کد خبر:120129
پ
قطعه سازان
دبير انجمن صنايع همگن نيرو محرکه و قطعه سازان کشور خبر داد

نیاز قطعه سازان به ۱۵هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به پیش‌بینی تولید یک میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۸، از نیاز قطعه سازان به ۱۵هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش برای خرید مواد اولیه و سایر اقلام خبر داد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو‌ محرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به پیش‌بینی تولید یک میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۸، از نیاز قطعه سازان به ۱۵هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش برای خرید مواد اولیه و سایر اقلام خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو‌ محرکه و قطعه سازان کشور امروز (یکشنبه) ۲۵ فروردین ماه ۹۸، به نامگذاری «رونق تولید» برای امسال اشاره کرد و افزود:

امسال سال «گفتار درمانی» نیست، بلکه باید شاهد «عمل گرایی» مسئولان باشیم.

 

*** نیاز به همدلی و اتحاد ارکان اساسی کشور

 

به گفته وی، امروز به همدلی و اتحاد دولت، مجلس و ارکان اساسی کشور نیاز مبرمی است؛ بویژه برای صنعت خودرو و قطعه سازی که به طور خاص مورد تحریم قرار گرفته است، باید تمهیدات اساسی اندیشیده شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو‌ محرکه و قطعه سازان کشور اضافه کرد:

اتاق فکر صنعت خودرو کشور باید برای توسعه این صنعت چاره اساسی بیاندیشد و نباید در حد حرف باقی بماند، همچنین عکس العمل‌های مسئولان باید با سرعت حرکت بدخواهان کشور و تغییرات عوامل محیطی متناسب باشد.

آرش محبی نژاد تصریح کرد: با سرعت عمل کنونی نمی‌توان به رونق تولید در صنعت خودروسازی رسید و اتاق فکر یاد شده باید به گونه‌ای برنامه‌های خود را طراحی کند که مصوبه‌های آن در سطح ملی عملیاتی شده و به تصمیم‌گیری دوباره سایر دستگاه‌ها نیازی نباشد.

 

*** پرداخت تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی به قطعه سازان

 

محبی نژاد با قدردانی از عملکرد دولت در پرداخت تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی به قطعه سازی تا پیش از آغاز سال جدید، خواستار پرداخت نقدینگی ارزی وعده داده شده و «شناور شدن» قیمت قطعات (مطابق تغییرات ارزی، قیمت مواد اولیه و سایر هزینه‌ها) شد.

چهاردهم بهمن ماه پارسال «فرشاد مقیمی» معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا خبر داد.

پس از آن عملیات اجرایی تخصیص این مبلغ به قطعه سازان در شرکت‌های خودروساز آغاز و مقرر شد بانک‌ها مطابق فهرستی که خودروسازان در اختیارشان قرار دادند، مبالغ را به طور مستقیم به قطعه سازان پرداخت کنند.

در این زمینه، قرار شد برای تزریق نقدینگی به خودروسازان با محور بانک مرکزی، ۱۱ هزار میلیارد تومان در ۲ بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود که تاکنون چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده است.

 

*** بخش خصوصی؛ سربازان گمنام جنگ اقتصادی

 

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو‌ محرکه و قطعه سازان کشور بخش خصوصی را «سربازان بدون نام و درجه» جنگ اقتصادی و تحریم‌ها توصیف کرد که در دور نخست تحریم‌ها در سال‌های ۹۰ و ۹۱ نیز اجازه ندادند چرخ صنعت خودروسازی کشور از حرکت بایستد.

وی گفت: نباید دستمزد قطعه سازان، رویارویی با مشکلات متعدد و ورشکستگی باشد.

محبی‌نژاد تصریح کرد: در حالی که قطعه سازان باید تمرکز خود را بر تولید باکیفیت و شمارگان تولید بالا قرار دهند، شایسته نیست برای دریافت مطالبات و تامین نیازمندی‌های خود برای تولید، همچون توپ بین دستگاه‌های مختلف پاسکاری شوند.

 

*** ۱۲۰۰ قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو‌ محرکه و قطعه سازان کشور در پایان اظهار داشت:

آمارها نشان می‌دهد نزدیک به یک هزار و ۲۰۰ قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی حضور دارند که توانمندسازی آنها و رفع موانع تولید می‌تواند سبب تقویت گوشه‌ای از کالاهای ایرانی شود.

رهبر معظم انقلاب امسال را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید