کد خبر:120020
پ
محمد حسینی عضو برنامه و بودجه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خبر داد

سه راهکار مجلس برای عرضه ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از سه راهکار مجلس برای عرضه ۱۴میلیارد دلار، ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی خبر داد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از سه راهکار مجلس برای عرضه  ۱۴میلیارد دلار، ارز دولتی  ۴۲۰۰ تومانی خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اخیراً ابهاماتی در خصوص تداوم تخصیص ارز دولتی به ۲۵ کالای اساسی مطرح شده است. ابتدا برخی مقامات وزارت جهاد کشاورزی خبر از قطع شدن تخصیص دلار ۴۲۰۰تومانی برای واردات گوشت قرمز را مطرح کردند.

همچنین سخنگوی دولت نیز بر برنامه‌ریزی دولت برای یافتن سازوکاری جهت تخصیص بهینه‌تر ارز دولتی تأکید کرد.

 

*** میزان تخصیص ارز دولتی برای واردات کالای اساسی

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت سال قبل ۱۳٫۵ میلیارد دلار و طبق مصوبه مجلس در سال ۹۸ حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات کالای اساسی تخصیص داده، اظهار داشت:

با توجه به حکمی که در قانون بودجه ۹۸ مبنی بر اجازه به دولت برای استفاده از ارز حاصل از صادرات نفت جهت واردات کالای اساسی داده شده، دولت می‌تواند از این مسیر اقدام کند.

 

*** سه راهکار مجلس برای رسیدن ارز دولتی به مصرف کننده نهایی

 

به‌گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، به هر حال طبق قانون به ۲۵ قلم کالای اساسی در سال ۹۸ نیز ارز ۴۲۰۰تومانی تعلق می‌گیرد این در حالی است که مجلس سه راهکار مختلف را برای اطمینان از رسیدن بهینه‌تر این ارز به مصرف‌کننده نهایی در نظر گرفته است.

حسینی گفت: مجلس در آخرین روزهای بررسی لایحه بودجه ۳ شیوه برای دولت لحاظ کرد تا کالای واردشده به‌نحو مطلوبی در اختیار تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی قرار گیرد.

 

*** کوپن الکترونیک برای مواد اولیه وارداتی

 

وی افزود، یکی از روش‌ها این است که مواد اولیه وارداتی با ارز دولتی قیمت‌گذاری شوند اما با کوپن الکترونیک در اختیار مردم قرار گیرد.

 

*** یارانه به مصرف کننده برای جبران افزایش قیمت کالا

 

حسینی ادامه داد، روش دوم این بود که دولت قیمت کالا را افزایش دهد اما یارانه ریالی را به‌عنوان مابه‌التفاوت در اختیار مردم قرار دهد.

 

*** یارانه به تولید‌کننده برای حمایت از تولید

 

این نماینده مجلس گفت: راهکار سوم نیز این بود که جهت حمایت از تولید یارانه ریالی تنها در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد. به هر حال دولت می‌تواند یکی از این سه راهکار را انتخاب کند.

 

*** ابهام نظارت در توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی 

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه شیوه اجرایی دولت در رابطه با اختصاص ارز دولتی به کالاهای اسای صحیح بود اما متأسفانه در شیوه توزیع نظارت انجام نشد و با وجود مشهود بودن ضعف در توزیع در این خصوص ابهاماتی وجود دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پایان اظهار داشت:

از نظر مجلس شیوه توزیع ارز دولتی همه اقشار جامعه هدف را تحت پوشش قرار نداده است و در استان‌های مختلف و در شهرهای دورافتاده خبری از عرضه گوشت و مرغ با نرخ دولتی نیست.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − سه =

کلید مقابل را فعال کنید