کد خبر:123857
پ
صادرات غیرنفتی
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد

ضرورت مدیریت صحیح در توسعۀ صادرات غیرنفتی

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در چهارمین شورای راهبردی توسعۀ صادرات غیرنفتی بر لزوم مدیریت صحیح توسعۀ صادرات غیرنفتی تأکید کرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در چهارمین شورای راهبردی توسعۀ صادرات غیرنفتی بر لزوم مدیریت صحیح توسعۀ صادرات غیرنفتی تأکید کرد.

 

*** میزان صادرات غیر‌نفتی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی، در تشریح آمار تجارت خارجی در طی ماه فروردین اظهار داشت:

صادرات کشور با احتساب پتروشیمی و میعانات گازی ۲ میلیارد و ۵۴۷ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منفی ۱۸.۳ درصد کاهش داشته است.

محمدرضا مودودی افزود: میزان واردات در مدت مذکور حدود ۳.۲ میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰.۷ درصد کاهش داشته است. تجارت کل کشور در فروردین سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳.۵ درصد کاهش داشته است و همچنین تراز تجاری کشور با ۲۱۳ میلیارد دلار مثبت بوده است.

 

 

*** رشد خوب صادرات محصولات معدنی

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: علیرغم کاهش در صادرات کالا و خدمات، صادرات محصولات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد داشته است.

 

*** مقاصد صادراتی ایران

 

وی با بیان اینکه عمده دلیل افزایش وزنی صادرات اصلاح قیمت پایه صادرات بوده است، گفت:

در طول فروردین ۹۸ کشور چین با ۷۱۱ میلیون دلار، عراق با ۳۸۹ میلیون دلار و جمهوری کره با ۳۵۰ میلیون دلار، ۳ مقصد اول صادرات ایران بودند.

مودودی با تاکید بر اینکه در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ها و برنامه‌های توسعۀ صادرات را به خوبی مدیریت کنیم، گفت:

در فاصله سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۶ از محل صادرات بالغ بر ۲هزار میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌ایم، که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار  فعلی می‌بود، اما متاسفانه از این رقم، بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ نمود.

کشور چین با رشد ۷۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بسیاری داشته است.

 

*** وزارت صنعت؛ فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی

 

وی در ادامه افزود: اگر روی تکمیل زنجیره ارزش صادرات کار نکنیم به مراتب شاهد وضعیت اقتصادی بدتری در حوزه صادرات غیر نفتی خواهیم بود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات غیرنفتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی معرفی شده است، اظهار داشت:

بستۀ حمایتی سال ۹۸ به گونه‌ای تدوین خواهد شد که صرفا شامل مشوق‌های صادراتی نبوده و بخشی از اقدامات حمایتی غیر مالی نیز به آن افزوده می‌شود.

 

*** صادرات؛ محور توسعه اقتصادی و رونق تولید

 

محمد‌رضا انصاری، عضو اتاق بازرگانی در حاشیه چهارمین شورای راهبردی توسعۀ صادرات غیرنفتی اظهار داشت:

محور توسعه اقتصادی و رونق تولید، صادرات است. بدون شک باید گروه‌های صادراتی توسط سازمان های ذی ربط باز شود تا بتوان شاهد رونق تولید و در ادامه رونق و شکوفایی صادرات غیرنفتی باشیم.

وی در ادامه افزود: باز شدن گره‌های صادراتی و به درازا کشیدن بروکراسی اداری در زمینه حل گره‌های صادراتی بی تردید مشکلات حوزه صادرات کشور را بیشتر می‌کند.

 

*** نبود اعتماد بین دولت و بخش خصوصی

 

مدیر عامل کارخانه زرماکارون نبود اعتماد بین دولت و بخش خصوصی را عامل به وجود آمدن شرایط داخلی در بخش اقتصادی دانست و اظهار داشت:

تمام کلاف‌های گره خورده در تولید به خاطر نبود اعتماد دولت و بخش خصوصی و تا این مورد حل نشود نمی‌توان انتظار بهبود شرایط بهتری را متصور بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر عامل کارخانه زرماکارون در پایان اظهار داشت:

سال گذشته ۷۰۰ میلیارد سود داشته‌ایم که با توسعه عوامل رونق تولید و حلقه زنجیره تولید بتوانیم سود بیشتری را شاهد باشیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید