کد خبر:123262
پ
هسته‌ای
پایگاه اینترنتی بلومبرگ:

واکنش هسته‌ای ایران به تشدید فشارهای آمریکا

با تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا، تهران در صدد کاستن از محدودیت‌های هسته‌ای خود است.

با تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا، تهران در صدد کاستن از محدودیت‌های هسته‌ای خود است.

*** کنار گذاشتن برخی توافقات هسته‌ای توسط ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ:

ایران روز دوشنبه تلویحا اعلام کرد در پاسخ به تشدید تحریم‌های آمریکا ممکن است برخی تعهدات خود در توافق هسته‌ای را کنار بگذارد، اقدامی‌که می‌تواند موجب تشدید تنش‌ها پس از آن شود که دولت ترامپ یک فروند ناوهواپیمابر را در خلیج فارس مستقر کرد.

 

*** کاهش‌های جزئی و کلی در برخی تعهدات ایران

 

خبرگزاری‌های ایران به نقل از یک مقام ایرانی که در جریان اجرای توافق هسته‌ای است، گزارش دادند که ایران قصد ندارد با دنباله‌روی از ترامپ از این توافق خارج شود بلکه قصد دارد کاهش‌های جزئی و کلی در برخی تعهداتش بعمل آورد.

طبق این توافق محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال و در ازای آن به برخی تحریم‌ها خاتمه داده شد.

به گفته این مقام ایرانی، انتظار می‌رود حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه از طریق رسانه‌های دولتی این موضوع را اعلام و آن طرح‌ها را راه‌اندازی کند.

این مقام بدون ذکر جزئیات افزود که درباره طرح‌های مورد نظر بطور غیررسمی‌ به مقامات اتحادیه اروپا اطلاع‌رسانی شده است.

 

*** تحقیقات بر روی سانتریوفیوژها

 

وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد که ایران ممکن است تحقیقات بر روی سانتریوفیوژهایی را سرعت بخشد که می‌توانند با سرعت بالاتری اورانیوم با غنای بالا تولید کنند.

معلوم نیست آیا چنین اقدامی‌ به منزله نقض آشکار این توافق خواهد بود یا اینکه عمدتا اهمیت نمادین دارد.

 

*** خروج آمریکا از برجام

 

توافق هسته‌ای که پس از سال‌ها مذاکرات سخت چند جانبه بالاخره در سال ۲۰۱۵ حاصل شد، محدودیت‌های سختی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های چندین ساله اعمال می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، یک سال پیش از این توافق خارج شد، تحریم‌های ضد ایران را مجددا برقرار کرد و مقابله با جمهوری اسلامی‌ را یکی از ارکان سیاست خارجی خود قرار داده است و بر این اساس، سپاه پاسداران زبده ایران را یک نهاد تروریستی اعلام کرده و ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن و یک نیروی بمب افکن را به عنوان هشدار به خلیج (فارس) اعزام کرده است.

 

*** به صفر رساندن صادرات نفت ایران

 

دولت ترامپ اوایل این ماه با تمدید نکردن معافیت‌هایی که به هشت دولت اجازه وارد کردن نفت ایران را می‌دهد، فشارهای اقتصادی را (بر ایران) تشدید کرده و گفته است هدف آن به صفر رساندن صادرات نفت ایران است که بخشی از تلاش‌ها برای وادار کردن تهران به تغییر سیاست خود در خاورمیانه (غرب آسیا) است.

امضاکنندگان اروپایی توافق هسته‌ای به آن پایبند مانده و متعهد شده‌اند راه‌هایی برای کاستن از تاثیر اقدامات آمریکا پیدا کنند و تضمین نمایند که ایران از برخی مزایای ادامه عمل به تعهداتش برخوردار می‌شود. اما این تلاش‌ها تاکنون بی نتیجه بوده است.

 

*** تسهیل تجارت با ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمایندگان اتحادیه اروپا، دولت‌های فرانسه، آلمان و انگلیس و ایران قرار بود  در بروکسل ملاقات و درباره تلاش‌های مشترک‌شان و نحوه عملیاتی کردن یک سازوکار هدف ویژه که از سوی اروپایی‌ها برای تسهیل تجارت با ایران ایجاد شده است، بحث و گفتگو کنند.

معلوم نیست آیا طرح‌های ایران برای کاستن از برخی تعهداتش طبق توافق هسته‌ای از موضوعات مورد بحث خواهد بود و آنها چه تاثیری بر سیاست اروپا خواهند داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید