کد خبر:118813
پ
محمد علی عزیزمحمدی
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع:

مهمترین برنامه‌ها و اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سیل اخیر

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع در خصوص مهمترین برنامه‌ها و اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سیل اخیر توضیح داد.

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع در خصوص مهمترین برنامه‌ها و اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سیل اخیر توضیح داد.

 

*** وقوع سیل و آبگرفتگی در شهرک‌های صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع در پاسخ به سوال خبرنگار این خبرگزاری در رابطه با خسارات ناشی از سیل اخیر در شهرک‌های صنعتی کشور، اظهار داشت:

در روزهای پایانی سال ۹۷ بارندگی‌ها در استان گلستان و مازندران شروع شد که در پی آن در روزهای ابتدایی سال ۹۸ شاهد راه‌افتادن سیلاب و آبگرفتگی در منطقه آق‌قلا در استان گلستان و شهرستان سیمرغ و سنگ‌تاب در استان مازندران و بخش‌هایی از ساری بودیم.

 

*** تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران در سازمان صنایع کوچک

 

عزیزمحمدی افزود: در رابطه با وقوع سیل اخیر و بارندگی‌های شدیدی که در روزهای گذشته در ۲۵ استان کشور داشته‌ایم، بلافاصله در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، ستاد مدیریت بحران به صورت ویدئو کنفرانس به ریاست محسن صالحی‌نیا، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و معاونین، مدیران مستقل مربوطه و مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها، در مرکز تشکیل، و بدون در نظر گرفتن تعطیلی، به صورت شبانه روزی این ستاد فعال بوده و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

 

*** موقعیت شهرک صنعتی آق‌قلا

 

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: شهرک صنعتی آق‌قلا با وسعتی بالغ بر ۱۶۸ هکتار در ۲۵ کیلومتری شمال گرگان و ۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان آق‌قلا واقع شده است.

وی افزود: در این شهرک صنعتی بالغ بر ۲۲۰ فقره واگذاری واحد‌های صنعتی را داشته‌ایم، که حدود ۱۷۰ مورد از این واحدها احداث شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند.

حدود ۳۳ واحد نیمه فعال بوده‌اند و ۱۰ تا ۱۵ واحد هم در دست احداث می‌باشد.

محمد‌علی عزیزمحمدی اظهار داشت: این شهرک در همان روزهای ابتدایی سال ۹۸ در اثر سیل اخیر به زیر آب رفته و در بعضی از قسمت‌ها مخصوصا در فاز سه شهرک ارتفاع آب به حدود دو متر رسیده است.

 

*** تمهیدات مسئولان در مواجهه با سیل در شهرک‌های صنعتی

 

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک در ادامه اظهار داشت: آبگرفتگی در اثر سیل، مختص شهرک صنعتی آق‌قلا نبود و تمام مناطق آن ناحیه دچار آبگرفتگی شده بودند.

وی گفت: از روزهای ابتدایی سیل، با هماهنگی ستاد بحران استانداری و با حضور رئیس سازمان صنایع کوچک و همینطور مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه سایر مسئولان محلی و استانی، با تمهیدات لازم از جمله، قطع کردن به موقع آب و هدایت آب‌های سطحی و اعمال مدیریت صحیح، سعی گردید خسارت‌ها از این بلای طبیعی به حداقل برسد.

 

*** هدایت سیل به سمت رودخانه‌های قره‌سو و گرگان رود

 

عزیزمحمدی با اشاره به دو رودخانه‌ قره‌سو و گرگان رود اظهار داشت:

دو رودخانه‌‌ قره‌سو و گرگان رود، رودخانه‌هایی هستند که می‌توان از طریق آن‌ها آب را به سمت دریا هدایت کرد، اما با وجود ورود دبی بالای آب‌هایی که در اثر بارندگی شدید صورت گرفته بود، میزان آب ورودی به این دو رودخانه، حدود شش برابر ظرفیت این رودخانه‌ها بوده و بالا بودن دبی آب‌ها در اثر بارندگی شدید و سیل، باعث بالا آمدن آب و آبگرفتگی در منطقه گردید.

 

*** تلفات جانی شهرک‌های صنعتی در سیل اخیر

 

وی با اشاره به تشکیل سیلاب‌ها و آبگرفتگی در شهرک‌های صنعتی، بیان کرد:

با کمک خداوند و با همکاری و همت و تلاش‌های شبانه‌روزی مردم و همه دستگاه‌های اجرایی کشور به خصوص سپاه، ارتش، نهادهای غیر‌دولتی، ستاد اجرایی حضرت امام و مسئولان عالی رتبه از جمله معاون اول رئیس‌جمهور، به‌رغم تمام مشکلات و تشکیل سیلاب و آب گرفتگی‌ها در شهرک‌های صنعتی، تلفات جانی نداشته‌ایم.

 

*** پایگاه امدادرسانی در شهرک صنعتی آق‌قلا

 

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک افزود: ساختمان کسب و کار و فناوری و محوطه ورودی در شهرک صنعتی آق‌قلا با توجه به اینکه در بلندی قرار گرفته است پایگاهی شد جهت امدادرسانی از طریق هلیکوپتر و اقلام بین مردم آسیب دیده از سیل در آن محل توزیع گردید.

 

*** ارزیابی خسارت‌های ناشی از سیل ‌

 

وی گفت: با تمهیدات اندیشیده شده و با همکاری صنعتگران در نشست‌های متعدد با حضور مسئولان در شهرک‌های صنعتی، سعی بر به حداقل رساندن خسارت‌های ناشی از سیل اخیر در واحد‌های صنعتی کشور گردید.

عزیز محمدی اظهار داشت: بر مبنای برآورد اولیه صورت گرفته توسط این کمیته، حدود ۳۰۰میلیارد ریال به زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در کشور در اثر سیل و سیلاب‌های اخیر خسارت وارد شده است.

 

*** راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی

 

عزیزمحمدی با اشاره به حضور وزیر صنعت در مناطق سیل زده، اظهار داشت: با حضور وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت تعدادی از واحدهای صنعتی آسیب دیده در سیل، مجدداً راه‌اندازی شده‌اند.

وی گفت: بعد از حدود چهار روز فاز‌۱ تقریبا از زیر آب خارج شده، فاز‌۲ هم به حداقل ممکن رسیده است، در رابطه با فاز‌۳، با توجه به ارتفاع بالای آب کاملا تخلیه نشده است.

این واحد‌های صنعتی طی هفته گذشته مجدداً با بارندگی شدید، دچار آبگرفتگی شده‌اند.

 

*** برآورد خسارت‌های زیر‌ساختی در شهرک‌های صنعتی

 

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان کرد:

پل ارتباطی ناحیه صنعتی سنگ‌تاب در استان مازندران که علاوه بر شهرک صنعتی، مسیر ارتباطی حدود ۵۰ روستا هم بود، بر اثر سیل مسدود گردید و خسارت زیادی دیده است.

عزیزمحمدی گفت: در بخش‌هایی، نظیر آسفالت و راه‌های داخل شهرک نیز بالغ بر حدود ۱۵۰ میلیارد ریال خسارت‌های زیر‌ساختی برآورد شده است و حدود ۱۶ واحد صنعتی در رابطه با سیل و آبگرفتگی در استان مازندران آسیب دیده‌اند.

وی افزود: خوشبختانه شهرک‌های صنعتی در سایر استان‌ها به لحاظ اقلیمی و توپوگرافی و شرایط محیطی مشابه شهرک صنعتی آق‌قلا نیستند.

در شهرک صنعتی آق‌قلا با اعمال مدیریت صحیح، سعی بر زیر آب نرفتن کامل این شهرک شد.

 

*** در نظر گرفتن تسهیلات و مساعدت‌‌ها در واحد‌های صنعتی

 

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک افزود: تمام سعی و همت بر این است که این مسائل با همکاری مردم، همت مسئولان و دولت محترم تدبیر و امید، با در نظر گرفتن تسهیلات لازم و مساعدت‌هایی همچون معافیت‌های مالیاتی برای واحدهای صنعتی که در سیل و آبگرفتگی دچار آسیب شده‌اند و از چرخه تولید بازمانده‌اند، شده است.

وی گفت: تا راه‌اندازی مجدد واحدهای آسیب دیده از سیل اخیر و با هماهنگی وزارت‌کار و تأمین اجتماعی، کارگران این واحد‌ها از بیمه بیکاری برخوردار شوند.

 

*** گزارش وضعیت و خسارات ناشی از سیل در شهرک‌ها

 

محمد‌علی عزیزمحمدی گفت: در حال حاضر همکاران ما در استان‌ها اقدام به تهیه فرم‌هایی جهت تهیه گزارشات لازم از وضعیت و خسارات ناشی از سیل اخیر در شهرک‌های صنعتی و در نهایت این اطلاعات جمع‌بندی و اطلاع رسانی لازم صورت می‌گیرد.

 

*** آماده‌باش در شهرک‌های صنعتی

 

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان اظهار داشت:

بر‌اساس دستور مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، کل شهرک‌های صنعتی، مدیران مربوط و عوامل زیر‌مجموعه از روز اول سیل در حالت آماده‌باش می‌باشند و با چنین اقداماتی سعی شد که خسارت‌های ناشی از سیل اخیر در استان‌های کشور با اعمال مدیریت صحیح به حداقل برسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید