کد خبر:123254
پ
ترامپ
پايگاه اينترنتی نشريه فوربس

کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورده است

پایگاه اینترنتی نشریه فوربس در یادداشتی آورده است، کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورده و تهران منتظر پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ خواهد ماند.

پایگاه اینترنتی نشریه فوربس در یادداشتی آورده است، کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورده و تهران منتظر پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ خواهد ماند.

 

*** خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پایگاه اینترنتی نشریه فوربس در مقاله‌ای به قلم «دومنیک دادلی» نوشته است:

ماه مه پارسال، دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور آمریکا به شکل یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و آمریکا را در مسیر تقابل با ایران قرار داد، با این وعده که با اعمال موج‌های تحریم، فشارها را بر این کشور افزایش خواهد داد.

از آن زمان تاکنون، جریان ثابتی از اقدامات صورت گرفته که با هدف اعمال «فشار حداکثری» علیه رژیم ایران طراحی شده است.

اما با گذشت یک سال از اعلام مواضع سیاسی جدید و سختگیرانه، نشانه‌های چندانی مبنی بر آنکه فشارهای آمریکا اثر مطلوب را داشته است، دیده نمی‌شود.

 

*** کاهش فروش نفت ایران

 

البته این فشارها قطعا برای اقتصاد ایران دردناک بوده است: تورم افزایش یافته و ارزش ریال ایران سقوط کرده است؛ بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی از ایران خارج شده‌اند و فروش نفت ایران به شدت کاهش یافته است.

با وجود این، هیچ نشانه‌ای از تمایل مقامات تهران برای نشستن پشت میز مذاکره یا تغییر سیاست‌های‌شان دیده نمی‌شود.

زمانی که ترامپ در هشتم ماه مه سال گذشته، سیاست‌های افراطی خود را شرح داد، به حمایت ایران از گروه‌هایی در منطقه نظیر حزب الله، حماس، طالبان و القاعده اشاره کرد.

 

*** ایران؛ حامی حزب الله و حماس

 

گرچه شواهد حمایت ایران از برخی از این گروه‌ها بسیار محل تردید است، شکی نیست که ایران از مدت‌ها پیش، حامی قدرتمند حزب الله و حماس بوده و خواهد بود.

ترامپ همچنین مدعی شد که توافق هسته‌ای یا همان برجام‌ برای مقابله با آنچه گفته می‌شود جاه طلبی‌های هسته‌ای ایران است، کار چندانی نکرده است.

وی افزود: «اگر اجازه دهم این توافق پابرجا بماند، بزودی در خاورمیانه رقابت تسلیحات هسته‌ای ایجاد خواهد شد.»

با وجود این، کسانی هستند که با این موضع ترامپ مخالفند. دَن اسمیت، مدیر موسسه بین‌المللی تحقیقات استکهلم اخیرا در بیانیه‌ای اعلام کرد:

«برجام، با ساختار و اجرای مناسب خود، مسیر ایران به روی تسلیحات هسته‌ای را در صورتی که این کشور تصمیم بگیرد در آن جهت حرکت کند، مسدود می‌کند.

اقدام آمریکا، به طور مشخص و از طریق مختل کردن یک توافق موثر در حوزه منع تکثیر، به تلاش جهانی برای منع تکثیر هسته‌ای لطمه می‌زند.»

بدون شک، تهدید رقابت تسلیحات هسته‌ای از زمان خروج آمریکا از برجام، به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

عربستان، سخت برای توسعه برنامه انرژی هسته‌ای خود تلاش می‌کند و لابی کرده است تا آمریکا، فناوری هسته‌ای را بدون پادمان‌های معمول در برابر تکثیر مواد شکافت پذیر، برایش فراهم کند.

موضع آمریکا همچنین به افزایش تنش‌ها، بین واشنگتن و هم پیمانان سنتی آن در اروپا منجر شده است.

 

*** پایبندی فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه به توافق هسته‌ای

 

فرانسه، آلمان و انگلیس (و همچنین چین و روسیه) همگی به توافق هسته‌ای پایبند مانده‌اند و سازوکار پرداخت برون مرزی با ایران را که هدف آن، کاهش اثر تحریم‌های آمریکا است، ایجاد کرده‌اند.

این ابزار دامنه محدودی دارد، اما مقدمه‌ای برای واگرایی بیشتر بین آمریکا و اروپا خواهد بود و با آن چیزی که مقامات آمریکا یکسال پیش مدعی بودند رخ خواهد داد، مغایرت دارد.

ناخوشایند برای آمریکا اینکه تهران نیز به خلاف آنچه ترامپ پارسال در همین زمان پیش بینی کرده بود، به توافق هسته‌ای پایبند مانده است.

ترامپ گفته بود: «واقعیت آن است که آنها (ایرانی‌ها)، دستیابی به توافقی جدید و ماندگار را خواستار خواهند شد؛ توافقی که به سود کل ایران و همه  ایرانی‌ها باشد.

زمانی که آنها چنین چیزی را بخواهند، من نیز آماده خواهم بود.»

رئیس‌جمهور آمریکا و بقیه دنیا هنوز منتظرند که این اتفاق رخ دهد.

به نظر می‌رسد ایران پیش از آنکه دوباره بخواهد به شکل معنادار با واشنگتن تعامل داشته باشد، منتظر پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ خواهد ماند.

 

*** پایبندی چهره‌های کلیدی ایران به برجام

 

در داخل ایران، درخواست‌هایی برای خروج این کشور از برجام مطرح شده است، اما چهره‌های کلیدی رژیم تاکنون ترجیح داده‌اند به برجام پایبند باشند.

با وجود این، تهران از مناسبت نخستین سالگرد (خروج آمریکا از برجام) برای تلافی جویی علیه واشنگتن استفاده می‌کند.

این کشور برنامه‌ای برای آغاز دوباره برخی جنبه‌های برنامه هسته‌ای که تحت برجام متوقف شده بود، اعلام کرده است و به نظر می رسد واکنش‌های بیشتری نیز در راه است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پایگاه اینترنتی نشریه فوربس در پایان این یادداشت نوشته است:

گرچه به نظر می رسد که سیاست آمریکا شکست خورده، اما ظاهرا دولت ترامپ به پیگیری جدی‌تر آن مصمم است.

واشنگتن در طول سال گذشته، پیوسته نام اشخاص و شرکت‌های ایرانی بیشتری را به فهرست تحریم‌هایش افزوده و در روزهای اخیر اعلام کرده است گروهی از کشتی‌های جنگی را در قالب آنچه جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا «پیامی روشن و عاری از سوء تفاهم» به تهران توصیف کرده است، به خلیج (فارس) می‌فرستد و در واقع روشن نیست که دولت ترامپ در تلاش‌هایش برای مقابله با ایران تا کجا پیش خواهد رفت، اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

کلید مقابل را فعال کنید