کد خبر:119096
پ
شهرک‌های صنعتی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع:

میزان خسارت‌های واردشده به شهرک‌های صنعتی استان گلستان در سیل اخیر

رئیس سازمان صنعت گلستان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع در خصوص میزان خسارت‌های واردشده به شهرک‌های صنعتی این استان در سیل اخیر، توضیح داد.

رئیس سازمان صنعت گلستان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع در خصوص میزان خسارت‌های واردشده به شهرک‌های صنعتی این استان در سیل اخیر، توضیح داد.

 

*** سیل در شهرک‌های صنعتی استان گلستان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع با اشاره به سیل و آبگرفتگی اخیر که از شرق استان گلستان آغاز و با حرکت به سمت غرب منطقه، ۴ شهرستان این استان را درگیر کرده است، اظهار داشت:

از آنجا که سیل درمنطقه جنوبی شهرستان گنبد رخ داده است و شهرک‌های صنعتی در شمال این شهرستان قرار دارند؛ خسارت چندانی در واحد‌های صنعتی این شهرستان نداشته‌ایم و خسارت ایجاد شده، تنها  ناشی از باد و طوفان می‌باشد که محدود به آسیب‌دیدگی تعدادی از ایرانیت‌ها در سقف واحد‌های صنعتی می‌باشد. 

وی در ادامه افزود: در شرق استان گلستان علاوه بر خسارات یاد شده، به حدود ۳ معدن نیز صدمه و خسارت وارد شده است.

 

*** آسیب‌دیدگی شهرک صنعتی آق‌قلا

 

حسینقلی قوانلو با اشاره به اینکه شهرک صنعتی آق‌قلا بزرگترین شهرک صنعتی استان گلستان می‌باشد، افزود:

شهرک صنعتی آق‌قلا با دارا بودن حدود ۲۱۵ واحد صنعتی، بیشترین خسارت را درسیل اخیر دیده و تا ارتفاع حدود ۳‌متر زیر آب رفته است.

از آنجا که فاز ۱ و ۲ این شهرک در ارتفاع بالاتری نسبت به بقیه فازها در شهرک‌های صنعتی قرار دارند به سرعت توانستیم آب این مناطق را تخلیه و ورودی آب به این دو فاز شهرک را قطع کنیم؛ که در حال‌حاظر کاملاً خشک و در حال فعالیت می‌باشند.

وی با اشاره به اینکه فاز ۳ شهرک صنعتی آق‌قلا هم‌اکنون در‌گیر آب‌گرفتگی می‌باشد، اظهار داشت: شهرک صنعتی بندر ترکمن و گمیشان خوشبختانه درسیل صدمه‌ای ندیده‌اند.

قوانلو با بیان اینکه شهرک صنعتی آق‌قلا بیشترین خسارت را از سیل اخیر در استان گلستان دیده است، اظهار داشت:

در شهرک صنعتی آق‌قلا در بین ۱۸۵ واحد فعال این شهرک، ۶۰ واحد اصلاً دچار آبگرفتگی نشده‌اند و ۱۰۰ تا ۱۲۰ واحد صنعتی هم از ۲۰ تا ۸۰ درصد دچار آبگرفتگی شده‌اند.

 

*** میزان خسارت در شهرک صنعتی آق‌قلا

 

رئیس سازمان صنعت استان گلستان با اشاره به آبگرفتگی فاز ۳ شهرک صنعتی آق‌قلا و دقیق نبودن میزان خسارت اعلام شده، اظهار داشت:

میزان خسارت وارد شده در شهرک صنعتی آق‌قلا حدود ۱۵۰ میلیارد تومان است و ۳۰ میلیارد تومان مربوط به زیر‌ساخت‌ها، از جمله تصفیه‌خانه‌ها و جاده‌ها، می‌باشد که در مجموع مبلغ ۱۸۰ میلیارد تومان به شهرک صنعتی آق‌قلا خسارت وارد شده است.

با توجه به اینکه بخشی از خسارت به نواحی صنعتی در بیرون شهرک صنعتی آق‌قلا واردشده است، می‌توان مبلغ کلی خسارت واحد‌های صنعتی در آق‌قلا را در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد.

 

*** خسارات واحد‌های صنفی از سیل اخیر در گلستان

 

وی در ادامه افزود: خسارت واحد‌های صنفی در استان گلستان، حدود ۵۰۰ واحد صنفی در شهرستان گنبد و حدود ۱۸۰۰ واحد صنفی در شهرستان آق‌قلا می‌باشد و در مجموع حدود ۲۲۰۰ واحد صنفی استان گلستان در سیل اخیر آسیب دیده‌اند که در کل میزان خسارات وارد شده درحدود ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به خسارت ۱۰ هزار قالیباف در آق‌قلا، گنبد، بندر ترکمن و گمیشان، در مجموع برآورد اولیه خسارت بخش صنعت را در سیل استان گلستان حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

 

*** حمایت و اختصاص تسهیلات برای صنایع آسیب‌دیده

 

حسینقلی قوانلو با اشاره به حمایت دولت و مسئولان از صنعتگر‌ان آسیب دیده برای جبران خسارت وارده در سیل اخیر، گفت:

از آنجا که میزان خسارات وارد شده بالا است، دولت بخشی از حمایت‌ها را به صورت کمک‌های بلاعوض در صنعت، کشاورزی و زیربنای راه و شهرسازی و مسکن و بخش دیگری از این حمایت‌ها را به صورت تسهیلات ارزان قیمت ۴ تا ۶ درصد برای کمک به بازگشت واحد‌های صنعتی به چرخه‌ی تولید و فعالیت در نظر گرفته است.

وی افزود: از دیگر تسهیلات برای صنایع آسیب دیده از سیل در شهرک‌های صنعتی ، معافیت ۵۰ درصدی این واحد‌ها از مالیات می‌باشد.

قوانلو در ادامه گفت: طرح دیگری که در هیأت وزیران برای حمایت از صنایع آسیب دیده مطرح و در انتظار تصویب آن هستیم، وقفه ۲ ساله در پرداخت بدهی‌های مالیاتی با تقبل پرداخت سود ۲ ساله این بدهی‌ها توسط دولت است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با تاکید بر اینکه مردم به هیچ‌عنوان به شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود، توجه نکنند، در پایان اظهار داشت:

در صورت ایجاد هرگونه مشکل یا حادثه خاصی، اطلاع‌رسانی لازم از طریق خبرگزاری صنایع که خبرگزاری تخصصی در حوزه صنعت می‌باشد و از طریق دیگر رسانه‌های رسمی انجام خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید