کد خبر:120592
پ
وزیر صنعت
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

قطعه سازان تسهیلات ارزی را ریالی بازپرداخت می‌کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت از موافقت رئیس کل بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه سازان و بازپرداخت آن در قالب ریالی خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از موافقت رئیس کل بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه سازان و بازپرداخت آن در قالب ریالی خبر داد.

 

*** اعطای تسهیلات ارزی به قطعه سازان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه ۹۸ در پایان نشست هیات وزیران در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون چگونگی اعطای تسهیلات ارزی و بازپرداخت آن به قطعه سازان اظهار داشت:

قرار است تسهیلات ارزی مطابق با نیاز قطعه سازان به آنان پرداخت شود، و این تسهیلات ریالی و همراه با سود در نظر گرفته شده، تسویه خواهد شد تا در صورت بروز نوسان های قیمتی، قطعه سازان آسیب نبینند.

 

*** تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا

 

چهاردهم بهمن ماه پارسال «فرشاد مقیمی» معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا خبر داد.

پس از آن عملیات اجرایی تخصیص این مبلغ به قطعه سازان در شرکت‌های خودروساز آغاز و مقرر شد بانک‌ها مطابق فهرستی که خودروسازان در اختیارشان قرار دادند، مبالغ را به شکل مستقیم به قطعه سازان پرداخت کنند.

همچنین قرار شد برای تزریق نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی، ۱۱ هزار میلیارد تومان در ۲ بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود که تاکنون چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده است.

 

*** معرفی اعضای اتاق بازرگانی

 

رحمانی درخصوص معرفی اعضای اتاق بازرگانی، خاطرنشان کرد:

آن دسته از اعضای اتاق که اعلام اسامی آنان مربوط به وزارت صنعت بوده انجام شده، اما از اسامی سایر افرادی که مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است اطلاعی ندارم یا اگر اعلام شده، نامه مربوطه را ندیده‌ام.

 

*** واردات لاستیک با نرخ نیمایی

 

وزیر صنعت در پاسخ به پرسشی درباره واردات لاستیک با ارز نیمایی، این موضوع را تایید کرد و گفت:

دولت تعرفه ورودی را برای بسیاری کالاها به صفر رسانده تا کالاهایی نظیر لاستیک، گوشت و غیره با قیمت ارزانتر به دست مردم برسد.

وی با اشاره به اینکه قطعه سازان تسهیلات ارزی را ریالی بازپرداخت می کنند، گفت:

چنانچه اجازه داده شود برخی کالاها به شکل منظم با ارز نیمایی وارد شوند و انحصاری در این زمینه ایجاد نشود، با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های جهانی به دست مردم خواهد رسید.

 

*** تامین اقلام ماه رمضان

 

رحمانی پیرامون تامین اقلام و مایحتاج مردم در ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد:

مطابق آخرین گزارشی که از وزارت جهاد کشاورزی دریافت شده، ذخایر اکثر کالاهای اساسی خوب بوده و در برخی موارد بیش از مقدار برنامه است.

وی موضوع نوسان قیمت شکر در ماه‌های گذشته را یادآور شد و گفت:

دلیل این موضوع کمبود ذخایر نبوده، بلکه به دلایلی از جمله سیل در برخی استان‌ها، مجبور به توزیع مقادیر بیشتری در آن مناطق بودیم.

 

*** تامین و ذخیره اقلام اساسی مورد نیاز مردم

 

وزیر صنعت ضمن تاکید بر اینکه مشکلی بابت تامین و ذخیره اقلام اساسی مورد نیاز مردم وجود ندارد، گفت:

برخی موارد شایعاتی در زمینه کمبود برخی کالاها مطرح می‌شود و مردم برای خرید آن کالاها بی‌دلیل تقاضای اضافی دارند، اما مردم مطمئن باشند دولت در مواردی که باید نظیر ممنوعیت صادرات پیاز، به اقدام‌های لازم بپردازد، برای حل مشکلات وارد عمل می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان ساخت:

چنانچه مردم همراهی لازم را داشته باشند، حداقل ۸۰ درصد مشکلات قابل کنترل است و وزرات صنعت نیز با فعال سازی دستگاه‌های نظارتی، کنترل بیشتری بر بازار خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید