کد خبر:119880
پ
محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد

امکان برداشت از سهم درآمد ارزی صندوق توسعه ملی برای سیل‌زدگان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به فریز ۱۲ درصدی درآمد نفتی صندوق توسعه ملی برای مقابله با اثرات تحریم و حوادث غیر مترقبه، از امکان جبران خسارت سیل‌زدگان با این حساب خبر داد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به فریز ۱۲ درصدی درآمد نفتی صندوق توسعه ملی برای مقابله با اثرات تحریم و حوادث غیر مترقبه، از امکان جبران خسارت سیل‌زدگان با این حساب خبر داد. 

 

*** جهش و تنگنای ارزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در اردیبهشت ماه سال ۹۷ با اعلام خروج آمریکا از برجام عملا دور جدیدی از تحریم‌ها علیه صنعت نفت و بانک کشور اعمال شد.

یکی از مشکلاتی که در سال ۹۱ و در زمان اعمال تحریم‌های اقتصادی ایجاد شد بحث جهش ارزی و  تنگنای ارزی بود که به تبع کاهش درامد ارزی ایران ناشی از کاهش فروش و صادرات نفت بود.

 

*** درآمد ارزی صادرات نفت و سهم صندوق توسعه ملی از آن

 

بر اساس آمارها درآمد ارزی کشور از محل صادرات نفت در سال ۹۶ بیش از ۶۰ میلیارد دلار و در سال ۹۷ حدود ۵۰ میلیارد دلار بوده است. 

بر اساس قانون بودجه ۹۷، سهم صندوق توسعه ملی از منابع ارزی صادرات نفت حدود ۳۲ درصد و در سال ۹۸ این سهم حدود ۲۰ درصد لحاظ شده است.

 

*** ۱۲ درصد از صندوق توسعه ملی

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه هنوز گزارش عملکرد سال ۹۷ صندوق توسعه ملی تکمیل نشده است، گفت:

با وجود عدم اطلاع از منابع در اختیار صندوق توسعه ملی و با تدبیر سران قوا در آبان ماه، حدود ۱۲ درصد از منابع این صندوق جهت تخصیص به اثرات تحریم‌های ظالمانه و همچنین حوادث غیر متقربه فریز شده است.

 

*** سهم صندوق توسعه ملی از منابع ارزی صادرات نفت

 

محمد حسینی اظهار داشت:  سهم صندوق توسعه ملی در سال ۹۷ از منابع ارزی صادرات نفت حدود ۳۲ درصد بود که شورای هماهنگی سران قوا در آبان ماه سال قبل تصمیم گرفت برای مقابله با اثرات تحریم‌ها حدود ۱۲ درصد کل سهم سالیانه صندوق توسعه از درآمدهای نفتی را ذخیره کند.

وی افزود، هم اکنون این سهم در حساب جداگانه‌ای نگهداری میشود و از این حیث یک فضای اطمینان مناسب برای مقابله با اثرات تحریم و حوادث غیر مترقبه ایجاد شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان اظهار داشت:

بحث برداشت از این حساب جداگانه برای جبران بخشی از خسارتهای ناشی از سیل اخیر مطرح شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید