کد خبر:119887
پ
توسعه صادرات
وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با امام جمعه ایلام تاکید کرد

تامین زیرساخت‌های لازم صادراتی برای توسعه صادرات

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با امام جمعه استان ایلام بر تامین زیرساخت‌های لازم صادراتی برای توسعه صادرات تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با امام جمعه استان ایلام بر تامین زیرساخت‌های لازم صادراتی برای توسعه صادرات تاکید کرد.

 

*** رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی در یک راستا هستند 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین کریمی تبار، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در ایلام، گفت:

رهبر معظم انقلاب امسال را سال رونق تولید نام گذاری کردند. سال گذشته هم حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده بود که هر دو در یک راستا است.

 

رضا رحمانی افزود: استان ایلام موقعیت صادراتی خوبی دارد. در سال ۹۸ چند برنامه را به جد لحاظ کردیم که راهبردهای اساسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت است.

 

*** توسعه صادرات و اصلاح سیستم نظام توزیع در سال ۹۸ 

 

وی در خصوص برنامه‌های سال ۹۸ گفت: امسال افزایش تولید داخل، معادن، توسعه صادرات و فناوری و اصلاح سیستم نظام توزیع را دنبال می‌کنیم.

وزیر صنعت تصریح کرد: در خصوص افزایش و توسعه صادرات در چند ماه اخیر هم رئیس جمهور کشور عراق به ایران سفر کرد و هم آقای روحانی به کشور عراق سفر کردند.

در ماه‌های گذشته دو بار میزبان وزرای صنعت و تجارت کشور عراق بودیم و در کشور عراق هم مذاکراتی داشتیم.

 

*** افزایش ارزش صادرات ایران به عراق 

 

وی با بیان اینکه سال گذشته از نظر صادرات غیر نفتی رتبه اول را در کشور عراق داشتیم، تصریح کرد:

۵ سال گذشته ترکیه ۲۵ درصد و ایران ۱۴ درصد صادرات به کشور عراق داشته است، اما سال گذشته صادرات ایران به عراق حدود ۳۰ درصد و ترکیه به ۲۹ درصد رسید که ارزش صادرات ایران به عراق ۱۲ میلیارد دلاری شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در مذاکرات اخیر صادرات ۲۰ میلیارد دلاری به عراق را برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کردیم.

آقای رئیس جمهور و نخست وزیر کشور عراق هم در نشست خبری این مطلب را تایید و اعلام کردند که تا سال ۱۴۰۰ باید به این دستاورد برسیم.

یکی از راهکارهای رونق تولید صادرات است که می‌تواند واحدهای ما را فعال کند. در این مسیر استان ایلام می‌تواند از این ظرفیت به خوبی استفاده کند.

 

*** تامین زیر ساخت‌های لازم صادراتی جهت توسعه صادرات

 

رحمانی با تاکید بر اینکه در شرایط جدید تصمیم داریم از ظرفیت مردم استان‌ها استفاده کنیم، افزود:

ما باید زیر ساخت‌های لازم صادراتی جهت توسعه صادرات را تامین کنیم.

استان‌هایی مثل ایلام، خوزستان و کرمانشاه می‌توانند از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند. این استان پتانسیل خوبی در این زمینه دارد و انتظار داریم در این مسیر ما را همراهی کنید.

وی با بیان اینکه پتروشیمی استان ایلام به زودی افتتاح می‌شود، گفت: پروژه‌های بسیاری در این استان آماده افتتاح داریم که حداقل برای ۵ هزار نفر امکان اشتغال دارند. البته تمام این امکانات و ظرفیت‌ها نیازمند حمایت است.

 

*** حمایت از تولید داخل 

 

رحمانی با بیان اینکه امسال باید از تولید داخل حمایت کنیم، گفت:

باید ساخت تجهیزات نفتی را جدی بگیریم. این استان در صادرات و کشاورزی پتانسیل خوبی دارد. دولت در خصوص کشاورزی سرمایه‌گذاری خوبی در استان ایلام انجام داده است. همچنین باید برای صنایع تبدیلی برنامه داشته باشیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت  در پایان عنوان کرد:

امسال راه حل نجات ما رونق تولید در صنعت، کشاورزی، معدن و … است. امیدوارم در این سفر و با جمع بندی‌هایی که آقای استاندار با مشورت همه انجام می‌دهند، بتوانیم برنامه‌ها را پیش ببریم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید