کد خبر:122393
پ
نانو-روبان-های-فسفر-۰۰۱

کشف اتفاقی نانو ربان‌های جدید فسفر

دانشمندان به صورت اتفاقی نانو ربان‌های جدید فسفر را کشف کردند که در صنعت باتری‌سازی و ساخت پنل‌های خورشیدی کاربرد داشته و بر کارایی آن می‌افزاید.

دانشمندان به صورت اتفاقی نانو ربان‌های جدید فسفر را کشف کردند که در صنعت باتری‌سازی و ساخت پنل‌های خورشیدی کاربرد داشته و بر کارایی آن می‌افزاید.

 

*** یک کشف اتفاقی؛ نانو ربان‌های جدید فسفر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هنگامی که دانشمندان در حال تلاش برای تقسیم کریستال فسفر به صفحه‌های دو بعدی (بدون ضخامت) بودند، موفق به تولید روبان‌هایی از این ماده شدند که عرضی معادل ۱۰۰ اتم، طول ۱۰۰ هزار اتم و ضخامت تنها ۱ اتم داشت.

گویا از این اتفاق سه سال گذشته است و دانشمندان در این مدت مشغول تکمیل اطلاعات‌شان برای انتشار نتایج بوده‌اند.
این روبان‌ها تنها به اندازه یک اتم ضخامت دارند.

این روبان‌های فوق نازک ویژگی‌های شگفت‌انگیزی دارند؛ برای مثال نسبت عرض به طول آن‌ها با کابل‌هایی که پل گلدن گیت را سرپا نگه داشته‌اند برابری می‌کند.

علاوه بر این به دلیل فرم کاملا منظم آنها و امکان تغییر عرضشان به اندازه دلخواه قابلیت‌های فیزیکی این روبان‌ها مانند رسانایی الکتریکی قابل تنظیم است.

همچنین به علت برخورداری از ضخامتی نزدیک به صفر قادرند بر روی هر سطح پر پیچ و خمی قرار داده شده و شکل آن را به خود بگیرند.

 

*** موارد استفاده نانو روبان‌های‌ ‌فسفر

 

احتمالا مهم‌ترین کاربرد این نانو روبان‌ها در صنعت باتری سازی خواهد بود.

به علت ساختار موج‌دار نانو روبان‌های فسفر یون‌های شارژ شده در آن‌ها با سرعتی تا هزار برابر بیشتر از آن چه اکنون ممکن است حرکت می کنند.

این به معنای کاهش چشمگیر مدت زمان مورد نیاز برای شارژ باتری‌ها و افزایش ۵۰ درصدی ظرفیتشان است.

این بهبودها می‌توانند صنعت خودروها و هواپیماهای الکتریکی را یکباره چند قدم جلو ببرند و ما را در استفاده بهینه‌تر انرژی الکتریکی یاری کنند.

این کشف می‌تواند راه را برای استفاده از باتری‌های سدیم یون نیز هموار کند.

منابع لیتیوم کره زمین که ماده اصلی مورد استفاده در باتری‌های کنونی است جوابگوی نیازهای روز افزون ما نیستند.

علاوه بر این استخراج لیتیوم می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کند.

در طرف دیگر ماجرا سدیم ماده‌ای در دسترس و ارزان است.

 

*** تولید پنل‌های خورشیدی با استفاده از نانو ربان‌ها

 

صنایع الکترونیک نیز می‌توانند از  منافع نانو ربان‌های جدید بهره‌مند شوند.

قانون مور که پیش بینی می‌کند قدرت پردازش کامپیوترها هر دو سال باید دو برابر شود اخیرا با نزدیک شدن ما به محدودیت‌های فیزیکی مواد موجود در خطر افتاده؛ اما با استفاده از مواد دو بعدی جدید می‌توان این محدودیت‌ها را کنار زد و دستگاه‌هایی کوچک‌تر و سریع‌تر ساخت.

یکی دیگر از صنایعی که از کشف جدید سود خواهد برد تولید پنل‌های خورشیدی جدید با راندمان بالاتر است.

زیرا در اتصالاتی که از نانو روبان‌های جدید استفاده می‌کنند اتلاف انرژی به حداقل خواهد رسید.

این نانو روبان‌های فسفر را می‌توان در الیاف تیشرت‌ها هم به کار برد و از طریق آن‌ها گرمای هدر رفته‌ی بدن را به الکتریسیته تبدیل کرد.

این یعنی در آینده می‌توان شاهد ظهور لباس‌هایی بود که علاوه بر پایش دائمی ضربان قلب و سطح قند خون افراد انرژی خود را صرفا از گرمای بدنشان تامین می‌کنند.

برخلاف بسیاری ماده‌های این چنینی که پس از کشف شدنشان خبری از آن‌ها به گوش نمی‌رسد، این ماده جدید بسیاری موانع سر راه تولید انبوه را پشت سر گذاشته و می‌توان به حضور آن در صنایع مختلف امیدوار بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اگرچه هنوز راهی طولانی تا به حقیقت پیوستن اتفاقاتی که بیشتر به آن‌ها اشاره شد پیش رو داریم و باید تحقیقات بسیار بیشتری در مورد روش‌های استفاده کاربردی از این نانو روبان‌های فسفر در صنعت انجام گیرند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید