خبرنگار :
پ
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

فعالیت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال ۹۷ و ۹۸ + فیلم

معاون وزیر صنعت با ارائه گزارشی از فعالیت‌های جاری و برنامه‌های در دست اجرا در سال ۹۷ و به تبع آن ۹۸ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع اظهار داشت:

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال ۱۳۹۷ با تدوین اهداف و مأموریت‌های از پیش تعیین شده براساس اساسنامه بعنوان یک سازمان تخصصی و توسعه‌ای در بخش ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنایع، با توجه به ارکان اجرایی در قالب اهداف دولت محترم تدبیر و امید و وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شد.

 

*** توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد امکانات برای شهرک‌های صنعتی

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت:

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با در دست داشتن مدیریت بیش از ۹۸۰ شهرک صنعتی که تعداد۳۰۰-۳۲۰ مربوط به ناحیه صنعتی و بقیه شهرک‌های صنعتی هستند، براساس اهداف و رسالت‌های سازمانی در ارتباط با توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد امکاناتی از جمله آب، برق و گاز، شبکه فیبر نوری، تلفن و تسویه خانه های صنعتی و از این دست مواردبه لحاظ توسعه‌ای در بخش صنعت مورد نیاز زیرساخت‌ها است و با توجه به استقرار صنایع در قالب طرح‌های آزمایشی با سرمایه گذاران عمدتاً در بخش خصوصی به عنوان واحدهای فعال در بخش صنایع کوچک و متوسط به صورت عمده و محدود برای واحد‌های بزرگ مستقر در محدوده شهرک‌های صنعتی به اهداف و مأموریت‌های خودش پرداخته است.

 

*** واحد‌های تولیدی در حال فعالیت

 

محسن صالحی نیا با اشاره به گزارش‌های آماری در زمینه تولید در شهرک‌های صنعتی اظهار داشت:

گزارش‌های آماری در زمینه تولید این گونه حاکی است که در مجموعه واحد‌های تولیدی که در این شهرک‌ها مستقر هستند با تاکید بر وجود واحد‌ها در مجموعه ۹۸۰ شهرک مستقر، در مجموعه شهرک‌ها بیش از ۴۳هزار واحد تولیدی به صورت رسمی ثبت شده و در حال فعالیت هستند که براساس آخرین آمار و ارقام و سامانه‎‌ای که ما در این زمینه طراحی کرده‌ایم که به صورت مداوم در حال رصد و پایش است حدود ۲۰درصد از واحدهای تولیدی که از نظر تعداد ۹تا۱۰ هزار واحد صنعتی است با حداکثر ظرفیت تولیدی در حال رکورد فعالیت هستند و بقیه واحد‌ها با درصدهای مختلفی از ظرفیت‌های تولیدی در حال فعالیت هستند که می‌توان ذکر کرد، بیش از ۲۵ درصد واحدهای تولیدی بالای ۷۰-۷۵ درصد ظرفیت تولیدی در حال فعالیت و حدود ۲۵-۳۰ د رصد آنها بین ۵۰تا ۷۰ درصد و بقیه ۲۰ تا ۵۰ درصد از ظرفیت‌های تولیدی، فعال است.

 

*** حمایت از صنایع کوچک و متوسط

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت:

همه تلاش‌ها و فعالیت‌های ما براین بوده است که بتوانیم به موازات شرایطی که از نظر توسعه زیر ساخت‌ها فراهم می‌کنیم در قالب اهدافی که به منظور حمایت از صنایع کوچک و متوسط داریم از جمله تأمین مالی مناسب از منظر سرمایه در گردش اعتبارات نوسازی واحد‌ها و همچنین اعتباراتی که برای برخی از واحد‌های تولیدی د رحال ساخت وساز تخصیص پیدا می‌کند و با یک پیشرفت مناسب فیزیکی می‌توانند با تلاش در مدت مشخص به بهره برداری برسانیم.

 

*** روش حمایتی مستمر برای رفع موانع احتمالی

 

وی گفت: تلاش ما برای واحد‌های راکد هم به صورت تامین هر آنچه که باعث بازگشت مجدد این واحد‌ها به چرخه تولید شود؛ صورت گرفت که با توجه به بازگشت ۱۶۰۰ واحد به چرخه تولید نشان دهنده تلاش خوب در این زمینه بوده است.

معاون وزیر صنعت اظهار داشت:

از آنجا که تولید یک فرآیند مستمر بوده و با نیاز به نظارت، پایش و روش حمایتی مستمر برای رفع موانع احتمالی دارد بنابراین سعی کردیم در کارگروه‌های رفع موانع تولید و با رصد و پایشی که در واحد ها انجام می‌شود از تک تک واحد‌های صنعتی و مدیران مربوطه خواسته شد که در این حوزه بررسی‌هایی انجام شده و برای رفع مشکلات در کارگروه‌های تسهیل استانی، در صورت لزوم در کار گروه ملی نسبت به رفع مسائل و مشکلات اقدام کنند.

 

*** بررسی مسائل و مشکلات

 

صالحی گفت: مسائل و مشکلات را نیز در ۲ تا ۳ محور می‌توان ذکر کرد که بخشی از آن تأمین مالی بدهی‌های گذشته و همچنین تعیین و تکلیف این بدهی‌ها است که باعث انجام اقدام و هماهنگی‌هایی جهت مزیت‌هایی در قالب دستورالعمل‌های بانکی برای واحد‌های کوچک و متوسط شده است.

وی افزود: از مزیت‌های فوق الذکر می‌توان به رفع اثر بدهی‌های گذشته واحد‌های کوچک و متوسط، رفع اثر چک‌های احیاناً برگشتی و بحث کفایت سرمایه که با برداشتن این ۳ محدودیت برای این گونه واحد‌ها امکان دریافت تسهیلات و شرایط سهل‌تر به استناد مصوبه شورای پول و اعتبار و همچنین ابلاغیه بانک مرکزی به بانک‌ها را فراهم کردیم.

 

*** ایجاد دوره‌های آموزشی در شهرک‌های صنعتی

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار کرد:

ما در زمینه صنایع کوچک هم براساس اهداف و رسالت‌های سازمانی، توسعه نظام پیمانکاری فرعی، تشکل‌ها و خوشه‌های صادرات‌گرا و خوشه‌هایی که می‌توان با هم افزایی بخشی از صنعت در زنجیره تأمین، تولید اقتصادی و تولید بهره‌ور و با کیفیت را ارائه دهیم.

وی افزود: دوره‌های آموزشی بسیار متنوعی را توانستیم با هماهنگی خود واحد‌های تولیدی در شهرک‌ها و با محوریت مراکز فناوری و کسب وکار ایجاد کردیم.

صالحی گفت: مرکز فناوری و کسب و کار در بخش‌های مختلفی از استان‌ها توسعه پیدا کرده و با حمایتی که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران انجام داده، این واحدها توانستند با جذب نیروی کارآمد دانشگاهی و نیروهایی که در کار توسعه و تحقیق و فعالیت‌های مرتبط با نوآوری در واحد‌های تولیدی داشتند، بتوانند شرایط را برای انجام و بهره‌ورترکردن تولید و ایجاد رقابت مناسب در بازار فراهم کنند.

 

*** ایجاد شرایط مناسب جهت تأمین مواد اولیه

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود:

یکی از مزیت‌هایی که سال ۹۷ به موازات محدودیت‌ها این بود که؛ واحد‌های تولیدی با توجه به محدودیت‌های بین المللی در جایی که توانستند شرایط مناسبی از تأمین مواد اولیه در زنجیره تأمین و بعد از آن تولید فراهم بکنند چه از منظر بازار داخل و چه از منظر بازار صادراتی، شرایط خوبی داشتند و این حتماً قابل رصد و پایش است.

وی گفت: بسیاری از واحدهای تولید کننده ما در مراجعات و دیدارو بررسی‌ها به لحاظ فروش تولیدات با کیفیت دارای مشکل نیستند.

 

*** تولید بهتر، بیشتر و با کیفیت‌تر

 

صالحی افزود: در شرایط فعلی تهدید واردات در مقایسه با سنوات گذشته بسیار کاهش یافته لذا ما با همه واحدهای تولیدی عهد و پیمان برای تولید بهتر، بیشتر و با کیفیت‌تر بسته‌ایم و از همین تریبون خواهش و توصیه من به موسسات مالی و اعتباری علی الخصوص بانک‌ها این است که در جایی که شرایط تولید فراهم است و امکان فروش در بازار داخلی و علی الخصوص صادراتی میسر است، همکاری و هماهنگی را برای تأمین منابع مورد نیاز تسهیلات انجام دهند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت:

در قوانین بودجه سنواتی ( قانون برنامه ۵ سال) تاکید شده که بخشی از تولید و بخش صنعت، معدن حداقل در تولید ۴۰ درصد از منابع و تسهیلات بانکی را جذب نماید.

 

*** سال ۹۷ سال حمایت از تولید ایرانی

 

صالحی نیا در ادامه افزود: با توجه به این که سال ۹۷ سال حمایت از تولید ایرانی است و در سال‌های گذشته شعار محوری همیشه بحث حمایت از تولید مطرح بوده، نظر من بر این است که حتماً سال ۹۸ هم در ادامه همین مسیر خواهیم بود تا دست در دست هم دهیم و شرایط بهتری را برای انجام تولیدات و پیامد آن، ارزش افزوده بالاتر، سطح درآمد و رفاه عمومی بیشتر و خیلی مهم‌تر ایجاد اشتغال ایجاد کنیم .

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان اظهار داشت:

همین جا از تمامی صنعتگران، معدنکاران و واحد‌های مستقر در مجموعه شهرک‌های صنعتی کشور و همچنین واحد‌های تولیدی که در خارج از شهرک‌های صنعتی مستقر با جایابی و مکان یابی حمل‌های به لحاظ محیط زیستی و شرایط آمایشی هستند؛ استدعا داریم که با تمام توان در جهت اعتلای تولید، افزایش بهره‌وری و ارتقای تولید به اتفاق همراه باشیم و بتوانیم سال ۹۸ را هم با یک تجربه بسیار خوب شروع و استمرار دهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید