کد خبر:127627
پ
تعرفه‌گذاری خرمای صادراتی
نایب رئیس انجمن خرمای ایران تاکید کرد

مناسب نبودن راهکار تعرفه‌گذاری خرمای صادراتی برای کاهش قیمت داخلی این محصول

نایب رئیس انجمن خرمای ایران بر مناسب نبودن راهکار تعرفه‌گذاری خرمای صادراتی در راستای کاهش قیمت داخلی این محصول تاکید کرد.

نایب رئیس انجمن خرمای ایران بر مناسب نبودن راهکار تعرفه‌گذاری خرمای صادراتی در راستای کاهش قیمت داخلی این محصول تاکید کرد.

 

*** تعرفه‌گذاری خرمای صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس انجمن خرمای ایران اظهار داشت:

تعرفه‌گذاری خرمای صادراتی برای کاهش قیمت این محصول در حالی در داخل کشور وضع شده که با کمبود خرما در کشور روبرو نیستیم، بلکه به میزان کافی خرما در کشور وجود دارد، اما افزایش قیمت این محصول همانند سایر محصولات ناشی از نوسان نرخ ارز است.

 علی محمد صمیمی اظهارداشت: اکنون مشتری خرمای کبکاب برخلاف کشورهای جنوب غرب آسیا و برخی کشورهای شمالی از جمله روسیه است که هرکیلوگرم از این خرما را با قیمتی بین ۵۰ تا ۷۰ سنت خریداری می کنند که با درنظر گرفتن چنین عوارضی بر روی این محصول احتمال از دست رفتن برخی بازارهای صادراتی وجود دارد زیرا در تجارت جهانی نرخ یک محصول تغییر چندانی پیدا نمی کند.

 

*** کاهش قیمت خرما

 

صمیمی با بیان اینکه با تعرفه‌گذاری صادرات خرما کاهش خواهد یافت، تصریح کرد:

خرما یک محصول صادراتی راهبردی است که با وجود اینکه ابتدا باید بازار داخلی آن تامین شود، اما به طور حتم صادرات آن به نفع منافع ملی است.

وی اضافه کرد: شهریور ماه سال گذشته هر کیلوگرم خرمای کبکاب با قیمتی بین سه تا هفت هزارتومان از نخل‌داران خریداری شد که با نرخ ۱۲ تا ۱۵ هزارتومان در بازار عرضه می‌شود.

 

*** احتکار خرما توسط کشاورزان و کارخانه‌های بسته‌بندی

 

نایب رئیس انجمن خرمای ایران خاطرنشان ساخت:

خرما توسط کشاورزان و کارخانه‌های بسته‌بندی احتکار نشده که باعث افزایش قیمت‌ها شود، بلکه در شرایط فعلی که نوسان نرخ ارز بر روی همه محصولات از جمله خرما نیز تاثیرگذار است باید این محصول را به شکل مستقیم به بازار عرضه کرد تا مصرف‌کنندگان با قیمت‌های مناسب‌تری خریدرای کنند.

به گفته وی، قیمت ارقام خرما متناسب با مناطق تولید آن با یکدیگر متفاوت است، به طوری که اکنون ۴۰۰ رقم خرما در ایران به بار می‌‌نشیند که ۱۲۰ نوع آن مربوط به بوشهر است و قیمت خرمای زاهدی بوشهر با فارس و هرمزگان تفاوت قیمت دارد.

صمیمی با تاکید بر اینکه تعرفه‌گذاری خرمای صادراتی راهکار مناسبی برای کاهش قیمت این محصول نیست، اضافه کرد:

خرمای کبکاب بین سه تا هفت هزارتومان، خرمای مضافتی با قیمت ۱۳ تا ۱۸ هزارتومان و خرمای پیارم بین ۳۰ تا ۳۸ هزارتومان از نخل‌داران خریداری می‌شود که با درنظر گرفتن هزینه‌های ضایعات، سورتینگ، بسته‌بندی و سردخانه و انبارداری قیمت نهایی افزایش خواهد داشت.

 

*** چهار هزار رقم خرما در کل دنیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس انجمن خرمای ایران در پایان، اظهار داشت:

اکنون چهار هزار رقم خرما در کل دنیا در بازارهای عرضه می‌شود که رقم مجول با قیمتی نزدیک ۲۰۰ هزارتومان خریداری می‌‌شود که میزان تولید این رقم در ایران بین چهار تا پنج تن است.

سال گذشته ۱۵۰ هزارتن خرمای کبکاب در بوشهر تولید شد که نزدیک ۱۱۰ هزارتن آن به مصرف استان بوشهر رسید.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید