کد خبر:122700
پ
کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خبر داد

نجات صنعت فولاد در زمان تحریم‌ها به وسیله داخلی‌سازی کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از نجات صنعت فولاد در زمان تحریم‌ها به وسیله تولید و داخلی‌سازی کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن توسط شرکت‌های داخلی خبر داد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از نجات صنعت فولاد در زمان تحریم‌ها به وسیله تولید و داخلی‌سازی کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن توسط شرکت‌های داخلی خبر داد.

 

*** داخلی سازی کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به امضای تفاهم‌نامه توسعه نسل جدید کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن بین شرکت‌های فولاد خوزستان و شرکت نفت و گاز «سرو» اظهار داشت:

کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن یکی از پیش نیازهای تولید فولاد و به مثابه خونی در رگ‌‌های این صنعت است.

امروزه کاتالیست‌های مختلفی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و نیز برخی دیگر از صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که عمده ترین حالت استفاده از آنها به صورت جامد است.

یک کاتالیست در ساده‌ترین شکل، ماده‌ای است که سرعت یک واکنش شیمیایی را افزایش می‌دهد، در حالی که خودش متحمل هیچ گونه تغییر دائمی نمی‌شود.

تولید محصولاتی که بر پایه کاتالیست هستند، بدون حضور کاتالیست در عمل امکانپذیر نبوده یا از صرفه اقتصادی برخوردار نخواهند بود. به طوری که در صورت نبود کاتالیست امکان تولید اقتصادی بیش از ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی و پالایشی و ۱۰۰ درصد تولید آهن اسفنجی وجود نخواهد داشت.

 

*** در تامین کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت فولاد بی نیاز از خارج هستیم

 

به گفته سبحانی، تاکنون عمده کاتالیست‌های مورد نیاز این صنعت از خارج کشور وارد می‌شد که تولید آن بطور انحصاری در اختیار سه کشور ژاپن، آمریکا و هند بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر شرکت‌های داخلی به دنبال تولید و داخلی سازی کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن نمی‌رفتند، بطور قطع تحریم‌ها صنعت فولاد را فلج می‌کرد، اما شرکت نفت و گاز «سرو» به آن ورود و تولید آزمایشی آن را آغاز کرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت: از آنجایی که این مهم برای نخستین بار در کشور اجرایی می‌شد و به همین دلیل از ریسک بالایی برخوردار بود، واحدهای فولادساز نیز باید از آن حمایت می‌کردند که در عمل این حمایت اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: امروز تقریبا در تامین کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت فولاد بی نیاز از خارج هستیم و همین موفقیت سبب شده تا شرکت‌های دیگری نیز برای تولید آن پا به عرصه بگذارند.

روز سه شنبه دهم اردیبهشت تفاهم نامه همکاری بین ۲ شرکت فولاد خوزستان و شرکت نفت و گاز سرو در حوزه توسعه نسل جدید کاتالیست‌های احیاء مستقیم آهن به امضا رسید.

تدوین دانش فنی کاتالیست‌های فرآیند احیای مستقیم آهن در ایران با انعقاد قرارداد تحقیقاتی بین مجتمع فولاد خوزستان و شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو در سال ۸۵ آغاز شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان اظهار داشت:

پس از ۶ سال تلاش مستمر با حمایت شرکت فولاد خوزستان و مجتمع فولاد مبارکه در سال ۱۳۹۱ نخستین قرارداد تولید صنعتی کاتالیست‌های فرآیند احیای مستقیم منعقد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید