کد خبر:124047
پ
مشکلات اقتصادی
رئیس اتاق بازرگانی شیراز خبر داد

تشکیل کمیته مشترک برای برون رفت از مشکلات اقتصادی

رئیس اتاق بازرگانی شیراز معتقد است تشکیل کمیته‌های مشترک بازرگانی راه حلی جهت برون رفت از مشکلات اقتصادی است.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز معتقد است تشکیل کمیته‌های مشترک بازرگانی راه حلی جهت برون رفت از مشکلات اقتصادی است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق بازرگانی شیراز  اظهار کرد:

همانطور که از نخستین روزهای خروج آمریکا از برجام مطرح شد، اتحادیه اروپا از حفظ این توافق بین‌المللی حمایت می‌کند و در عرصه‌های سیاسی بارها اعلام کرده که طرفدار باقی ماندن برجام است اما با توجه به مشکلاتی که تحریم‌های یک جانبه علیه ایران ایجاد کرده فعالیت در حوزه اقتصادی با اما و اگرهایی مواجه است.

 

***  کمک نکردن حمایت‌های سیاسی اروپا به بهبود مشکلات اقتصادی 

 

جمال رزاقی در ادامه گفت: با توجه به ساختار اقتصادی حاکم بر اروپا بخش قابل توجهی از شرکت‌ها و فعالان اقتصادی فعال در این اتحادیه مجزا و مستقل از دولت به شمار می‌روند و از این رو حمایت‌های سیاسی صرف نمی‌تواند به بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. ایران در رابطه با این اقدامات اعتراض‌های به حقی داشته که اروپا باید در رابطه با آنها برنامه‌هایی جدید ارائه کند.

وی با اشاره به حضور سفیر اتریش در این شهر، توضیح داد: خوشبختانه در جریان جلسات مشترک برگزار شده ما توانستیم بخشی از خواسته‌های فعالان اقتصادی ایران را به این طرف اروپایی ارائه کنیم و راه‌کارهایی برای حل این مشکلات در دستور کار قرار گیرد.

 

*** فراهم شدن  زیر ساخت لازم برای همکاری طرفین 

 

 اتریش از سال‌ها پیش همکاری با ایران در بخش‌های مختلف اقتصادی را ادامه داده و امروز در شیراز نیز طرح‌هایی مشترک در جریان است.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی شیراز برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و همکاری‌های دو طرف جهت حل مشکل اقتصادی  باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود و با وجود تحریم‌ها راه‌هایی برای مشارکت میان طرفین شکل بگیرد.

 

*** تلاش برای برای دور زدن تحریم‌ها

 

رئیس اتاق بازرگانی شیراز با بیان اینکه به منظور نزدیک کردن دیدگاه‌ها هماهنگی‌های ابتدایی برای راه‌اندازی یک کمیته بازرگانی و اقتصادی مشترک انجام شد، در این رابطه گفت:

با توجه به تاکید دو طرف بر لزوم بررسی تمام راه‌کارهای موجود، بنا شد این کمیته با حضور وابسته اقتصادی سفارت اتریش و دو نفر از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تشکیل و تلاش می‌کند به راه حل‌هایی دست یابد که در مسیر دور زدن تحریم‌ها به کار گرفته شوند.

 

*** با وجود حمایت اروپا از برجام هنوز خواسته‌های ابران تأمین نشده

 

از اردیبهشت ماه سال گذشته که ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، با وجود اعلام حمایت اروپا از این توافق، هنوز بسیاری از خواسته‌های ایران از این رابطه تأمین نشده است و راه کاری جهت رفع مشکلات اقتصادی ارائه نشده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایران چند روز قبل اعلام کرد که اجرایی شدن بخشی از تعهدات خود در برجام را برای یک مدت مشخص متوقف می‌کند تا اروپا در مسیر اجرایی شدن برجام اقدامات مشخص و محسوس را اجرایی کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید