کد خبر:127731
پ
افزایش تولید کاغذ
بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت مشخص شد

افزایش تولید کاغذ با وجود تحریم

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، تولید کاغذ در کشور با وجود تحریم و بحران کاغذ با افزایش مواجه بوده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، تولید کاغذ در کشور با وجود تحریم و بحران کاغذ با افزایش مواجه بوده است.

 

*** آغار بحران تولید کاغذ از سال ۹۶

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که افزایش تولید کاغد در سال ۹۷ تنها ۰.۳ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ است.

بحران کاغذ از پاییز ۱۳۹۶ آغاز شد و با وجود اینکه در همان سال با ترخیص یک محموله کاغذ از گمرک این بحران تا حدی کنترل شد اما افزایش نرخ ارز بار دیگر این صنعت را با مشکلاتی مواجه کرد؛ تا جایی که حدود یک سال بعد در پی افزایش بی رویه قیمت کاغذ، صنف ناشران در نامه‌ای به مسئولان دولتی خواستار پیگیری جدی برای حل معضل کمبود و گرانی کاغذ شد.

از طرف دیگر در روزهای آخر اسفند ماه ۱۳۹۷، دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ اعلام کرد که در سال گذشته ۳۷ هزار و ۳۵۴ تن کاغذ روزنامه‌ای و ۲۱۸ هزار و ۶۲۳ تن انواع کاغذ تحریر وارد کشور شده است، اما فقط ۶۹۱۵ تن کاغذ روزنامه‌ای و ۱۳ هزار و ۶۴۹ تن کاغذ تحریر با حواله معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت ارشاد توزیع شده است به این معنا که سایر مقادیر که با ارز دولتی وارد شده، غیرقانونی توزیع شده است.

 

*** توجه به تولید داخل راهکار برطرف شدن مشکلات و افزایش تولید کاغذ

 

این معضل در سال جدید نیز ادامه داشت تا جایی که برخی نشریه‌ها و روزنامه‌ها مجبور به کم کردن تعداد صفحات خود شدند.

اخیراً  رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران، نیز توجه به تولید داخل را یکی از راهکارهای برطرف شدن مشکلات بازار کاغذ و افزایش تولید کاغد عنوان کرده بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آخرین آمار منتشر شده از تولید کلاهای منتخب صنعتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده نشان می‌دهد که تولید انواع کاغذ در سال ۱۳۹۷ معادل ۹۴۵ هزار تن بوده که نسبت به تولید ۹۴۱ هزار و ۷۰۰ تنی این محصول در سال ۱۳۹۶ تنها ۰.۳ درصد افزایش داشته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید