خبرنگار :
پ
سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع تاکید کرد

ضرورت مدیریت صادرات در راستای جلوگیری از ایجاد بحران در ساختار بازار داخلی

سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع بر ضرورت مدیریت صادرات در راستای جلوگیری از ایجاد بحران در ساختار بازار داخلی تاکید کرد.

 

*** محدود کردن کالاهایی که اختلاف قیمت ناشی از تولید دارند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در حاشیه چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی کشور و در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع گفت:

ما در سازمان توسعه تجارت با هر ممنوعیتی مخالفیم و معتقدیم باید ابزارهای جایگزین برای محدود کردن کالاهایی که اختلاف قیمت ناشی از تولید دارند، اعمال کنیم.

 

*** تهیه نیازهای کشور از طریق مواد اولیه ارزان قیمت

 

 محمدرضا مودودی در ادامه با اشاره به استفاده از عوارض صادرات اظهار داشت:

 ما این عوارض را صرفا به این علت مطرح می‌کنیم که تنظیم بازار داخل ما دچار نوسان نشود.

ما نیازی را که داخل کشور داریم از طریق مواد اولیه ارزان قیمت و یا مواد اولیه ساخت کشور که مورد نیاز مصرف داخل هم هست تامین می‌کنیم؛ اما برای کنترل فضا و جلوگیری از ایجاد بحران در ساختار بازار داخلی باید سعی کنیم که صادرات را مدیریت کنیم.

اما مدیریت صادرات به  این معنی نیست که  آن را متوقف کنیم؛ چرا که متوقف کردن صادارت، به علت این‌که بازارها به سختی بدست می‌آیند و تجار برای اینکه بتوانند بازار خود را گسترش دهند و مشتری جدید جذب کنند مراحل سخت و پیچیده‌ای را طی می‌کنند، بدترین نوع مدیریت صادرات محسوب می‌شود.

 

*** قوانینی که به اقتصاد ملی صدمه می‌زند

 

مودودی در ادامه گفت: قانونی که مانع از صادرات محصولات تجار بشود، هم به اقتصاد ملی کشور صدمه می‌زند و هم بنگاه‌های تجاری که در حال صادرات محصول بودند را دچار خسارت می‌کند.

ما معتقدیم کالایی که مواد اولیه‌اش با ارز دولتی تهیه می‌شود نباید ارزان فروخته شود.

 

*** قیمت‌گذاری بر اساس تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان گفت:

شورای اقتصاد از نظر قانونی باید به مجموعه وزارت صنعت، معدن تجارت اجازه بدهد که بتوانند بر اساس تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد قیمت‌گذاری کند و شماره حسابی را معرفی کنند که صادرکننده بتواند تفاوت نرخ ارز را به این شماره حساب واریز کند. چون هنور مجوزی در این خصوص صادر نشده، متاسفانه نمی‌توانیم از ابزاری جز ممنوعیت استفاده کنیم.

 

در ادامه می‌توانید فیلم این مصاحبه را ملاحظه فرمایید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید