش واردات و صادرات در بین این دو کشور می‌شود.

در صورت کاهش محصولات اولیه تولید کالا نیز کم‌تر می‌شود و به تبع شرکت‌ها و کارخانه‌ها برای تولید کالا‌های کمتر به نیروی کار کمتری احتیاج خواهند داشت و در نهایت شاهد رکود در این دو کشور خواهیم بود.

 

*** وابستگی اقتصاد جهان به این دو کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمریکا و چین نه تنها محصولات اولیه کارخانه‌ها و شرکت‌های امریکایی و چینی را تهیه می‌کنند بلکه بقای بسیاری از کارخانه‌ها و شرکت‌های تجاری در اقصی نقاط جهان وابسته به این دو کشور است و براساس این شواهد و اینکه تاکنون هر تلاشی که برای جلوگیری از جنگ تجاری صورت گرفته است با شکست مواجهه شده؛ احتمال اینکه در انتهای سال پیش رو شاهد رکود اقتصادی باشیم بسیار زیاد است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید