کد خبر:122022
پ
۱۸‌هزار تن گوشت
معاون فنی و امور گمرکی گمرک خبر داد

وجود ۱۸‌هزار تن گوشت در بنادر کشور/ ترخیص شبانه‌‌روزی کالا از گمرک

معاون فنی و امور گمرکی گمرک با اشاره به وجود ۱۸‌هزار تن گوشت در بنادر کشور از ترخیص اقلامی که در مسیر سبز گمرک قرار می‌گیرند به صورت شبانه‌‌روزی خبر داد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک با اشاره به وجود ۱۸‌هزار تن گوشت در بنادر کشور از ترخیص اقلامی که در مسیر سبز گمرک قرار می‌گیرند به صورت شبانه‌‌روزی خبر داد.

 

*** وجود ۱۸‌هزار تن گوشت در بنادر کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی و امور گمرکی گمرک در خصوص وضعیت واردات گوشت، اظهار داشت:

طبق آمار تا هفته گذشته، ۱۸‌هزار تن گوشت در بندر وجود داشت که از این میزان، مواردی که به گمرک مراجعه و اقدام به اظهار کالا کرده‌اند، اظهارنامه در مسیر سبز قرار گرفته و ضمن انجام تشریفات مربوطه همچون اخذ مجوزهای قانونی لازم، نسبت به صدور اجازه خروج کالا به صورت شبانه‌روزی اقدام شده است.

 

*** گمرک مسئول تشخیص متروکه بودن نیست

 

معاون فنی و امور گمرکی گمرک، در خصوص اینکه آیا همچون سال گذشته که ۷۰ کانتینر گوشت وارداتی دپو شده، کالای متروک تلقی گردید و به سازمان اموال تملیکی تحویل شد، امسال نیز چنین اتفاقی خواهد افتاد یا خیر، افزود:

تاکید دارم که مسئول تشخیص متروک بودن یا نبودن هیچ کالایی، گمرک نیست.

در مورد کانتیرهای گوشت که چندی قبل تحویل سازمان اموال تملیکی شد هم مرجع تشخیص متروکه بودن، گمرک نبود.

 

*** تعیین مهلت توقف کالا در گمرک

 

مهرداد جمال ارونقی با اشاره به وجود ۱۸‌هزار تن گوشت در بنادر کشور، تصریح کرد:

در بحث گوشت یا هر کالای دیگری، در تبصره ۴ ماده ۲۴ قانون امور گمرکی آمده است «تعیین مهلت توقف کالا در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی بر اساس ضوابط قانونی مناطق مذکور در اختیار سازمان‌های مسئول این مناطق است.

کالاهایی که در این مناطق پس از انقضا مهلت‌های اعطایی توسط سازمان‌های مذکور مهلت منقضی، اعلام می‌شوند نیز مشمول مقررات کالای متروکه می‌گردند.»؛ بنابراین تا زمانی که سازمان مسئول نسبت به اعلام فهرست اقلام متروکه به گمرک اقدام نکند، طبیعتاً گمرک اقدامی انجام نمی‌دهد.

 

 

 

*** کالاهای متروکه در گمرک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی و امور گمرکی گمرک در پایان اظهار داشت:

زمانی که سازمان منطقه ویژه فهرست کالاها را به عنوان کالای متروکه به گمرک اعلام کند، گمرک باید بلافاصله نسبت به ادامه تشریفات اقدام کند و اظهارنامه مربوطه را تکمیل و این مسأله را به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اعلام کند؛ در صورت تعلل در این زمینه، تمامی خسارات متوجه گمرک می‌شود؛ بنابراین گمرک فقط مجری است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید