کد خبر:126346
پ
بازار روغن موتور
مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد

رصد مداوم بر وضعیت بازار روغن موتور

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از رصد مداوم بر وضعیت بازار روغن موتور خبر داد.

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از رصد مداوم بر وضعیت بازار روغن موتور خبر داد.

 

*** افزایش قیمت صد در صدی روغن موتور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان،  اظهار داشت:

اواخر سال گذشته و به دنبال اعمال نرخ ارز نیمایی در تعیین قیمت لوبکات توسط پالایشگاه‌های نفت به عنوان ماده اصلی و موثر در تولیدی روغن موتور و افزایش قیمت صد در صدی این ماده اولیه و همچنین سایر هزینه‌ها از جمله حقوق و دستمزد، بسته بندی، مواد شیمیایی و افزودنی‌های مورد استفاده و غیره، موضوع افزایش قیمت این محصول به طور جدی از سوی انجمن کارفرمایی روغن‌سازی و چهار شرکت اصلی تولیدی در سازمان مطرح و پیگیری شد.

 

*** تصویب اجرای افزایش قیمت بر مبنای هزینه‌های جدید

 

سیدمحمدحسین مولاخواه در ادامه افزود:

براین اساس با اخذ مدارک و اسناد مثبته بهای تمام شده و برگزاری جلسات متعدد با شرکت‌های تولیدی مورد نظر و طرح موضوع در کارگروه تنظیم بازار و تصویب اجرای افزایش قیمت بر مبنای هزینه‌های جدید و به منظور جلوگیری از بروز خلل در تولید انواع روغن موتور طبق توافق انجام شده در اواسط اردیبهشت ماه افزایش قیمت محصولات روانکار دیزلی به میزان ۶۰ درصد و برای محصولات روانکارهای بنزینی به میزان ۷۰ درصد نسبت به تیرماه سال ۹۷، توسط شرکت‌های تولیدی اقدام و نرخ‌های جدید بر روی محصولات تولیدی درج شد.

 

*** دلایل تاخیر در افزایش قیمت روغن موتور 

 

وی در ادامه تصریح کرد:

افزایش قیمت مذکور می‌بایست در نیمه دوم سال گذشته پس از تغییر نرخ ارز محاسباتی فرآورده‌های نفتی و همچنین افزایش هزینه‌های مربوطه اعمال می‌گردید که با توجه به تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان توسط دولت صرفا برای پرداخت مابه‌التفاوت تبدیل ارز رسمی به نیمایی در محاسبه نرخ محصول لوبکات و همچنین تایید نشدن افزایش قیمت از سوی کارگروه تنظیم بازار در اواخر سال گذشته و موکول نمودن آن به سال جاری، این افزایش قیمت به تاخیر افتاد.

مولاخواه دلیل این افزایش قیمت را فشار هزینه‌ای و بروز مشکل در تامین کالا از سوی تولیدکنندگان و در نتیجه افزایش قیمت بی‌رویه در سطح مصرف کننده در بازار و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی و اخلال در روند تولید و توزیع دانسته و خاطر نشان کرد:

در حال حاضر نیز این سازمان با همکاری و هماهنگی دیگر سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در سراسر کشور و اصناف بصورت مستمر بر مراحل تولید، توزیع و رعایت قیمت‌ها نظارت و در صورت مشاهده تخلف نسبت به تشکیل پرونده و برخورد قانونی اقدام خواهد کرد.

 

*** برطرف کردن کمبود روغن موتور دیزلی 

 

وی ادامه داد: شرکت‌های تولیدی نیز متعهد به تولید و توزیع حداکثری انواع روغن موتور بالاخص نوع دیزلی و تامین نیاز بازار استان‌ها شده‌اند و اطلاعات توزیع شرکت‌های مزبور نیز به صورت هفتگی به سازمان‌های صنعت معدن و تجارت برای اعمال نظارت بر توزیع و قیمت ارسال می‌شود. ضمناً با توجه به رصد و پایش صورت گرفته در این بازه زمانی، میزان فراوانی روغن موتور بنزینی در سطح بازار مشکل خاصی وجود نداشته و حسب دریافت گزارش از چند استان در رابطه با کمبود روغن موتور دیزلی بلافاصله ضمن هماهنگی هشدارهای لازم به شرکت‌های مزبور برای رفع آن داده شده است.

 

*** معرفی متخلفین به سازمان تعزایرات حکومتی 

 

مدیر کل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پایان، اظهار داشت:

کلیه عوامل تامین و توزیع روغن موتور مکلفند محصولات موجود در بازار که دارای تاریخ تولید قبل از افزایش قیمت هستند را با نرخ‌های گذشته عرضه نمایند و هرگونه خدشه به نرخ‌های مندرج و پاک کردن آن و یا توزیع محصولات بدون درج قیمت و همچنین نگهداری غیر موجه و عرضه نشدن کالا به بازار و صادر نشدن فاکتور معتبر نیز دارای ظن تخلف تعزیری بوده و متخلف به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ستادهای خبری سراسر کشور از طریق شماره تماس ۱۲۴ آماده دریافت گزارش‌های تخلف و شکایات احتمالی مردمی می‌باشد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید