کد خبر:120205
پ
رضا رحمانی۵
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تعطیلی واحدهای تولیدی بدهکار توسط بانک‌ها غیرعقلایی است

وزیر صنعت با اشاره به معافیت مالیاتی واحدهای سیل‌زده با بیش از ۵۰ درصد آسیب، تعطیلی واحد‌های تولیدی بدهکار توسط بانک‌ها را غیر عقلایی اعلام کرد.

وزیر صنعت با اشاره به معافیت مالیاتی واحدهای سیل‌زده با بیش از ۵۰ درصد آسیب، تعطیلی واحد‌های تولیدی بدهکار توسط بانک‌ها را غیر عقلایی اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ستاد تسهیل استان کرمانشاه که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه سال ۹۸ از نظر تولید می‌تواند بهتر از سال ۹۷ باشد اظهار داشت:

این‌که یک واحد که صدها میلیارد برای آن هزینه شده و محصولی را تولید می‌کند که نیاز کشور است و ما آن را وارد می‌کنیم به‌دلیل بدهی به بانک تعطیل شده دردناک است و این کار عقلایی، شرعی و قانونی نیست.

 

*** تملک به جای تعطیلی واحدهای تولیدی بدهکار

 

رضا رحمانی با تأکید به اینکه بانک‌ها حق تعطیلی واحدهای تولیدی بدهکار را ندارند و نهایت کار تملک واحد است گفت:

مردم در زمان جنگ در مقابل دشمن ایستادند و اکنون که واحدی تعطیل می‌شود نشان‌دهنده موفقیت دشمن است زیرا امروز جبهه فعالیت اقتصادی است.

 

*** جایگاه  سرمایه در تولید

 

وی با اشاره به اینکه امسال سال رونق تولید است و تولید مولد از نظر عامه کشاورزی، صنعت و معدن است گفت: تولید بدون نقدینگی معنا ندارد و در صورتی که سرمایه در گردش تأمین نشود نمی‌توان از رونق تولید گفت و سرمایه در گردش همچون آب در مزرعه و خون در رگ است.

 

*** فرهنگ خرید کالای ایرانی

 

رحمانی با ابراز اینکه تمام بخش‌های جامعه امسال باید به شعار سال فکر کنند و در این راستا گام بردارند افزود: خانواده‌ها نیز در فرهنگ‌سازی و خرید کالای ایرانی تأثیرگذار هستند.

وی با اظهار اینکه مقام معظم رهبری با نامگذاری امسال بستر مناسبی را برای تولید فراهم کرده‌اند گفت: در آبان ماه ۹۷ با آغاز کار خود دوستان نگران اوضاع بودند و دشمنان اعتقاد داشتند در سه ماه آخر سال تولید متوقف می‌شود اما این‌گونه نشد.

 

*** پایداری در جنگ اقتصادی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تصریح به اینکه تأمین نقدینگی و مواد اولیه از اقلام ضروری رونق تولید است عنوان کرد:

 چنانچه فردی در زمان جنگ خط را رها می‌کرد دادگاه صحرایی آن را محکوم می‌کرد و اکنون نیز در جنگ اقتصادی باید این‌گونه باشد.

 

*** وضعیت صنعت در استان کرمانشاه

 

رحمانی با تأکید به اینکه مرز و فرصت صادراتی در استان کرمانشاه می‌تواند این منطقه را متحول کند گفت:

باید کاری کرد که صادرات به اقتصاد استان وصل شود و از ۶ معبر و گذرگاه به‌خوبی استفاده کرد.

وی با اشاره به ضرورت فرآوری محصولات و استفاده از دو مؤلفه صادرات و ایران خودرو برای تحول استان افزود: ایران خودروی کرمانشاه تا حد امکان باید قطعات خود را از داخل استان تهیه کند.

رحمانی بیان کرد: آمایش سرزمینی صنعت تهیه شده است و استان کرمانشاه به‌عنوان یکی از مناطق صنعت قطعه‌سازی در نظر گرفته شده است.

 

*** روند صعودی تولید خودرو

 

وی با اعلام اینکه در سال گذشته ۹۵۰هزار دستگاه خودرو تولید شد و امسال تولید یک‌میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه در برنامه وجود دارد گفت:

در بدو ورود من به وزارتخانه تولید شدیداً افت پیدا کرده و ۷۰ درصد از برنامه افت کرده بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید به اینکه بانک‌ها حق تعطیلی واحدهای تولیدی بدهکار را ندارند، اضافه کرد: طی چهار تا پنج ماه تولید بیش از سه برابر افزایش یافت به‌طوری که روزهای پایانی اسفند دو خودروساز از تولید روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دستگاه به تولید ۴۲۰۰ دستگاه در روز رسیدند.

 

*** نهضت ساخت داخل 

 

رحمانی با بیان اینکه یک نهضت ساخت داخل راه‌اندازی شده و گفته شده خودروسازان حق واردات قطعات را ندارند ادامه داد:

ایران خودرو نمایشگاهی برپا کرده است و هر قطعه‌ای که کرمانشاه قادر به تولید است خودروسازان موظف هستند از کرمانشاه تهیه کنند.

 

*** واگذاری تدریجی خودروسازان بزرگ با سهام دولتی

 

وی با ابراز اینکه مقرر شده که خودروسازان بزرگ که دولت در آن سهام دارد به‌تدریج واگذار شوند و اموال غیرتولیدی و شرکت‌ها را به‌تدریج واگذار می‌کنند گفت:

کرمانشاه باید به‌گونه‌ای فعالیت کند که در پنج سال آینده به قطب تبدیل شود.

 

*** تسهیل در تولید 

 

رحمانی با بیان اینکه ۱۳۸ طرح بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در استان وجود دارد عنوان کرد:

۳۰۰ میلیون دلار مصوبه از دولت برای واردات قطعه یا ماده صنعتی جزئی مورد نیاز واحد‌های صنعتی که امکان ماندن در نوبت ندارند دریافت شد اما مجلس آن را رد کرد در حالی که این موضوع سبب تسهیل در تولید می‌شود.

وی با اعلام اینکه جلسه ملی کارگروه تسهیل در کرمانشاه تشکیل می‌شود گفت:

بسته‌ای در حال جمع‌بندی است و به ما اختیار داده شده که هر قانونی که مخل و مانع تولید است برای اصلاح اعلام شود و قانون عدم پرداخت تسهیلات به واحد‌های دارای چک برگشتی نیز باید اصلاح شود.

 

***  استمهال و معافیت مالیاتی برای واحد‌های خسارت‌دیده از سیل

 

رحمانی با اشاره به اینکه در زمینه سیل بسته‌ای به دولت داده شده که غیر از خسارت وارده استمهال و معافیت مالیاتی برای واحد‌های خسارت‌دیده در نظر گرفته شود عنوان کرد:

واحدهایی که بیش از ۵۰ درصد خسارت دیده‌اند مشمول معافیت مالیاتی سال ۹۷ می‌شوند و این موضوع در هیئت دولت تصویب شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با ابراز اینکه فعالسازی معادن کوچک در دستور کار امسال است؛ اظهار داشت: یکی از فرصت‌های کشور در دوران تحریم، معادن است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید