کد خبر:118841
پ
بانک مرکزی
یک پژوهشگر اقتصادی:

بانک مرکزی هوشیار باشد/مخاطرات جدی بازار ارز

یک پژوهشگر اقتصادی با اشاره به مخاطرات جدی در بازار ارز ، خواستار هوشیاری بانک مرکزی در ممانعت از دست‌یابی دشمنان به اهداف‌شان شد.

یک پژوهشگر اقتصادی با اشاره به مخاطرات جدی در بازار ارز ، خواستار هوشیاری بانک مرکزی در ممانعت از دست‌یابی دشمنان به اهداف‌شان شد.

 

*** روزهای پرتنش بازار ارز در میانه سال ۹۷

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یک پژوهشگر اقتصادی با اشاره به این موضوع، اظهار کرد: بازار ارز، اگرچه در میانه سال ۹۷ روزهای پرتنش و سختی را پشت سرگذاشت اما به مرور با نقش آفرینی مثبت سیاست‌گذاران بانک مرکزی و برخلاف ادعاهای پرطمطراق و همیشگی مدافعان آزادسازی که رها کردن بازار را شرط به تعادل رسیدن بازار ارز می‌دانستند عملا آنچه به ثبات نسبی بازار ارز کمک کرد مداخله هدفمند و موثر بانک مرکزی در بازار بود. علت هم کاملا مشخص است.

 

 

*** بازار ارز ؛ یک بازار انحصاری

 

بازار ارز (اگر بپذیریم بازار به معنای متداول در باره آن صدق می‌کند) یک بازار انحصاری است که دولت عرضه‌کننده اصلی ارز است و قطعا در چنین بازاری منفعل کردن بانک مرکزی تیر خلاصی است به بانک مرکزی که متاسفانه در دوران مدیریت جناب سیف (رئیس کل مورد حمایت طیفبازار گرا در اقتصاد) این خطای راهبری رخ داد و بازار ارز به شدت دچار تلاطم گشت.

 

*** حضور موثر بانک مرکزی در بازار ارز برای مقابله با جنگ روانی

 

اصغر بالسینی افزود: در فروردین ماه ۹۸ هم به رغم تمام تلاش‌های آمریکایی‌ها برای اثرگذاری روانی بر بازار خوشبختانه حضور موثر بانک مرکزی در بازار به اشکالی مانند فعالیت مداوم صرافی‌های بانکی حتی در تعطیلات نوروز و حضور میدانی رئیس کل بانک مرکزی در میان مردم در نوروز عملا این سیگنال را به بازار ارز مخابره کرد که بانک مرکزی آماده مداخله در بازار ارز برای کنترل نوسانات غیر ضروری است.

نکته مهم دیگر که در این ایام مانع از بهره‌برداری روانی آمریکایی‌ها گشت برنامه‌ریزی ماه‌های گذشته در خصوص انتقال ثقل و گرانیگاه ارزی کشور از بازارهای نامطمئنی چون دوبی به سایر بازارها و فعال کردن توافقات دوجانبه خصوصا مبادلات دیناری بین ایران و عراق بود که فشارهای بالایی از تقاضا را از دوش بازار ارز برداشت.

به این مسئله شتاب گرفتن عرضه ارز پتروشیمی‌ها را هم باید اضافه کرد که بخشی از خلا بازار را جبران کرد.

 

asgarbalsini.jpg

 

این پژوهشگر اقتصادی در ادامه خاطر نشان کرد: با چنین فضایی که اقتصاد وارد سال ۹۸ شده انتظار می‌رود بانک مرکزی به رغم همه دشواری‌ها حضور موثر خود را در بازار ارز از طریق مداخله هدفمند و موثر و به هنگام حفظ کند و صرافی‌های بانکی را که می‌توانند نقش موثری در بازار‌سازی داشته باشند همچنان فعال نگه دارد.

 

*** مخاطرات بازار ارز در سال ۹۸

 

وی در ارتباط با مخاطرات سال جدید در ادامه گفت: البته در سال ۹۸ مخاطرات جدی هم برای بازار ارز وجود دارد که باید نسبت به آن هوشیار بود. اولا با تشدید تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی عملا بخش عرضه ارز می‌تواند دچار خدشه شود که در این شرایط صیانت از تک تک دلارهای نفتی و مصرف درست آن الزامی است.

در این بین فشار بانک مرکزی بر صادرکنندگان خصوصا شرکت‌های پتروشیمی و فولادی برای بازگرداندن ارز به سامانه نیما بسیار حیاتی است. شرکت‌های یاد شده به شدت از محل افزایش ارز و دریافت خوراک بسیار ارزان در سال‌های اخیر بهره‌مند شده‌اند و زمان پس دادن دینی است که برگردن دارند.

 

*** خلق نقدینگی بی‌کیفیت و مضر

 

بالسینی ادامه داد: لازم است بانک مرکزی به دور از هیاهوی رسانه‌ای این طیف که اتفاقا به خوبی هم از رسانه‌ها بهره می‌برند فشار لازم را برای برگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد وارد آورد.

در شرایط جنگ اقتصادی قطعا کوتاهی این دسته از صنایع و شرکت‌ها کمتر از خیانت به کشور نیست.

ثانیا روند خطرناک رشد نقدینگی و خلق نقدینگی بی‌کیفیت و مضر خصوصا از طرف بانک‌ها سمی مهلک است که می‌تواند بازار ارز و سایر بازارها را با خطر سیل نقدینگی و سفته بازی ناشی از آن مواجه سازد.

سال‌ها است که در غیاب بانک مرکزی فعال که البته بعضا تابع رفتارهای برخی بانک‌های خصوصی هم بوده است نظام بانکی با خلق پول و کمک به رشد بالای نقدینگی سهم بالایی در به هم ریختگی بازار‌ها دارد که این امر نیازمند بررسی جدی است.

اگر بانک مرکزی به دنبال حفظ دستاوردهای ماه‌های پایانی سال ۹۷ خود است لازم است به این موضوع هم توجه کافی مبذول دارد.

 

*** شرایط جدید بازار ارز از نیمه فصل بهار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این پژوهشگر اقتصادی در پایان اظهار کرد: در مجموع بازار ارز از نیمه فصل بهار به بعد با شرایط جدیدی مواجه خواهد شد که لازم است بانک مرکزی با هوشیاری کامل مانع از دستیابی دشمنان به اهدافشان شود.

آمریکایی‌ها در کنار فشارهای واقعی به کشور به دنبال بهره‌برداری از شرایط روانی برای منحرف کردن اذهان مردم و سوق دادن آنها به سمت فعالیت‌های سوداگرانه در بازار ارزهستند که بانک مرکزی با نقشه ارزی موثر می‌تواند این ابزار را از دست دشمنان کشور بگیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید