کد خبر:117336
پ
واردات مواداولیه و واسطه ای۲
وزارت صنعت خبر داد

بررسی درخواست متقاضیان برای واردات مواد اولیه و واسطه‌ای در یک روز

وزارت صنعت با حذف سقف و سابقه برای ثبت سفارش واردات مواد اولیه و واسطه‌ای، بررسی درخواست متقاضیان واردات این کالا‌ها از محل ارز حاصل از صادرات را به یک روز کاهش داد.

وزارت صنعت با حذف سقف و سابقه برای ثبت سفارش واردات مواد اولیه و واسطه‌ای، بررسی درخواست متقاضیان واردات این کالا‌ها از محل ارز حاصل از صادرات را به یک روز کاهش داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزارت صنعت، معدن و تجارت در این بسته بررسی درخواست متقاضیان برای واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید از محل ارز حاصل از صادرات را به یک روز کاهش داد و سقف و سابقه برای ثبت سفارش واردات این کالاها را حذف کرد.

 

*** تسهیل فرایند واردات

 

به منظور تسهیل فرایند واردات در مقابل صادرات و کاهش زمان واردات مواد اولیه و واسطه‌ای مرتبط با واحدهای تولیدی، بسته تشویقی که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران تهیه شده بود، در حوزه‌های ثبت سفارش، عملیات بانکی و تشریفات گمرکی، برای ثبت سفارشات بانکی از محل صادرات اعلام شد.

بنا بر این دستور‌العمل، بررسی درخواست متقاضیان مشمول این بسته در یک روز انجام شده و سقف و سابقه برای آن‌ها حذف می شود.

همچنین سایر دستگاه‌ها مکلفند درخواست متقاضیان را به مدت یک روز بررسی و تعیین تکلیف کنند.

 

*** حذف سقف و سابقه واردات برای کدهای تعرفه کالاهای مشمول

 

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه ثبت سفارش علاوه بر بررسی یک روزه درخواست تولیدکنندگان و بازرگانان دارای قرارداد با واحد‌های تولیدی، برای نیاز واحدهای تولیدی، سقف و سابقه واردات را برای کدهای تعرفه کالاهای مشمول این بسته که شامل مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید می باشد، حذف کرده است.

 

*** انتخاب ارز حاصل از صادرات برای تعرفه مشمول واردات

 

از طرفی امکان انتخاب ارز حاصل از صادرات برای تعرفه مشمول این بسته (در اولویت ۱ و ۲) فراهم می‌شود.

بانک مرکزی نیز در حوزه عملیات بانکی مدت زمان مجاز برای رفع تعهد ارزی از زمان صدور اعلامیه تامین ارز را از ۳ ماه به ۶ ماه افزایش داده و وثیقه مورد نیاز جهت رفع تعهد ارزی را از حداکثر ۳۵ درصد به حداکثر ۱۵ درصد به صورت چک، سفته و یا ترکیبی از این موارد به تشخیص بانک عامل، کاهش داده است.

 

*** امکان پذیرش نمونه ‌برداری کالاهای نیازمند اخذ و ارائه مجوزهای قانونی

 

همچنین در حوزه تشریفات گمرکی توافق شد، پیش از اظهار، امکان پذیرش نمونه ‌برداری کالاهایی که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی دارند فراهم و مجوز ترخیص سازمان مربوطه، صرفا با ذکر شماره کوتاژ و به صورت سیستمی انجام شود.

امکان حمل یکسره براساس تقاضای صاحب کالا نیز فراهم می‌شود.
چنانچه در زمان رسیدن این کالاها به اماکن گمرکی یا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ثبت سفارش اعتبار داشته باشد، تمدید ثبت سفارش جهت انجام تشریفات گمرکی (حتی زمان اظهار) مورد نیاز نیست.

اظهارنامه‌های این کالاها، به مسیر سبز سیستم انتخاب مسیر اظهارنامه هدایت شده و ظرف همان روزِ اظهار، امکان صدور پروانه الکترونیکی و خروج کالا فراهم می‌شود.

بررسی ارزش این اظهارنامه‌ها با عنایت به قرارگیری در مسیر سبز اظهارنامه، بعد از ترخیص کالا انجام شده و امکان اعطای تسهیلات در پرداخت حقوق ورودی از جمله پذیرش ضمانت‌نامه بانکی معتبر یا ترخیص نسیه (نگهداری از کالا صرفاً به میزان حقوق ورودی و عوارض متعلقه) فراهم می‌شود.

 

*** افزایش ۱۰ درصدی تفاوت قابل قبول در ارزش، وزن و تعداد کالا

 

همچنین در امور گمرکی تفاوت قابل قبول در ارزش، وزن و تعداد کالا با فرض ثابت بودن شرح تجاری به ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده و امکان ترخیص کالاهای مورد نیاز فوری به شرط ارائه مجوزهای قانونی با صدور حکم فراهم و نیز امکان ترخیص شبانه‌روزی کالاهای مشمول این بسته که تشریفات گمرکی آن ها به اتمام رسیده فراهم می‌‌شود.

شایان ذکر است این بسته در راستای سیاست‌های دولت برای تسهیل واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید و بازگشت ارز به چرخه اقتصاد مولد تهیه و ابلاغ شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صادرکنندگان می توانند در چارچوب دستورالعمل‌های ابلاغی قبلی و با هدف رفع تعهد ارزی نسبت به عرضه ارز خود اقدام نموده و این ارز را برای نیازهای اولیه و اساسی اقتصاد کشور استفاده نمایند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید