کد خبر:119650
پ
شهرک‌های صنعتی
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع:

ایجاد حدود ۷۰ هزار شغل مستقیم در شهرک‌های صنعتی در سال ۹۷

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع، ضمن اعلام ایجاد حدود ۷۰ هزار شغل مستقیم در شهرک‌های صنعتی در سالی که گذشته، در خصوص مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های این معاونت در سال ۹۷ و ۹۸ توضیح داد.

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع، ضمن اعلام ایجاد حدود ۷۰ هزار شغل مستقیم در شهرک‌های صنعتی در سالی که گذشته، در خصوص مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های این معاونت در سال ۹۷ و ۹۸ توضیح داد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع با اشاره به اشتغالزایی شهرک‌های صنعتی در سال ۹۷، اظهار داشت:

در سال ۹۷ بالغ بر ۷۰ هزار شغل مستقیم در واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی ایجاد شده است.

 

***  انعقاد ۷۰۵۸ قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی /رشد ۶۱ درصدی

 

محمد‌علی عزیزمحمدی افزود: صنایع کوچک به عنوان یکی از اولویت‌ها و محورهای اصلی برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۷ بوده است.

وی ادامه داد: در سالی که گذشت ۷۰۵۸ قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی منعقد شد و از طریق این قراردادها ۳۶۲۵ هکتار اراضی صنعتی در خدمت سرمایه‌گذار‌ها قرار گرفت که این آمارها خوشبختانه نشانگر رشد ۶۱ درصدی در انعقاد قراردادها است و رشد ۶۳ درصدی در وسعت مساحت شهرک‌های صنعتی در مقایسه با سال ۹۶ می‌باشد.

 

***  افزایش سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی با وجود تحریم‌ها

 

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک در ادامه افزود:

سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی نسبت به سال قبل علیرغم مسائل و مشکلات اقتصادی که به لحاظ تحریم‌ها توسط ایادی استکبار برای کشور ما ایجاد شد، از رشد فزاینده‌ و بالای ۶۰ درصد برخوردار بوده و این جای امیدواری و امیدبخشی است.

  

 *** بهره‌برداری از واحدهای صنعتی و ایجاد اشتغال در شهرک‌های صنعتی

 

عزیزمحمدی اظهار داشت: در  سال ۹۷ صرفا در شهرک‌ها و نواحی صنعتی بالغ ۲۳۷۷ واحد صنعتی در شهرها و نواحی صنعتی به بهره‌برداری رسیده است.

وی گفت: علاوه بر این ۱۸۹۶ واحد صنعتی غیر فعال نیز احیا شده است که به ترتیب در واحدهای جدید سرمایه‌گذاری، و بالغ بر ۴۲ هزار شغل ایجاد گردیده و در ۱۸۹۶ واحد صنعتی مجدداً احیا شده بالغ بر ۳۱ هزار شغل مستقیم فراهم شده است.

محمد‌علی عزیزمحمدی در ادامه اظهار داشت: در مجموع در این واحدهای صنعتی ۷۰ هزار شغل در شهرک‌های صنعتی را شاهد هستیم که در سال ۹۷ ایجاد شده است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، افزود:

اینها شغل‌های مستقیمی است که سال گذشته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که در سال۹۷، ۹‌شهرک و ناحیه صنعتی جدید هم به بهره‌برداری رسیده‌‌اند و در مجموع شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در حال بهره‌برداری به ۸۱۸ مورد می‌باشند.

 

***  تامین آب، برق و برگزاری دوره‌های آموزشی در شهرک‌های صنعتی

 

وی افزود: طی سال ۹۷ در شهرک‌های صنعتی تعداد ۲۰۰۴ واحد صنعتی جدید به تصفیه خانه‌ها متصل شده و بالغ بر ۵۵۰ لیتر در ثانیه آب فراهم، ۳۲۱ مگاوات برق تامین شد و برای ۹۰ هزار نفر هم در قالب ۴ هزار دوره آموزشی برگزار گردیده است.

 

 *** اهمیت صادرات و حمایت از واحدهای صنعتی

 

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک بیان داشت: با توجه به اهمیت صادرات و حمایت از واحدهای صنعتی تعداد قابل توجهی از واحدهای صنعتی در رابطه با شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی مورد حمایت قرار گرفته‌اند، که این در سال ۱۳۹۸ نیز تداوم خواهد یافت و علاوه برآن ۱۶ کنسرسیوم صادراتی ایجاد شده که حمایت از آنها در سال ۱۳۹۸ تداوم خواهد داشت.

 

***  شناسایی واحدهای صنعتی مستعد دانش‌بنیان شدن

 

وی افزود: شناسایی و مستند سازی نیازهای فناورانه بنگاه‌های کوچک و متوسط از جمله برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان صنایع کوچک می‌باشد و همچنین شناسایی تعداد ۲۵۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط مستعد دانش‌بنیان شدن نیز مورد شناسایی قرار گرفته‌اند.

 

 *** بهره‌برداری از پنج تصفیه خانه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی

 

عزیزمحمدی اظهار داشت: در سال ۹۷ پنج تصفیه خانه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به بهره‌برداری رسیداند که با بهره‌برداری از آنها ۲۰۰۴ واحد صنعتی جدید به این تصفیه خانه‌ها متصل شده‌اند.

 

***  شناسایی و توسعه خوشه‌های صنعتی توسط سازمان صنایع کوچک

 

عزیزمحمدی با اشاره به خوشه‌های صنعتی نیز، گفت:

یکی دیگر از برنامه‌های سازمان صنایع کوچک، شناسایی و توسعه خوشه‌های صنعتی بوده که با عنایت به مبادله موافقتنامه فی‌ما‌بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه بودجه کشور اعتبار ویژه‌ای بالغ بر ۴۷۰ میلیارد ریال در حمایت از خوشه‌های صنعتی در نظر گرفته که با صرف این اعتبار در راستای پروژه‌های توسعه‌ای و شناسایی خوشه‌های صنعتی جدید در دستور کار این سازمان می‌باشد.

وی اضافه کرد: تا به حال بالغ بر ۴۰۰ خوشه صنعتی مورد شناسایی قرار گرفته و بیش از ۱۰۰ مورد از آنها عملا به بهره‌برداری رسیده‌اند و با عنایت به اهمیت خوشه‌های صنعتی این هم از جمله برنامه‌هایی است که در سال ۹۸ تداوم خواهد داشت.

 

***  سال ۹۸؛ سال رونق و تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ به سال رونق و تولید اظهار داشت:

امیدواریم در سال ۹۸ که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال رونق تولید نامگذاری شده، شاهد تداوم این سرمایه‌گذاری‌ها و در واقع افزایش ظرفیت‌ها و رونق تولید باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید