کد خبر:119529
پ
معاون وزیر
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد

معدن؛ بخشی جذاب جهت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تحریم سد راه توسعه بخش معدن نیست، این بخش را بستری مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی خواند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تحریم سد راه توسعه بخش معدن نیست، این بخش را بستری مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی خواند.

 

*** تسهیل در زیرساخت‌های جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تحریم مانع توسعه و سرمایه‌گذاری جدید در معادن نیست، اظهار داشت:

علاوه بر مزیت‌های نسبی و طبیعی در بخش معدن و  سایر مزایا در حوزه انرژی، معدن زمینه‌ای مناسب برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است. 

خداداد غریب پور گفت: در شرایط غیرتحریمی و عادی با تسهیل در مقررات و زیرساخت‌های جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی  از خطوط اعتباری، فاینانس و پتانسیل بانک‌های خارجی برای تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های ایمیدرو استفاده می‌شد. 

وی افزود: بازار سرمایه هوشمند است و همواره در فضایی ورود می‌کند که حداقل ریسک سرمایه را داشته، در حاشیه اطمینان بالا باشد و بازگشت و امنیت سرمایه‌اش نیز تضمین شده باشد. 

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی یادآور شد: در ماه‌های گذشته شاهد بودیم عمده سرمایه‌های سرگردان کشور به سمت بازارهای سکه، ارز و خودرو منحرف شد، اما خاطرنشان می‌کنیم:

«معدن نیز بخشی جذاب و مطمئن برای جلب سرمایه‌های داخلی و خارجی رئیس هیأت عامل ایمیدرو ادامه داد:

یکی از بهترین راه‌های معرفی پروژه‌ها به بخش خصوصی و استفاده از قابلیت بانک‌ها برای هدایت منابع مالی به سمت بخش معدن و صنایع معدنی است. 

بطور نمونه به شرکت‌های بزرگ معدنی همچون چادرملو، سنگ آهن و معادن فلزی اشاره کرد که به محض عرضه سهام‌شان در بورس صف‌های طولانی برای آنها تشکیل می شود. 

 

*** جذب هشت هزار میلیارد تومان نقدینگی

 

غریب پور با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اضافه کرد: در چهار سال گذشته هشت هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی به صورت نقدینگی مستقیم توسط ایمیدرو جذب شد. 

وی ادامه داد: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، در معدن «مهدی آباد» یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای تهیه و تولید ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی در حال جذب است. 

«یک گروه سرمایه‌گذار داخلی بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این منطقه معدنی را آغاز کرده است که تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.» 

 

*** تاثیرپذیری حداقلی بخش معدن از تحریم‌ها

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به تاثیرپذیری حداقلی بخش معدن از تحریم‌ها اشاره کرد و گفت:

وقتی کانسنگ از معدن استخراج می‌شود به مثابه «انباشته کردن ارز روی زمین» است و مواد معدنی به محض بارگیری در کشتی ارزش صادراتی دارند. 

به گفته این مسئول، همه محصولات معدنی اعم از کنسانتره، مس، گندله و تولیدات صنایع پایین دستی آن قابلیت صادرات داند که همگی جزو مزایای این بخش است. 

غریب‌پور با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ، همچنین از نیروی انسانی باتجربه و توانمند به عنوان دیگر مزیت بخش معدن کشور یاد کرد و گفت:

امروز کارشناسان ایرانی قادرند با تکیه بر دانش و فناوری‌های داخلی، صفر تا ۱۰۰ درصد پروژه‌های حوزه احیای مستقیم فولاد را به اجرا برسانند. 

 

*** پروژه‌های دارای اولویت ایمیدرو 

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به پروژه‌های ایمیدرو اشاره کرد و افزود:

در سال ۹۷، ۲۰ طرح با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار افتتاح شد که حاصل آن ایجاد چهار هزار و ۴۰۰ شغل به طور مستقیم بود.

غریب‌پور با بیان اینکه راه‌اندازی طرح‌های پارسال بیش از ۲۵هزار شغل غیر مستقیم نیز ایجاد کرد، ادامه داد:

در روزهای پایانی سال ۹۷ کارخانه آلومینیوم جاجرم به تولید رسید، به طوری که میزان سرمایه‌گذاری این پروژه ۱۳۱ میلیون دلار و اشتغال مستقیم آن ۶۰۰ نفر بوده است.

وی از ۲ گشایش اعتبار اسنادی در سال ۹۷ خبر داد که مورد نخست به ارزش ۶۵۵ میلیون یوان در بخش زغال سنگ و دومی به ارزش ۱۸۵ میلیون دلار در فولاد چابهار است، همچنین در ورق عریض آلومینیوم و آلومینای جنوب هزار و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در حال انجام است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اضافه کرد:

به زودی عملیات اجرایی سه طرح بزرگ به ارزش ۹۳ میلیون دلار آغاز می‌شود که یکی از آنها طرح ۱٫۵ تنی طلای زرشوران است. 

این مسئول گفت: ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار طرح تا افق ۱۴۰۰ توسط ایمیدرو و شرکت‌های وابسته و تابع تعریف شده است.

 

*** صادرات ۸٫۳ میلیارد دلاری محصولات معدنی

 

غریب‌پور اعلام کرد: ارزش صادرات محصولات معدنی در ۱۱ماهه سال ۹۷ به بیش از هشت میلیارد و ۲۹۹ میلیون دلار رسید.

این بخش سهم ۲۱ درصدی از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ادامه داد:

از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه ۹۷، افزون بر ۵۱ میلیون و ۷۷۰ هزار تن انواع محصولات معدنی صادر شد، این در حالی است که میزان صادرات وزنی این محصولات ۶ درصد کاهش یافت.

وی توضیح داد: صادرات زنجیره فولاد در ۱۱ ماه سال ۹۷ با ۱۷ درصد رشد به سه میلیارد و ۸۲۱ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار رسید. 

به گفته این مسئول، در مدت یاد شده میزان صادرات زنجیره فولاد با رشد یک درصدی به هشت میلیون و ۴۴۵ هزار تن افزایش یافت و این گروه در صدر صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی قرار گرفت.

 

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ادامه داد:

همچنین در این مدت، ۷۸۳ میلیون و ۶۶۰ هزار دلار زنجیره مس و محصولات پایین دستی، ۳۹۸ میلیون و ۴۸۰ هزار دلار زنجیره سیمان، ۴۸۵ میلیون و ۵۲۰ هزار دلار کنسانتره سنگ آهن، ۳۱۶ میلیون و ۸۶۰ هزار دلار انواع سنگ و محصولات مرتبط، ۲۱۸ میلیون و ۸۲۰ هزار دلار زنجیره روی و ۱۱۸ میلیون و ۵۴۰ هزار دلار زنجیره سرب صادر شد.

 
*** کاهش۳۳ درصدی ارزش محصولات

 

غریب‌پور گفت: در ۱۱ ماهه سال ۹۷، بیش از سه میلیون و ۳۷۶ هزار تن انواع محصولات معدن و صنایع معدنی به ارزش سه میلیارد و ۲۴۴ میلیون و ۵۷۰ هزار دلار وارد شد که حاکی از کاهش ۳۹ درصدی میزان تناژ و کاهش۳۳ درصدی ارزش محصولات است». 

وی با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اظهار داشت:

در مدت یاد شده، افزون بر یک میلیارد و ۲۰۶میلیون و ۷۶۰ هزار دلار زنجیره فولاد و محصولات فولادی، ۱۵ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار مس و محصولات پایین دستی، ۱۹۹ میلیون و ۶۰ هزار دلار زنجیره آلومینیوم و محصولات و ۱۹۶میلیون و ۲۵۰هزار دلار زغال سنگ و کک وارد کشور شد.

 

*** اکتشافات عمیق 

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی گفت: تاکنون بیشتر اکتشافات انجام شده در کشور سطحی و بر اساس رخنمون مواد معدنی بوده است.

با این حال در برخی مناطق کشور پتانسیل‌های معدنی فوق‌العاده‌ای وجود دارد. 

غریب پور افزود: به طور مثال در خط طولی محور تکاب-سنقر ۳۰ هزار کیلومتر مربع عملیات اکتشاف معدنی هدفگذاری شده که با اعتباری حدود ۴۰۰ میلیارد تومان و به شیوه «الکترومغناطیسی» که یکی از مدرن‌ترین شیوه‌های اکتشافی است انجام می‌شود. 

وی ابراز امیدواری کرد: در ۲ تا سه سال آینده عملیات اکتشاف عمیق این ذخایر در عمق حداقل ۲۰۰ متری اجرایی شود. 

این مسئول ادامه داد: مناطق شرقی کشور که توسعه‌یافتگی کمتری نیز داشته‌اند، شانس بالایی برای اجرای برنامه‌های اکتشاف عمیق دارد و در اولویت بعدی ایمیدرو قرار می‌گیرد. 

وی با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و با تاکید بر اینکه در موضوع اکتشاف هیچ محدودیتی قائل نیستیم، گفت:

بدون اتلاف وقت، با بکارگیری همه پتانسیل‌های داخلی و بهترین و به روزترین فناوری‌ها به عملیات اکتشاف ادامه خواهیم داد

پس از آن با حداقل کردن ریسک اکتشاف، محدوده‌های اکتشافی را در اختیار بهره‌برداران بخش خصوصی قرار خواهیم داد. 

 

*** کاهش ریسک در بخش معدن

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بیان داشت:

ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای و شرکت مادر تخصصی معدن و صنایع معدنی، همواره در تلاش است تا ریسک کار در بخش معدن کشور را به حداقل برساند.

به این منظور از توان صندوق بیمه معادن بویژه برای راه‌اندازی و بهره‌برداری معادن کوچک بهره‌گیری خواهد کرد. 

غریب‌پور یادآوری کرد: به تولید رسیدن هر معدن کوچک اشتغالزایی ۵۰ تا ۱۰۰ نفری را به دنبال خواهد داشت.

ایمیدرو برای راه‌اندازی ۴۰۰ معدن کوچک و متوسط با حمایت صندوق بیمه معادن برنامه‌ریزی کرده است، همچنین سه تا چهار برابر این ارقام اشتغال غیرمستقیم قابل پیش‌بینی است.

 

*** استفاده از فناوری‌های روز 

 

وی با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ابراز کرد: همکاری‌هایی که در سال‌های گذشته با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی شکل گرفته، موجب شده است امروز هیچ محدودیتی در استفاده از فناوری‌های روز جهان در بخش معدن و صنایع معدنی نداشته باشیم. 

وی به محدودیت برخی شرکت‌های اروپایی تولیدکننده ماشین‌آلات معدنی برای فعالیت در ایران ناشی از مساله تحریم‌ها اشاره کرد و گفت:

بخش عمده ماشین‌آلات مورد نیاز بخش را از چین و روسیه تامین می‌کنیم. 

این مسئول افزود: به موازات آن تسهیل در ورود ماشین‌آلات دست دوم معدنی در دستور کار قرار گرفته است.

مطابق بخشنامه هیئت وزیران، ماشین‌آلات با عمر کمتر از پنج سال مجاز به ورود به کشور هستند که دستکم تا چند سال می‌توانند نیاز کشور را برطرف کنند. 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطر نشان کرد:

وزارت صنعت، معدن و تجارت در بررسی و تامین فرآیند ثبت سفارش ورود این ماشین‌آلات و قیمت آنها تمهیداتی اتخاذ کرده است که این ماشین‌آلات با کمترین بوروکراسی وارد شوند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید