کد خبر:118995
پ
صنعت خودرو

۱۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته در صنعت خودرو

مشکل صنعت خودرو و زیان انباشته خودروسازان موضوعی نیست که یک شبه به وجود آمده باشد.

مشکل صنعت خودرو و زیان انباشته خودروسازان موضوعی نیست که یک شبه به وجود آمده باشد.

 

*** حاشیه‌های جنجالی در صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در ماه‌های گذشته به دفعات شاهد حاشیه‌های جنجالی در صنعت خودرو و به خصوص داستان نا تمام چالش‌های دو شرکت خودروساز بزرگ ایرانی یعنی ایران خودرو و سایپا بوده‌ایم.

شرکت‌هایی که با انبوهی از پیش فروش خودرو رو به رو هستند و میلیاردها تومان پول از مردم گرفته‌اند اما توان پاسخگویی به تعهداتشان را در عمل ندارند و به نوعی می‌توان گفت که ورشکسته هستند.

مشکل صنعت خودروسازی و زیان انباشته خودروسازان موضوعی نیست که یک شبه به وجود آمده باشد و یا کل آن مرتبط با تحریم باشد بلکه مهم‌ترین ایراد به ساختار مدیریتی و مالکیتی صنعت خودرو و ماهیت اقتصادی و سیاسی بنگاه‌ها ‌برمی‌گردد که نیازمند اصالحات ساختاری است.

هرچند تأخیر در تصمیم‌گیری معنادار دولت در این صنعت بر خلاف صنایع دیگر مانند پتروشیمی، فولاد و…، عامل اصلی شکل گیری این مشکلات است.

 

*** مصلحت اندیشی پرهزینه دولت

 

در این بین به اعتقاد کارشناسان بخش مهم دیگری از چالش در صنعت خودرو تابع ملاحضات اجتماعی و مصلحت اندیشی پرهزینه دولت در این صنعت است و هر روز تأخیر در اتخاذ تصمیمگیری برای ایجاد تعادل در بازار خودرو بر شدت مشکلات و افزایش زیان این واحدهای اقتصادی ـ سیاسی خواهد افزود.

نتایج بررسی صورت‌های مالی حسابرسی نشده میان دورهای نه ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۷ نشان می‌دهد زیان انباشته ایران خودرو و سایپا تا ابتدای دیماه سال گذشته بیش از ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

از طرفی مطالبات قطعه‌سازان از کل خودروسازان، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که قسمت اعظم این مربوط به ایران خودرو و سایپا است اگرچه که حدود ۴ هزار میلیارد تومان از این بدهی در ماه‌های پایانی سال گذشته پرداخت شد.

 

*** زنگ خطر در صنعت خودروسازی کشور

 

زنگ خطر در صنعت خودروسازی کشور می‌توان گفت نه تنها ماه‌ها ‌بلکه سال‌هاست به صدا در آمده و نیازمند چاره‌اندیشی برای برون رفت از این بحران است و در صورت  نبود چاره‌اندیشی فوری و بهنگام در بازار خودرو باید پیامدهایی شبیه مسائل مؤسسات مالی و اعتباری را در سال‌های آتی انتظار داشت.

 

*** ۶ راهکار برای نجات صنعت خودرو

 

به اعتقاد کارشناسان برای جلوگیری از این اتفاق باید در قالب برنامه کوتاه مدت و فوری، سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی را در صنعت خودرو با یکدیگر همساز و توأمان به اجراء درآورد که مهم‌ترین آن‌ها ‌در ۶ بخش دسته بندی می‌شوند:

۱.تعیین تکلیف قطعی قیمت گذاری خودرو توسط وزارت صمت

۲٫افزایش تیراژ تولید از طریق تسریع در پرداخت مطالبات قطعه سازان و تسهیل در واردات قطعات مورد نیاز

۳٫ اعمال سیاست مدیریت نقدینگی توسط بانک مرکزی

۴. تداوم سیاست فروش بر اساس معیارهای محدودکننده سفته‌بازی

۵٫ فروش خودرو به صورت اقساطی

۶٫ وضع مالیات بر قراردادهای مکرر فروش خودرو در قالبCGT

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید