خبرنگار :
پ
در گفت‌وگو با خبرگزاری صنایع تشریح شد

اصلی‌ترین موانع توسعه کارآفرینی و کسب و کار در ایران از نگاه کارآفرینان + فیلم

کارشناسان و متخصصان حوزه کارآفرینی در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری صنایع، اصلی‌ترین موانع توسعه کارآفرینی و کسب و کار در ایران را تشریح کردند.

 

توسعه کارآفرینی

 

*** نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در اتاق صنایع و معادن و کشاورزی ایران و با حضور حسین سلاح ورزی، رئیس سازمان ملی کارآفرینی و محمدصادق بیجندی، معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی و همچنین برخی روسای کانون‌های کارآفرینی سراسر کشور برگزار شد.

 

 

در حاشیه این نشست،  خبرنگار خبرگزاری صنایع با برخی از کارآفرینان برتر کشور گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید. 

 

توسعه کارآفرینی

 

*** خلل‌های موجود در کارآفرینی کشور 

 

عضو هیأت مدیره انجمن جوانان و کارآفرینان استان تهران در گفت‌و‌گویی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، در خصوص خلل‌های موجود در زمینه کارآفرینی در کشورمان اظهار داشت:

آنچه در کارآفرینی در کشور ما خلل ایجاد می‌کند نبود تفکر کارآفرینی، اعتماد نداشتن بخش‌دولتی به بخش‌ خصوصی و رشد نیافتن بخش‌ خصوصی بخاطر ضعیف نگه داشتن آن است.

بنابراین ما نیاز داریم تفکر کارآفرینی را توسعه بدهیم و این امر جز با اعتماد بخش خصوصی و دولتی به هم امکان‌پذیر نیست.

 

*** چگونگی رسیدن به هم‌افزایی دولت و بخش‌خصوصی

 

سید‌مرتضی‌میری در ادامه هم‌افزایی دولت با بخش‌خصوصی را امکان پذیر دانست و گفت:

در واقع دولت و بخش خصوصی با ارسال کردن ظرفیت‌ها و محدودیت‌های واقعی خودشان می‌توانند به یک هم‌افزایی برسند و فضای کارآفرینی را گسترش بدهند.

 

***موانع میان هم‌افزایی دولت و بخش‌خصوصی

 

عضو هیأت مدیره انجمن‌ جوانان‌ و‌ کارآفرینان استان تهران در پایان با اشاره به موانع میان هم‌افزایی دولت و بخش‌ خصوصی، اظهار داشت:

قوانین و مقرراتی که برای توسعه کارآفرینی در کشور وجود دارد قدیمی و مربوط به زمانی‌ است که شبکه‌ کارآفرینی به شکل امروزی خود وجود نداشت و طبیعتا به رسمیت شناخته نمی‌شد؛ بنابراین این قوانین باید تغییرات اساسی کنند و بجز از راه هم‌افزایی این امکان وجود ندارد.

بنابراین الگو مسلط حاکم بر مسئولین‌ ما باید برای این مسئله تغییر کند.

 

توسعه کارآفرینی

 
*** نبود انگیزه در جوانان کشور 
 

مسئول دپارتمان گردشگری سلامت نیز در حاشیه این نشست، اظهار داشت:

کمبود انگیزه، مهم‌ترین مانع رونق کسب و کار است. کمبود انگیزه سبب ایجاد ناامیدی در میانه راه است که باعث دلسردی و ایجاد یک فضای ذهنی منفی برای کسانی است که در تلاش برای ایجاد فضای کسب و کار هستند.

علی یارمهدی تصریح کرد: از زمانی که جوانی حرکت یا ایده‌ای را در حوزه استارت آپ آغاز می‌کند، با مانع ‌تراشی و بعضا کارشکنی‌هایی مواجه می‌شود که تصویر او را از فضای کار و کارآفرینی عوض می‌کند.

مسئول دپارتمان گردشگری سلامت در پایان این گفت‌و‌گو، اظهار داشت:

وقتی در مسیر یک ایده خلاقانه برای ایجاد کسب و کار محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود، تاثیر این محدودیت‌ها موجب دلسردی دیگر فعالان عرصه کسب و کار خواهد‌بود.

 

 

توسعه کارآفرینی

 
*** نبود تجربه در جوانان 

 

مسئول کمیسیون کسب و کارهای مجازی و دانش‌بینان سازمان ملی کار آفرینی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری صنایع، بیان کرد:

در اغلب موارد، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی توسعه کارآفرینی و کسب و کارهای توسعه نیافته و جدید در کشور ما کسب تجربه است.

گاها وقتی مفهوم جدیدی در کشور به وجود می‌آید، افراد فعال اما بی‌تجربه‌ای که در آن زمینه وجود دارند، گمان می‌کنند در اولین تجربه کاری باید حتما موفق شوند در صورتی که در حقیقت چنین نیست.

بنابراین افراد صاحب ایده‌های نو و فارغ‌التحصیلان باید بیش از هر کاری باید با افراد صاحب باتجربه مشورت کنند.

 

*** سخت کار کردن بخشی از کارآفرینی

 

سولماز صادق‌نیا در ادامه با اشاره به مسیر رسیدن به موفقیت در کارآفرینی گفت:

گاها در مجموعه ما جوانانی با طرح‌های خوب برای جذب سرمایه می‌آیند، اما با کار در سازمان و عناصر کار آشنایی ندارند.

خیلی از این جوانان هنوز نمی‌دانند کارآفرینی یعنی سخت کار کردن در دوره‌ای از زندگی که در زندگینامه همه کار آفرینان این بخش وجود دارد.

 

***فرهنگ‌سازی در زمینه کارآفرینی

 

مسئول کمسیون کسب و کارهای مجازی و دانش‌بینان سازمان ملی کار آفرینی در پایان اظهار داشت:

فرهنگ‌سازی در زمینه کارآفرینی مهم‌ترین قدم است. سه اصل کارسخت، یادگیری و نترسیدن از شکست باید در کشور ما فرهنگ‌سازی و نهادینه شود.

 

توسعه کارآفرینی

 

*** طولانی بودن فرایند کسب و کار در کشور

 

معاون تجاری سازی پارک‌ها و مراکز رشد سازمان تجاری‌سازی جهاد دانشگاهی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری صنایع، با اشاره به موانع ایجاد کسب و کار در کشور اظهار داشت:

برخی بخشی‌نگری‌ها در سازمان‌های مختلف باعث می‌شوند که سرعت و سهولت کارآفرینی در کشور در زمانی بیش از زمان استاندارد ادامه یابد.

فرایند ایجاد یک کسب و کار در کشور ما بسیار طولانی‌تر از استانداردهای بین‌الملی است که در این رابطه عوامل مختلفی دخیل هستند.

 

*** موانع ایجاد کسب و کار در کشور

 

وی در ادامه موانع ایجاد کسب و کار و گسترس کار آفرینی را مباحث فرهنگی، عدم سهولت ایجاد کسب و کار در کشور، بعضی بروکراسی‌های اداری و برخی بخشی‌نگری‌ها دانست.

حسین بختیاری در ادامه افزود: طولانی بودن بعضی از قوانین و مقررات اجازه نمی‌دهند که یک کسب و کار در اسرع وقت انجام بشود.

 

*** دل‌نگرانی کارآفرینان برای راه‌اندازی کسب و کار 

 

معاون تجاری‌سازی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سازمان تجاری‌سازی جهاد دانشگاهی در پایان اظهار داشت:

مهم‌ترین علت شکست کسب و کار‌ها و وارد نشدن کارآفرینان به عرصه اقتصادی کشور، عواملی هستند که بخشی در دست دولت و مسئولین‌اند و بخشی از آنها عوامل عمومی و فرهنگی هستند که رسانه‌ها می‌توانند در این خصوص نقش بسیار مهمی داشته باشند.

بخشی دیگر نیز سازمان‌ها و اتحادیه‌های بزرگی هستند که می‌توانند این مشکل را تسهیل کنند؛ چون عوامل محیطی مثل تحریم‌ها و تورم، کارآفرینان را دل‌نگران از ایجاد کسب وکار کرده است.

 

توسعه کارآفرینی

 

*** لزوم شناخت فرهنگ کارآفرینی

 

رئیس کانون کارآفرینی استان کردستان در حاشیه این نشست در گفت‌وگو با خبرگزاری صنایع با اشاره به سابقه تجربه کارآفرینی در کشورهای مترقی اظهار داشت:

در بسیاری از کشورهای مترقی، در یکی دو دهه اخیر مباحث کارآفرینی را در دستور کار قرار خود داده‌اند و به عنوان یک اصل به آن نگاه می‌کنند اما ما امروزه در ابتدای این بحث قرار داریم و به نوعی می‌توان گفت در کلیدواژه آن مانده‌ایم.

ناصر شکری افزود: شناخت فرهنگ کارآفرینی باید نهادینه شده و اهمیت آن در میان آحاد افراد جامعه ما درک شود.

وی تصریح کرد: تغییر دیدگاه عامه مردم و مسئولان نسبت به این مساله می‌تواند در توسعه فرهنگ کارآفرینی موثر باشد.

 

*** برخی از موانع کارآفرینی

 

رئیس کانون کارآفرینی استان کردستان در ادامه، با برشمردن برخی از موانع پیش روی کارآفرینی تشریح کرد:

مهم‌ترین عوامل پیش روی کارآفرینی، موانعی است از حیث اداری و بروکراتیک وجود دارد. هم‌چنین، وجود مشکلات عدیده در ساختار ادارات دولتی، عامل دیگر است.

ناصر شکری تاکید کرد: موانع مربوط به دارایی، مالیات و مباحث تامین اجتماعی، از دیگر موانع پیش روی کارآفرینی است که حل این مساله، بسیاری از کارفرمایان را به خود مشغول کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کانون کارآفرینان استان کردستان در پایان این گفت‌و‌گو، اظهار داشت:

با توجه به اینکه برطرف کردن بسیاری از این موانع بر دوش دولت است امیدواریم با رفع این موانع، زمینه توسعه هرچه بیشتر فرهنگ کارآفرینی فراهم شود. 

 

در ادامه می‌توانید گزارش تصویری این گفتگوها را ملاحظه نمایید.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید