کد خبر:123645
پ
صادرات غیرنفتی

کاهش ۱۸ درصدی صادرات غیرنفتی ایران‌ در فروردین ماه ۱۳۹۸

بر اساس آمارهای اعلام شده، صادرات غیرنفتی کشور در فروردین ماه ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد کاهش یافت.

بر اساس آمارهای اعلام شده، صادرات غیرنفتی کشور در فروردین ماه ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد کاهش یافت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمار تجارت خارجی ایران در فروردین ماه امسال نشان می‌دهد در نخستین ماه سال ۹۸، ۵ کشور چین، عراق، کره، امارات و افعانستان ۵ کشور نخست هدف صادراتی ایران بودند و حجم صادرات کالا به نسبت فروردین ماه سال گذشته از نظر وزنی ۷٫۶۶ درصد افزایش یافته ولی در عین حال از نظر ارزش دلاری، بیش از ۱۸ درصد کاهش داشته است.

این بدان معنا است که صادرات غیرنفتی ایران‌ در فروردین ماه امسال به ۵ کشور مذکور دارای ارزش صادراتی به مراتب کمتری نسبت به کالاهای صادراتی فروردین ۹۷ داشته‌اند.

بر این اساس، متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در فروردین ۹۷، معادل ۲۹۹ دلار بوده که این رقم به نسبت ارزش متوسط کالاهای صادراتی فروردین سال قبل، بیش از ۲۴ درصد افت کرده است.

 

*** میزان صادرات غیرنفتی ایران‌ به چین

 

بر اساس آمارهای اعلامی از سوی گمرکات کشور، نزدیک به ۲۸ درصد صادرات ایران (از نظر ارزش دلاری) در نخستین ماه سال جاری به کشور چین انجام شده و در این مدت ۷۱۱ میلیون دلار صادرات غیرنفتی به این کشور داشته‌ایم.

همچنین کشور عراق با ۳۸۹ میلیون دلار واردات از ایران، سهم ۱۵٫۲ درصدی از صادرات فروردین ماه کشورمان داشت و پس از آن صادرات ۲۵۰ میلیون دلاری کشورمان به جمهوری کره قرار دارد که با سهم نزدیک به ۱۰ درصدی از کل صادرات فروردین، به نسبت مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد رشد را ثبت کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در مقابل، صادرات غیرنفتی فروردین ماه ایران به امارات متحده عربی بین ۵ کشور هدف صادراتی، بیشترین افت را داشته و صادرات ۲۳۱ میلیون دلاری ما به این کشور با افتی ۵۸ درصدی، سهمی ۹ درصدی را در صادرات نخستین ماه سال جاری کشورمان ثبت کرد و صادرات ایران به افغانستان نیز با کاهشی ۱۸ درصدی به نسبت فروردین سال قبل، به ۱۴۰ میلیون دلار کاهش یافت و این کشور سهم ۵٫۵ درصدی از کل صادرات غیرنفتی ایران در فروردین را به خود اختصاص داد.

 

نام کشورارزش صادراتی فروردین ۹۸ارزش صادراتی فروردین ۹۷میزان تغییر در فروردین ۹۸ به فروردین ۹۷
چین۷۱۱۷۲۸۲٫۲۷-
عراق۳۸۹۳۹۳۱٫۰۸-
جمهوری کره۲۵۰۲۰۲۲۴٫۰۶
امارات متحده عربی۲۳۱۵۴۹۵۷٫۹۸-
افغانستان۱۴۰۱۷۱۱۸٫۲۳-
مابقی۸۲۶۱۰۷۳۲۳٫۰۱-

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید