کد خبر:121887
پ
بخش خصوصی
رئیس خانه معدن ایران:

دولت برای حضور بخش خصوصی در عرصه صنایع معدنی بسترسازی کند

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به حفظ مالکیت دولتی در بخش معدن بر فراهم کردن بستر لازم برای حضور جدی‌تر بخش خصوصی در این عرصه تاکید کرد.

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به حفظ مالکیت دولتی در بخش معدن بر فراهم کردن بستر لازم برای حضور جدی‌تر بخش خصوصی در این عرصه تاکید کرد.

 

*** ایجاد بستر لازم برای حضور بخش خصوصی در بخش معدن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس خانه معدن ایران اظهار داشت:

امروز باید به این باور رسید که با مدیریت دولتی و توجه به منافع ملی و کلان کشور می‌توان اجرای برنامه‌ها را محقق ساخت و طرح سرب و روی مهدی‌آباد (یزد) نمونه‌ای است که با تشکیل کنسرسیوم این مهم عینیت یافت.

آیین رسمی امضای قرارداد سرمایه‌گذاری معدن و کارخانه‌های سرب و روی مهدی‌آباد ۲۱ اسفند ۹۵ در حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد کارخانه ۸۰۰ هزار تنی کنسانتره روی و کارخانه ۸۰ هزار تنی سرب و نقره با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری برگزار شد.

 

*** سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش معدن

 

رئیس خانه معدن ایران اظهار کرد: بخش معدن در شرایط کنونی برای معادن فلزی و غیر فلزی نیازمند سرمایه‌گذاری جدید است و می‌توان علاوه بر ایرانیان مقیم خارج از کشور، اتباع خارجی مقیم ایران را برای حضور در عرصه معادن کشور تشویق کرد.

آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که در دوره ۱۰ ماهه ۹۷ (منتهی به دی‌ماه) بیش از ۹۰۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار انواع طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری در هیات سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسید.

بنا به اعلام مرکز آمار ایران، ارزش کل تولیدات معادن در حال بهره‌برداری در سال ۹۵ (چهار هزار و ۹۱۳ معدن) بیش از ۱۶۵ هزار و ۷۳۴ میلیارد ریال بود.

 

*** بالاترین ارزش تولیدات سالانه

 

بر اساس داده‌های این جدول در سال ۹۵، معادن سنگ‌آهن با ۱۱۹ معدن با رقم ۷۷ هزار و ۶۰۸ میلیارد ریال بالاترین ارزش تولیدات سالانه را به خود اختصاص داد و پس از آن سنگ مس و سنگ تزئینی به ترتیب با ۴۰ هزار و ۳۵۵ میلیارد ریال و ۹ هزار و ۸۲۶ میلیارد ریال در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

بهرامن یادآور شد: برخی دستگاه‌ها ارتباط مستقیم با دولت دارند و خود را در قالب یک تشکل ارزیابی می‌کنند و جاذبه‌ای برای همراهی با بخش خصوصی نمی‌بینند، درحالی‌که چنانچه مجزا نباشند، اثرگذاری بیشتری خواهند داشت.

 

*** همکاری میان وزارت صنعت و بخش خصوصی

 

وی تصریح کرد: اکنون بین متولی بخش معدن (وزارت صنعت) با بخش خصوصی همکاری خوبی شکل گرفته، اما انتظار می‌رود هم‌پوشانی دولت و بخش خصوصی به شکل گسترده تحقق یابد که آثار آن علاوه بر رونق تولید، گسترش اشتغال را هم به دنبال دارد.

 

*** عملکرد معادن به تفکیک ماده معدنی

 

خانه معدن ایران در قالب جدول آمار عملکرد معادن به تفکیک ماده معدنی پیش از این اعلام کرد: تعداد هفت هزار و ۵۶۲ معدن در ارتباط با ۲۴ ماده معدنی زمینه اشتغال ۶۹ هزار و ۵۷۵ نفر را فراهم ساختند.

مرکز آمار ایران در سال ۹۵ تعداد شاغلان در چهار هزار و ۹۱۳ معدن در حال بهره‌برداری را بیش از ۹۳ هزار و ۴۸۶ نفر اعلام کرد که بالاترین جمعیت شاغل در دوره ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ محسوب می‌شود.

به گفته بهرامن، امروز بررسی عملکرد معادن کوچک و بزرگ در کشور گویای میزان حمایت از دو طرف است، هر میزان که پشتیبانی از یک معدن بزرگ بیشتر باشد، عملکردی مطلوب‌تر را به دنبال دارد؛ این حمایت‌ها می‌تواند در قالب پرداخت حقوق دولتی، اخذ تسهیلات بانکی و سایر امتیازها تحقق یابد.

 

*** فعال‌سازی معادن در گستره عملکردی

 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی به عمل آمده در سطح ۳۱ استان کشور، خانه‌های معدن شکل گرفته و متولی بخش معدن (وزارت صنعت) می‌تواند با استفاده از خانه‌های معدن، نسبت به نظم و انتظام بخشیدن به امور اقدام کند.

بهرامن اضافه کرد: استانداران نیز برای فعال‌سازی معادن در گستره عملکردی خود با بهره‌گیری از خانه‌های معدن در کنار مجریان دولتی مسیر رو به رشد را در این عرصه فراهم سازند.

 

*** رتبه ایران در بخش معدن در جهان

 

ایران با اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی و شناسایی ذخیره‌ای حدود ۶۰ میلیارد تُن که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تُن قطعی و بقیه احتمالی است، از نظر تنوع ماده معدنی در بین ۱۰ کشور شاخص جهان جای گرفته و از لحاظ ذخیره اکتشافی در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس خانه معدن ایران در پایان اظهار داشت:

میزان استخراج سالیانه مواد معدنی کشور به‌طور متوسط ۴۰۰ میلیون تُن اعلام شده که از این میزان ۶۰ تا ۶۵ درصد به مصالح ساختمانی اختصاص دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید