کد خبر:122939
پ
صادرات صنایع معدنی
رئیس هیأت عامل ایمیدرو تاکید کرد

ضرورت جایگزینی صادرات صنایع معدنی به جای نفت

رئیس هیأت عامل ایمیدرو بر ضرورت جایگزینی صادرات صنایع معدنی به جای نفت تاکید کرد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو بر ضرورت جایگزینی صادرات صنایع معدنی به جای نفت تاکید کرد.

 

*** اثرگذاری تحقیقات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: اعتقاد ما بر اثرگذاری تحقیقات است و نتایج پژوهش‌ها باید منجر به جلوگیری از خام فروشی، ارتقای بهره‌وری، ایجاد مزیت رقابتی و ارزش افزوده در بخش شود.

 

*** شناسایی ۱۵۷ نیاز تحقیقاتی

 

خداداد غریب پور افزود: امسال ایمیدرو ۲۷ پروژه تحقیقاتی را در دستور کار خود دارد و بر اساس نیازهایی که واحدها اعلام کرده‌اند، تاکنون ۱۵۷ نیاز تحقیقاتی از جمله در صرفه‌جویی مصرف انرژی، ارتقای بهره‌وری عوامل تولید و توسعه بازارها شناسایی شده است.

غریب پور یادآور شد: ایمیدرو تاکنون از ۶۱۸ پایان‌نامه تحصیلی حمایت کرده و تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و امیرکبیر، همچنین جهاد دانشگاهی و سازمان نظام مهندسی معدن امضا کرده است.

 

***رونق حوزه معدن و صنایع معدنی

 

وی تاکید کرد: با تفاهم نامه‌های انجام شده با دانشگاه‌ها و تشکل‌ها، انتظار داریم فضای پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی رونق قابل توجهی بگیرد.

 

*** توسعه اکتشافات و تکمیل زنجیره فولاد

 

رئیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: پارسال با رشد تولید فولاد به رکورد ۲۵ میلیون تن تولید دست یافتیم و برای امسال نیز حدود ۱۰ درصد رشد پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: اکنون توسعه اکتشافات به ویژه سنگ‌آهن به عنوان یکی از اولویت‌ها محسوب شود و تکمیل زنجیره فولاد در افق یاد شده نیازمند تولید بیش از ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن است که باید میزان ذخایر را افزایش داد.

 

*** جایگزینی معدن با نفت

 

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با بیان اینکه نفت در سبد صادراتی ما سالانه از ۴۰ تا ۸۰ میلیارد دلار متفاوت بوده است، گفت:

سال گذشته بیش از ۹ میلیارد دلار صادرات از بخش معدن و صنایع معدنی انجام شد که سهم بیش از ۲۲ درصدی در صادرات غیرنفتی داشت.

 

*** شرایط جایگزینی معدن با نفت

 

وی اضافه کرد: اینکه معدن در بُعد صادرات و ارزآوری چقدر بتواند جایگزین نفت شود بستگی به موفقیت ما در میزان اکتشافات و شناسایی ذخایر معدنی دارد و زمانی می‌توان پاسخ قطعی به جایگزینی معدن به جای نفت داد که کل ذخایر معدنی شناسایی شده باشند و دانش بومی‌ هم برای استحصال و فرآوری داشته باشیم که البته در این راستا تلاش می‌کنیم.

 

*** ارتقای دانش بومی‌

 

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های ایرانی بویژه در بخش فولاد توانسته‌اند در برخی زمینه‌ها به فناوری بومی‌ دست یابند و با وجود تحریم‌های ظالمانه، تولیدکنندگان داخلی در مسیر رشد تلاش می‌کنند، با این‌حال اولویت برای ارتقای دانش بومی‌ با کمک دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی‌ در دستور کار است.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: بخش تحقیق و پژوهش شرکت‌های تابعه ایمیدرو فعال شده‌اند تا خود به دنبال شناسایی فرصت‌ها و خلق ارزش باشند.

 

*** بازگشت ارز حاصل از صادرات

 

غریب پور گفت: بازگشت ارز حاصل از صادرات مطابق قانون، الزامی‌است و ما ملزم به رعایت آن هستیم.

این امر توسط شرکت‌های معدنی در ۲ قالب سامانه نیما یا تامین نیازمندی‌های شرکت‌ها به مواد اولیه و واسطه‌ای در حال انجام است.

 

*** فعال‌سازی معادن کوچک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیأت عامل ایمیدرو در پایان درباره معادن کوچک اعلام کرد:

برای امسال، فعال‌سازی ۵۰ معدن کوچک در ۱۵ استان برنامه‌ریزی شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی نیز برای ۱۵۰ معدن کوچک دیگر نیز بسته اجرایی تهیه می‌کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید