کد خبر:126395
پ
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
رئیس هیأت عامل ایمیدرو خبر داد

هموار‌سازی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه معدن

رئیس هیأت عامل ایمیدرو از هموار سازی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه معدن خبر داد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو از هموار‌سازی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه معدن خبر داد.

 

*** ایمیدرو مانع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش معدن نخواهد بود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیأت عامل ایمیدرو در جلسه بررسی مسایل و مشکلات حوزه معادن فارس در شیراز اظهار داشت:

قطعا ایمیدرو مانع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش معدن نخواهد بود و بنا به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، ما موظفیم که زمینه فعالیت را برای بخش خصوصی فراهم کنیم.

خداداد غریب‌پور، سرمایه‌گذاری بر روی مواد معدنی و بخش معدن را مقرون به صرفه و دارای ارزش افزوده بسیار بالا دانست و ادامه داد:

بخش معدن در دنیا ارقام قابل توجهی دارد و درآمد حوزه محصولات معدنی در حدود هشت هزار میلیارد دلار است.

سال ۹۷  افزون بر ۹ میلیارد دلار از مجموع حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بود که این رقم قابل توجهی است که افزون بر ۲۰ درصد صادرات کشور را شامل می شود.

 

*** اکتشاف حلقه اول و سنگ بنای توسعه بخش معدن

 

در حوزه اشتغال هم بیش از ۷۰۰ هزار نفر به شکل مستقیم در بخش معدن و صنایع معدنی مشغول هستند که این مساله بیانگر ضرورت توجه به این بخش و است.

وی  با تاکید بر حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بیان کرد:

در بخش معدن ما خالق تکنولوژی نیز هستیم و مهندسان ما توانسته‌اند در بعد تولید دانش فنی عملکرد خوبی داشته باشند.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اکتشاف را حلقه اول و سنگ بنای توسعه بخش معدن دانست و بیان کرد:

قبل از هر اقدامی ابتدا باید بدانیم چه نوع مواد معدنی، چه میزان و در کجا داریم.

در بحث اکتشاف معادن، ایمیدرو مصمم است و هیچ مشکلی در زمینه همکاری با سازمان زمین شناسی برای مطالعات زمین شناختی نداریم و در استان فارس هم به طور خاص آماده هستیم تا بدون محدودیت در امر اکتشاف همکاری کنیم.

 برخی از واحدهای تولیدی ما از جمله ذوب آهن پاسارگاد شیراز فاقد معدن هستند و ما مشکل تامین سنگ آهن برای این مجموعه را داریم و بنابراین اصرار داریم که کار اکتشاف معادن در کشور انجام شود و قطعا پهنه‌هایی را هم در استان فارس به این امر اکتشاف اختصاص خواهیم داد.

 

**** احیا و فعال سازی معادن کوچک

 

رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بیان کرد:

همچنین امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال رونق تولید نام‌گذاری شده، پروژه احیا و فعال‌سازی معادن کوچک که اکثرا کانی‌های غیر فلزی هستند را در دستور کار داریم.

خداداد غریب پور افزود: انتظار است که در استان فارس هم که اکثر معادن آن غیر‌فلزی هستند، بحث احیا و فعال‌سازی معادن کوچک در جهت حمایت از تولید و رونق تولید و همچنین حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مورد توجه قرار گیرد.

در منطقه ویژه لامرد نیز زیرساخت‌ها را آماده کرده‌ایم و در حال اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به این منطقه هستیم و اقدامات خوبی نیز در تامین برق و جاده در حال انجام است و هر کمکی که در این منطقه نیاز باشد انجام خواهیم داد.

 

*** استخراج ۲۳ ماده معدنی از معادن استان فارس

 

در ادامه سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ضمن تاکید بر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بیان کرد:

بر اساس ویژگی‌های زمین شناسی معدنی استان، هم اینک ۲۳ نوع ماده معدنی از معادن این استان استخراج شده و در صنایع مختلف استان و کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

فریبرز رضازاده، در خصوص قابلیت‌ها و توانمندی‌های معدنی فارس بیان کرد:

تنوع مواد معدنی قابل برداشت، انواع سنگ‌های تزئینی و نما با مزیت صادراتی و تولید در حدود ۱۸ درصد از کل تولید کشور، وجود انواع خاک‌های نسوز و صنعتی، منابع عظیم انواع مصالح ساختمانی، کشف ذخایر دولومیت در جنوب استان فارس و پیگیری جهت تکمیل مطالعات مربوط به آن، وجود پتانسیل‌های سنگ آهن در شرق فارس که توسط سازمان ایمیدرو در حال اکتشاف است و همچنین معادن فلزی استان از جمله این قابلیت ها است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در پایان، اظهار کرد:

زنجیره تولید آهن و فولاد با ظرفیت سه و ۲ دهم میلیون تن شامل (آهن اسفنجی، شمش فولادی، مقاطع فولادی)، کاشی و سرامیک، سیمان، فرآوری انواع سنگ‌های ساختمانی و نما و انواع مصالح ساختمانی از جمله این تولیدات است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید