کد خبر:125045
پ
کسب و کارها
رئیس سازمان ملی کارآفرینی در نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی خبر داد

شناسایی، معرفی و مدیریت موانع و مشکلات پیش‌ روی کسب و کارها

رئیس سازمان ملی کارآفرینی در نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی از شناسایی، معرفی و مدیریت موانع و مشکلات پیش‌ روی کسب و کارها خبر داد.

رئیس سازمان ملی کارآفرینی در نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی از شناسایی، معرفی و مدیریت موانع و مشکلات پیش‌ روی کسب و کارها خبر داد.

 

*** نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نشست مشترک سازمان ملی کارآفرینی و سازمان جهاد دانشگاهی روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در اتاق صنایع و معادن و کشاورزی ایران و با حضور حسین سلاح ورزی، رئیس سازمان ملی کارآفرینی و محمدصادق بیجندی، معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی و همچنین برخی روسای کانون‌های کارآفرینی سراسر کشور برگزار شد.

 

*** مدیریت موانع و مشکلات پیش‌روی کسب و کارها

 

رئیس سازمان ملی کارآفرینی در ابتدای این نشست در سخنان کوتاهی، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمانان، اظهار داشت:

سازمان ملی کارآفرینی جلسات متعددی با موضوع و محوریت شناسایی، معرفی و مدیریت موانع و مشکلات پیش‌روی کسب و کارها تشکیل داده است و در این مدت فعالیت‌هایی در زمینه دوره کارآفرینی نیز انجام شده است.

حسین سلاح ورزی در ادامه گفت:

در این میان جلسات خوبی در رابطه با بخش‌هایی از قبیل مالیات، تأمین اجتماعی و مجوزها داشتیم که با همکاری معاون اول رئیس جمهور همراه بوده است.

 

کسب و کارها

 

*** رفع مشکلات کسب و کارها در استان‌ها 

 

رئیس سازمان ملی کارآفرینی در پایان سخنان خود اظهار کرد:

ما می‌توانیم فعالیت‌ها و همکاری‌هایی با استان‌های دیگر داشته باشیم و مجموعه مسائلی که در فضای کسب و کارها با آن مواجه هستند را برطرف کنیم.

مجموعه جهاد دانشگاهی یکی از مجموعه‌هایی است که ما در طول سال ۹۷ با آن همکاری داشتیم که این ارتباط و همکاری جزو همکاری‌های موفق سازمان ملی کارآفرینی به حساب می‌آید و موجب تحقق برخی اهداف سازمان ملی کارآفرینی شده است.

 

*** فعالیت‌های سازمان جهاد دانشگاهی

 

معاونت رئیس جهاد دانشگاهی نیز در این نشست، اظهار کرد:

جهاد دانشگاهی، مجموعه دانش‌بنیان و یک نهاد توسعه‌‌ای است که پس از انقلاب با بیش از ۴۰ دهه در حوزه‌های پژوهش، آموزش، فرهنگ، اشتغال در مشاغل خانگی و کارآفرینی فعالیت داشته است.

بیجندی، در ادامه بیان کرد:
این مجموعه در حوزه پژوهش دارای بیش از ۲۴ پژوهشگاه، در حوزه آموزش شامل ۱۲۳ مرکز خدمات تخصصی، در حوزه فرهنگی دارای ۳ خبرگزاری مطرح است.

 

*** طرح دفاع ۳ دقیقه‌ای

 

معاونت رئیس جهاد دانشگاهی در توضیح طرح‌ها و فعالیت‌های این سازمان، اظهار کرد:

طرح دفاع ۳ دقیقه‌ای که حدود سه سال است در کشور برگزار می‌شود، از استرالیا گرفته شده و در کشور بومی سازی شده است.

در این طرح دانشجو یک ماه پس از دفاع از پایان‌نامه خود، در حضور سرمایه‌گذاران و در ظرف ۳ دقیقه از طرحش دفاع کرده و برای آن طرح سرمایه‌گذار پیدا می‌کند. 

کسب و کارها

 

*** سازمان همیاری اشتغال

 

بیجندی با اشاره به تشکیل سازمان همیاری اشتغال دانش‌‌آموختگان، اظهار کرد:
جهاد دانشگاهی این سازمان در سال ۷۷ و زمانی که کشور به فکر سونامی دانش‌آموختگان نبود، سازمان همیاری اشتغال دانش‌‌آموختگان را تشکیل داد. که در سال ۷۹ با افزوده شدن تجاری‌سازی فناوری نام آن به سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان تغییر کرد.

 

*** تجاری‌سازی فناوری‌ها با سه مدل

 

وی درباره فعالیت‌های این سازمان، توضیح داد:
تجاری‌سازی فناوری‌هایی که در جهاد دانشگاهی به بلوغ رسیده‌اند دارای سه مدل است:
یا تبدیل به شرکت می‌شوند، یا دانش فنی آن‌ها به فروش می‌رسد و یا دانش فنی‌شان را اجاره می‌دهیم.

 

*** مراکز نوآوری و شکوفایی

 

معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی درباره مراکز نوآوری و شکوفایی که بومی شده است، بیان کرد:
در راستای توسعه کسب و کارها تاکنون ۱۶ مرکز راه‌اندازی شده و دولت نیز برای مشارکت اعلام آمادگی کرده است. اواخر سال ۹۷ با همکاری وزارت ورزش ۳ مرکز و در سال ۹۸ نیز ۲ مرکز ایجاد شد. که تا پایان سال ۹۸ سه یا چهار مرکز در استان ها تاسیس خواهد شد.

 

*** نظام جامع هدایت شغلی 

 

بیجندی همچنین با اشاره به طرح ملی «نظام جامع هدایت شغلی» اظهار کرد:
این طرح یک سال‌و‌نیم به صورت آزمایشی در ۱۰ دانشگاه کشور انجام شد که برای تحقق آن نیاز به کمک بخش‌خصوصی داریم.

 

*** توسعه مشاغل خانگی

 

وی درباره طرح «الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی» که توسط وزارت کار راه‌اندازی شده، تشریح کرد:
این الگو معتقد است با پرداخت وام، شغل تولید نمی‌شود، بلکه با زنجیره ارزش، آموزش هدفدار و اتصال درست به بازار می‌توان شغل ایجاد کرد.

معاون رئیس سازمان جهاد دانشگاهی ادامه داد:
این طرح تاکنون در ۹ استان به صورت آزمایشی اجرا شده که بیش از ۷۰ درصد آن پیش رفته است و همه کارفرمایان اظهار رضایت کرده‌اند.

به گفته بیجندی با اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی و کسب و کارها تاکنون ۱۳ هزار و ۳۰۰ شغل ایجاد شده، بدون اینکه حتی یک ریال وام پرداخت شده باشد.

 

کسب و کارها

 
*** لزوم کاهش تصدی‌گری دولت

 معاونت رئیس جهاد دانشگاهی در پایان صحبت های خود در این نشست، با تاکید بر لزوم کاهش تصدی‌گری دولت، خاطر نشان کرد:
بیش از ۸۰ درصد منابع این سازمان بر اساس خدماتی است که ارائه می‌دهد و تنها کمتر از ۲۰ درصد منابع آن توسط دولت تامین می‌شود که آن هم مربوط به پروژه‌های خاص است.

به گزارش خبرگزاری صنایع، در ادامه این جلسه روسای کانون‌های کارآفرینی سراسر کشور نیز به بیان پیشنهادات و انقادات خود در خصوص رفع موانع توسعه کسب و کارها و کار آفرینی در کشور پرداختند.

 

کسب و کارها

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید