کد خبر:123896
پ
فضای صنعتی کشور
معاون صنایع وزارت صمت در نشست تخصصی پایش صنایع کشور تاکید کرد:

هدایت فضای صنعتی کشور به سمت توسعه تولید داخل و بهره‌مندی از پتانسیل‌های موجود

معاون صنایع وزارت صمت در نشست تخصصی پایش صنایع کشور بر هدایت فضای صنعتی کشور به سمت توسعه تولید داخل و بهره‌مندی از پتانسیل‌های موجود در کشور تاکید کرد.

معاون صنایع وزارت صمت در نشست تخصصی پایش صنایع کشور بر هدایت فضای صنعتی کشور به سمت توسعه تولید داخل و بهره‌مندی از پتانسیل‌های موجود در کشور تاکید کرد.

 

*** نشست تخصصی پایش صنایع کل کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این نشست که با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد، انجمن‌های تخصصی سازندگان تجهیزات صنعتی، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی با تشریح آخرین اقدامات انجام شده در راستای توسعه ساخت داخل و بهره‌مندی از توانمندی‌های صنایع موجود در کشور، گزارشی از چالش‌ها و مشکلات پیش روی صنایع ارائه کردند.

 

*** اتخاذ تصمیمات لازم در جهت رفع برخی مشکلات بخش صنعت

 

همچنین در نشست تخصصی وضعیت صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات، توسعه عمق ساخت داخل، بروزرسانی لیست کالاهای مشابه خارجی که امکان تولید در داخل کشور را دارند، نظارت بر پیمانکاران و سازندگان داخلی در حوه تامین مواد اولیه، توسعه صادرات محصولات داخلی در کشورهای همسایه با همکاری اتاق بازرگانی، افزایش تعامل رایزن‌های اقتصادی با بخش‌خصوصی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم در این راستا اتخاذ شد.

 

*** وضعیت صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات

 

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست تخصصی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات گفت:

در حال حاضر ۱۵۰۰ واحد‌ماشین‌سازی و ساخت تجهیزات و ۲ هزار کارگاه کوچک‌صنعتی، توان تولید ۲/۱ تا ۴/۱ میلیون تن در مدت زمان یک سال در کشور را دارند.

 

*** میزان ظرفیت تولید در برخی از صنایع بزرگ و زیر ساختی

 

فرشاد مقیمی با ارائه آماری از وضعیت صادرات و واردات این صنایع اشاره‌ای به ظرفیت تولید در صنایع ساخت و سازه‌های فلزی، اسکلت و سوله، نیروگاه‌ها، اسکله‌ها و صنایع بزرگ ماشین‌سازی و… داشت و گزارشی از میزان ظرفیت تولید در این صنایع بزرگ و زیر ساختی ارائه کرد.

 

*** استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور 

 

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه با نگاهی به سیاست‌های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از بخش تولید خاطر‌نشان‌ کرد:

شرایط عمومی کشور به گونه‌ای است که باید با مدیریت بهینه منایع ارزی و ایجاد ثبات در سیاستگذاری‌های اقتصادی، فضای صنعتی را به سمت توسعه ساخت داخل و بهره‌مندی از پتانسیل‌های موجود در کشور هدایت کرد.

 

*** تامین به‌موقع مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت

 

مقیمی ایجاد محدودیت‌های بین‌المللی را فرصتی برای شناسایی مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع داخلی توصیف کرد و گفت:

در چنین شرایطی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی مدیریت واردات کالاهای غیر ضرور تمرکز کرده است تا بسترها برای تامین بموقع مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت فراهم شود.

 

*** ترسیم تصویر واقعی از فضای صنعتی کشور 

 

وی با اشاره به توانمندی‌های موجود در صنعت نفت، پتروشیمی و همچنین صنایع غذایی اظهار امیدواری کرد با همکاری تشکل‌های تخصصی بتوانیم تصویر واقعی از فضای صنعتی کشور ترسیم نماییم.

به اعتقاد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت این تصویرسازی نیازمند ارائه گزارش‌های مستند از سوی تشکل‌های تخصصی است.

مقیمی خاطر نشان‌کرد: پیش‌بینی وضعیت هر صنعت‌ در گرو تبیین و تحلیل وضعیت صنایع از سوی انجمن‌های تخصصی است تا براساس وضعیت ترسیم ‌شده، بتوانیم پیش‌بینی واقعی از وضعیت صنایع تا پایان سال صورت گیرد.

 

*** توسعه ساخت داخل و توسعه صادرات به کشورهای همسایه

 

معاون امور صنایع در ادامه تمرکز بر توسعه ساخت داخل و توسعه صادرات به کشورهای همسایه را از مهم‌ترین سیاست‌های وزارت صنعت برشمرد و افزود:

لیستی از محصولاتی که قابلیت تولید در داخل کشور را دارند تهیه شده و سعی بر این است که براین توانمندی‌ها اضافه شود.

 

*** افزایش صادرات محصولات داخلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان تصریح کرد:

اتخاذ تدابیری برای افزایش صادرات محصولات داخلی نیز با همکاری واحدهای تولیدی، اتاق بازرگانی و سایر تشکل‌های تخصصی در دستور کار قرار گرفته است و این سیاست در شرایط کنونی کمک شایانی به ارز آوری و بخش صنعت کشور خواهد‌ کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید