خبرنگار :
پ
رئیس سازمان ملی کارآفرینی و نایب رئیس اتاق بازرگانی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع:

اگر دولت در عمل به قانون رفع موانع تولید کوتاهی نکرده بود، استفاده‌کنندگان از تسهیلات صندوق توسعه ملی الان با مشکل بازپرداخت روبرو نبودند+فیلم

رئیس سازمان ملی کارآفرینی و نایب رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه در قانون رفع موانع تولید صراحتا به دولت تکلیف شده که ساز و کاری را برای بیمه و پوشش ریسک نوسانات ناشی از ارز پیش‌بینی کند، تاکید کرد به علت اینکه این کار هنوز انجام نشده، اکنون بسیاری از دریافت‌کنندگان تسهیلات صندوق ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی با مشکل مواجه شده‌اند.

 

*** تمایل صندوق توسعه ملی به حمایت از کسب و کارهای سنتی در حوزه صنعت و معدن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان ملی کارآفرینی در حاشیه نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی با اشاره به نقش صندوق توسعه ملی در کارآفرینی و توسعه کسب و کار در کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری صنایع، اظهار داشت:
صندوق‌توسعه‌ملی با یک فلسفه وجودی و ماموریت خاص و برای انجام فعالیت‌های به‌خصوصی تاسیس شد.
در صندوق توسعه، هم به صورت ریالی و هم به صورت ارزی تسهیلاتی برای ایجاد یا توسعه کسب و کارها چه در بخش صنعت و معدن، کشاورزی یا حتی گردشگری به صورت عمومی پرداخت می‌شود.

 

صندوق توسعه ملی

 

*** نیاز به تعریف مشخص از کارآفرینی

 

حسین سلاح ورزی با بیان اینکه کارآفرینی و فعالیت اقتصادی نیازمند تعریف است، گفت:
حمایت صندوق توسعه ملی از کسب و کارهای مبتنی بر کارآفرینی، مستلزم داشتن یک تعریف از کارآفرینی یا فعالیت اقتصادی است و منظور ما از کارآفرینی، کسب و کارهای کارآفرینانه مبتنی بر دو ویژگی ریسک و خطرپذی نیست.

وی در خصوص حمایت صندوق توسعه ملی تصریح کرد:
صندوق توسعه ملی و بانک‌ها به عنوان عامل این صندوق، تمایل بیشتری به حمایت از کسب و کارهای سنتی در حوزه صنعت و معدن دارند.

 

*** مشکل تولید‌کنندگان در بازپرداخت تسهیلات صندوق

 

رئیس سازمان ملی کارآفرینی با بیان اینکه دولت‌ها استفاده زیادی از منابع صندوق‌توسعه‌ملی داشته‌اند، تاکید کرد:
به دلیل دست‌درازی دولت‌ها به منابع صندوق توسعه ملی در سال‌های گذشته و مصرف منابع آن، این صندوق نتوانسته است آنطور که هدف قانونگذار بوده، به وظایف خود عمل کند.

حسین سلاح ورزی تصریح کرد: آنها که از تسهیلات ارزی صندوق ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی استفاده کرده‌اند، به دلیل افزایش نرخ ارز در بازپرداخت تسهیلات اعطایی به آنها با مشکل مواجه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه در قانون رفع موانع تولید صراحتا به دولت تکلیف شده که ساز و کاری را برای بیمه و پوشش ریسک نوسانات ناشی از ارز پیش‌بینی کند اما این کار هنوز انجام نشده و بسیاری از استفاده‌کنندگان از تسهیلات، اکنون با مشکل مواجه شده‌اند.

 

صندوق توسعه ملی

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان ملی کارآفرینی در پایان، اظهار داشت:
به علت مشکلات محیطی که به دلایلی خارج از اختیار صاحبان کسب و کارها و تولیدکنندگان ایجاد شده، علاوه بر اینکه فرآیند بازپرداخت تسهیلات آنها با مشکل مواجه شده، بازگشت منابع صندوق نیز با مشکل مواجه شده است.

در ادامه می‌توانید گزارش تصویری این گفتگو را ملاحظه نمایید:

انتهای پیام///

منبع
خبرگزای صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید