عکاس :
پ

چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی (گزارش تصویری)

چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی برگزار شد.

 

*** چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت و وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و برخی فعالان و کارشناسان اقتصادی برگزار شد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در این جلسه با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات غیرنفتی ، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی معرفی شده است، اظهار داشت:

بستۀ حمایتی سال ۹۸ به گونه‌ای تدوین خواهد شد که صرفا شامل مشوق‌های صادراتی نبوده و بخشی از اقدامات حمایتی غیر مالی نیز به آن افزوده می‌شود.

مودودی همچنین در ادامه گفت: صادرات کشور در فروردین ۹۸ با احتساب پتروشیمی و میعانات گازی ۲ میلیارد و ۵۴۷ میلیون دلار است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منفی ۱۸.۳ درصد کاهش داشته است.

 

*** رشد خوب صادرات محصولات معدنی

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: علیرغم کاهش در صادرات کالا و خدمات، صادرات محصولات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد داشته است.

 

*** مقاصد صادراتی ایران

 

وی با بیان اینکه عمده دلیل افزایش وزنی صادرات اصلاح قیمت پایه صادرات بوده است، گفت:

در طول فروردین ۹۸ کشور چین با ۷۱۱ میلیون دلار، عراق با ۳۸۹ میلیون دلار و جمهوری کره با ۳۵۰ میلیون دلار، ۳ مقصد اول صادرات ایران بودند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان با تاکید بر اینکه در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ها و برنامه‌های توسعۀ صادرات را به خوبی مدیریت کنیم، گفت:

در فاصله سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۶ از محل صادرات بالغ بر ۲هزار میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌ایم، که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار  فعلی می‌بود، اما متاسفانه از این رقم، بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ نمود.

 

در پایان می‌توانید گزارش تصویری این نشست را ملاحظه فرمایید.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید