کد خبر:123260
پ
اوپک
خبرگزاری فرانسه:

تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا موجب افزایش تنش در اوپک می‌شود

به اعتقاد تحلیلگران، واشنگتن به منظور جلوگیری از صادارت نفت ایران بدون افزایش قیمت آن، بر منابع ملی خود و همچنین به هم پیمانان خود در خاورمیانه تکیه کرده است که این اقدام می‌تواند باعث بی‌ثباتی بیشتر در اوپک شود.

به اعتقاد تحلیلگران، واشنگتن به منظور جلوگیری از صادارت نفت ایران بدون افزایش قیمت آن، بر منابع ملی خود و همچنین به هم پیمانان خود در خاورمیانه تکیه کرده است که این اقدام می‌تواند باعث بی‌ثباتی بیشتر در اوپک شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت-خرداد ۱۳۹۷) خروج خود از توافق بین‌المللی هسته‌ای ایران را اعلام کرد و به دنبال آن تحریم‌های این کشور علیه صادرات نفت ایران از سر گرفته شد.

ولی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به منظور ممانعت از افزایش قیمت نفت، روی حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس که هم پیمان آمریکا هستند، حساب کرد.

 

*** افزایش تولید کشورهای عضو اوپک

 

سال گذشته عربستانی ها غافلگیر شدند. کشورهای عضو اوپک نظیر عربستان و امارات عربی متحده تولید خود را بالا بردند تا خلأ ناشی از کاهش صادرات ایران را جبران نمایند.

البته آمریکا مجبور شد در آخرین لحظات برخی از کشور ها را از تحریم‌ها معاف کرده و به آنها اجازه خرید نفت از ایران را بدهد.

نتیجه این شد که قیمت نفت خام در سه ماهه آخر سال گذشته بالا رفت و اوپک و شرکایش همچون روسیه مجبور شدند طی ماه دسامبر (آذر-دی ۱۳۹۷) در توافق محدودسازی تولید، تجدید نظر کنند.

از آنجه که تصمیم‌های اوپک باید با اجماع باشد، اخذ اجازه ایران کار دشواری بود.

ایران از اتحاد عربستان و آمریکا برای از سرگیری تحریم‌ها ناخشنود بود زیرا کمک عربستان سعودی به آمریکا در واقع به معنی حمله غیرمستقیم عربستان به ایران است.

آمریکا در اواخر ماه آوریل (اوایل اردیبهشت)، تصمیم گرفت با لغو معافیت‌های نفتی، فشار بیشتری به ایران وارد کند.

 

*** پایان‌اوپک

 

به همین دلیل احتمال می‌رود که اجلاس بعدی اوپک در اواخیر ماه ژوئن (اوایل تیر) در وین با تنش زیادی همراه باشد و حتی شاید این به معنی پایان اوپک باشد.

 

پرسش اینجاست که آیا عربستان می‌تواند ضمن ادامه فشار بر ایران، اتحاد اوپک را حفظ کند.

عربستان تمایل دارد که روسیه و سایر شرکای اوپک جبهه مشترکی تشکیل بدهند تا از قدرت اوپک کاسته نشود هر چند برخی کشورها به دنبال کاش تولید خود هستند.

عربستان در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی برای افزایش قیمت‌ها، تولید خود را به ۹٫۸۲ میلیون بشکه در روز طی ماه ماه مارس (اسفند ۹۷-فروردین ۹۸) رساند.

پیشتر قرار بود سقف این تولید ۱۰٫۳۱ میلیون بشکه در روز باشد.

عربستانی‌ها در حال حاضر احتیاط پیشه کرده‌اند.

اعطای معافیت‌های نفتی از جانب آمریکا، باعث تحقیر سعودی‌ها شد. این بار آنها و نیز اماراتی‌ها می‌خواهند قبل از افزایش تولید، تأثیر واقعی لغو معافیت‌ها را بر بازار مشاهده کنند.

علی‌رغم همه این شک و تردیدها تا به امروز قیمت‌ها واکنش چندانی نشان نداده‌اند.

 

*** احتمال افزایش قیمت نفت

 

با اعلام پایان معافیت‌ها، قیمت نفت خام برنت به بشکه‌ای ۷۵ دلار رسید.

سپس شاهد کاهش قیمت و نوسان آن در سقف ۷۰ دلار بودیم.

با این همه، تحلیلگران افزایش قیمت‌ها را دور از ذهن نمی‌دانند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خبرگزاری فرانسه در پایان تحلیل خود نوشته است:

در صورتی که برخی از تولیدکنندگان قصد جبران فقدان نفت خام ایران را در بازار داشته باشند، باید به ظرفیت‌های استخراج جدید خود بیاندیشند و این به این معنی است که در صورت بروز یک بحران جدید، دیگر نمی‌توان قیمت‌ها را مدیریت کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید