کد خبر:119563
پ
محمدرضا پورابراهیمی۴
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

نرخ مالیات بر ارزش افزوده بنگاه‌های اقتصادی کاهش می‌یابد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به فعالان اقتصادی از کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده بنگاه‌های اقتصادی خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به فعالان اقتصادی از کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده بنگاه‌های اقتصادی خبر داد.

 

*** کاهش دغدغه تولیدکنندگان با اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:

مصوبه کاهش و اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که با امضای ۱۰۰ نفر از نمایندگان در صحن علنی مجلس ارسال شده است تا دو هفته آینده نهایی خواهد شد و این مژده به فعالان داده می‌شود که ۸۰ درصد از مشکلات طرح قبلی اصلاح شده و از دغدغه تولیدکنندگان کاسته خواهد شد.

 

*** سهم تولیدکننده از مالیات

 

محمدرضا پورابراهیمی توضیح داد: قانون مالیات بر ارزش افزوده که در سال‌های قبل مدون شده بود، حجم قابل توجهی از درآمدهای مالیاتی را به خود اختصاص می‌داد و یکی از معضلات حوزه تولید محسوب می‌شد که بر اساس این قانون، مالیات بر ارزش افزوده توسط تولید‌کننده پرداخت می‌شد و این درحالی است که این مالیات می‌بایست توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت شود.

 

*** دو فوریت کاهش نرخ مالیات بر درآمد

 

وی از اقدام دیگر مجلس برای رونق تولید و توسعه اشتغال خبر داد و افزود:

با ارائه طرح دو فوریتی مجلس و توافقات به عمل آمده با وزارت اقتصاد، و سازمان مالیاتی کشور نرخ مالیات بر درآمد نیز کاهش خواهد یافت که در چند روز آینده عملیاتی خواهد شد و این کمک بسیاری به توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی خواهد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در حال حاضر ایران جزء کشورهایی است که بالاترین نرخ مالیات بر درآمد را داراست و تجربه ثابت کرده است که با کاهش نرخ مالیات بر درآمد فرار مالیاتی توسط بنگاه‌ها نیز کمتر می‌شود.

 

*** طرح اصلاح قانون بانک مرکزی

 

وی در ادامه از اصلاح قانون بانک مرکزی نیز خبر داد و افزود: طرح اصلاح قانون بانک مرکزی در صحن مجلس نهایی شده است و این اصلاح می‌تواند زمینه ساز اتفاقات مثبت در حوزه بنگاه‌ها و نیز استقلال این بانک باشد.

وی افزود: این اصلاح موجب می‌شود سازمان جدید نظارتی به وجود آید که متناسب با آخرین استانداردهای بانک‌های مرکزی در جهان عمل کند.

 

*** تسهیل شرایط تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان درمورد راهکارهای دستیابی سریع تر به رونق تولید اظهار داشت:

یکی از مهمترین اقدامات برگزاری جلسات مشترک دولت و مجلس و فعالان اقتصادی است که راهکارهای مناسبی برای تسهیل شرایط تولید تعیین و گره‌گشای مشکلات این بخش باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید