کد خبر:124040
پ
تحریم صنایع فلزات
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی

تحریم صنایع فلزات کم اثرتر از محدودیت‌های داخلی است

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی، با اشاره به اینکه تحریم صنایع فلزات ایران توسط آمریکا موضوع تازه‌ای نیست این تحریم‌ها را کم اثر‌تر از محدودیت‌های داخلی دانست.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی، با اشاره به اینکه تحریم صنایع فلزات ایران توسط آمریکا موضوع تازه‌ای نیست این تحریم‌ها را کم اثر‌تر از محدودیت‌های داخلی دانست.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی اظهار داشت:

قطع به یقین تولیدکنندگان و صنعتگران ما راه حل‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها دارند که می‌تواند اثرات این محدودیت‌ها را به حداقل برساند.

 

*** تحریم صنایع فلزات ایران توسط آمریکا

 

وی افزود: تحریم فلزات یک وجه خوبی هم داشته است. سال‌ها است که مدیران دولتی ما بیشتر از تحریم‌ها، بر صنعت کشور و در حوزه معدن، محدودیت ایجاد کرده‌اند.

همیشه دو مدل تحریم در بخش معدن وجود داشته است. علاوه برای تحریم‌های خارجی که شامل همه بخش‌های صنعت می‌شود، تحریم‌های داخلی نیز بعضاً دست و پا گیرتر عمل کرده‌اند.

کامران وکیل ادامه داد: یک روز حقوق دولتی را بدون در نظر گرفتن قوانین و دستورالعمل، اضافه کردند، عوارض صادراتی در نظر گرفته شد و روز دیگر مالیات بر صادرات؛ لذا تحریم چندان واژه ناآشنایی برای فعالین معدنی نیست.

در حال حاضر تحریم صنایع فلزات ایجاد شده که می‌توان برای آن راهکارهای در نظر گرفت.

 

*** ایجاد اشتغال در بخش معدن

 

وی ابراز امیدواری کرد که این بار نیز حتماً راهکارهایی تدوین می‌شود تا معدن کشور و اشتغال‌های وسیعی که در سراسر کشور از بابت آن وجود دارد؛ کمترین آسیب را بپذیرد.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی با اشاره به تحریم صنایع فلزات ایران توسط آمریکا اظهار کرد:

ما از صحبت‌های ترامپ خیلی نمی‌ترسیم اما زمانی که در داخل قوانینی تصویب می‌شود که تمام تجار را مختل می‌کند؛ نگران‌کننده است.

فعال معدنی که مایحتاج معدن خود را با دلار ۴,۲۰۰ تومان تهیه می‌کند، چطور می‌تواند محصول خود را با دلار ۹۰۰۰ تومانی صادر کند و به سامانه نیما برگرداند.

واحد معدنی که بخواهد دلار خود را به سامانه نیما برگرداند، با توجه به هزینه‌های دلار ۱۴ هزار تومانی، در حقیقت ورشکسته است و اگر تعطیل کند بهتر است.

 

*** تبدیل محدودیت‌ها به فرصت

 

وی افزود: سال ۹۰-۹۱ هم از این دست اتفاقات افتاد. کشتیرانی‌ها تحریم کردند، کانتینر برای مقصد چین نبود و قیمت آن یک‌دفعه چندین برابر شد. اما فعالان توانستند با در نظر گرفتن راهکارهای مختص خود از بحران عبور کرده و محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل کنند.

کامران وکیل در ادامه اظهار داشت: تحریمی که پنج روز پیش رئیس‌جمهور آمریکا علیه بخش معدن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد بیشتر یک اقدام نمادین از سوی آمریکا در حوزه‌هایی همچون فولاد، مس و آلومینیوم است؛ چرا که در زمانی که آمریکا رسماً خروج خود را از برجام اعلام کرد، فلزات اساسی ایران از جمله فولاد، مس و آلومینیوم نیز در حوزه تحریم‌ها اعلام شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی در پایان اظهار داشت:

در طول یکسال گذشته بخش فولاد، مس و سنگ آهن ایران، رشد صادرات خود را داشته‌اند و محصول خود را با راهکارهای منحصر خود در بازارهای مختلف با وجود تمام دشواری‌ها به فروش رسانده‌اند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید