کد خبر:117384
پ
سامانه تدارکات الکترونیکی دولت۰
مدیریت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت خبر داد

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت «ستاد»؛ بزرگترین بازار شفاف دولت

مدیریت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از اطلاع رسانی معاملات وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوسیله سامانه تدارکات الکترونیکی دولت یا سامانه ستاد خبر داد.

مدیریت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از اطلاع رسانی معاملات وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوسیله سامانه تدارکات الکترونیکی دولت یا سامانه ستاد خبر داد.

 

*** سامانه تدارکات الکترونیکی دولت یا سامانه ستاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیریت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت اظهار داشت:

در این بازار الکترونیکی معاملاتی، وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون برگزاری مناقصات و سایر قوانین مالی و معاملاتی بخش عمومی بایستی با رعایت قانون تجارت الکترونیکی و قانون برگزاری مناقصات، معاملات خود را در این بستر انجام دهند.

از سوی دیگر، تامین‌کنندگان کالا و خدمات کل کشور می‌توانند با حضور در این معاملات از منافع مالی آن منتفع گردند.

 

*** مزایای استفاده از سامانه ستاد

 

سید امیر اصغری همچنین ایجاد بستری شفاف جهت فسادزدایی انجام معاملات دانست و  از مزایای سامانه تدارکات الکترونیکی دولت «ستاد» به موارد زیر اشاره نمود:

 

با راه‌اندازی این سامانه، هم‌اکنون دولت این دانش را بطور کامل دارد که چه دستگاهی، چه معامله‌ای را با چه کسانی، تحت چه ضوابطی، در چه رقابتی، با چه شرایطی و در چه زمانی انجام داده است.

وی گفت: بایستی اذعان نمود که دیجیتالیزه کردن فرآیندهای سنتی، نرخ فساد را صفر نمی‌کند اما ریسک انجام تخلف و فساد را کمینه می‌کند. به عبارتی، اگر تعمدی در انجام تخلف وجود داشته باشد، ردپاها به وضوح در سیستم می‌مانند.

مدیریت ستاد اظهار داشت: در نیمه نخست سال، شفاف‌سازی معاملات وزارت صنعت، معدن و تجارت در سامانه ستاد انجام شد؛ بدین گونه که تمامی معاملاتی که وزارت صمت و سازمان‌های تابعه آن انجام می‌دهند و نصاب آنها از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بالاتر است در این سامانه در قسمت پنل شفاف‌سازی معاملات قابل رویت است.

در گام بعدی، در اسفند ۹۷، معاملات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اطلاع رسانی گردید.

وی افزود: این روند به تدریج برای تمامی دستگاه‌ها انجام خواهد گردید.

بدیهی است که اگر دستگاه‌ها، افزون بر چشم دستگاه‌های نظارتی همانند سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور، چشم مردم را نیز نظاره‌گر انجام معاملات خود ببینند، نرخ انجام تخلف کمینه خواهد گردید.

البته این اطلاع ‍‌رسانی، شفاف‌سازی پس از انجام تمامی مراحل در سامانه ستاد است و رسالت این سامانه بسیار بیشتر از اطلاع‌رسانی است.

 

*** ایجاد یک بستر معاملاتی منصفانه

 

مدیریت سامانه ستاد اظهار داشت: ایجاد یک بستر معاملاتی منصفانه برای رقابت تمامی تامین‌کنندگان کالا و خدمات در کل کشور؛ سامانه ستاد بر بستر وب است؛ برای مثال برای تامین‌کنندگان جنوب کشور، این امکان فراهم است که پاسخگوی نیازمندی‌های دستگاه‌های شمال کشور نیز باشند.

وی گفت: لذا این امکان، می‌تواند موجب رونق کسب و کارهایی شود که شاید تا دیروز تنها پاسخگوی دستگاه‌های استان و یا شهر خود بودند و مساوات را در اختیار قرار می‌دهد.

 

*** تصمیمات مدیریت کلان کشور

 

وی اظهار داشت: داده‌های پرارزشی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت برای استفاده در تصمیمات مدیریت کلان کشور وجود دارد.

مدیریت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ادامه داد:

مبتنی بر این داده‌های عظیم و کاویدن بر روی آنها، برای مثال سازمان برنامه و بودجه کشور می‌تواند مبتنی بر هزینه‌کرد سال گذشته دستگاه‌ و نهادهایی که از بودجه دولتی ارتزاق نموده‌اند، برآورد و تامین بودجه واقعی‌تری را در سال آینده جهت تخصیص در نظر گیرد یا برای مثال می‌توان سیاست‌گذاری‌های کلان پیرامون تولید یک کالای خاص، وارد نمودن آن یا خرید قطعی نمودن آن را بر مبنای داده‌های واقعی سامانه انجام داد.

 

*** حفظ محرمانگی؛ مزیت این طرح

 
سید امیر اصغری  افزود: ایجاد و حفظ محرمانگی از دیگر مزایای سامانه تدارکات الکترونیکی دولت است.

مدیریت ستاد گفت: تمامی پاکات معامله از جمله پاکت ج مناقصات که مشتمل بر پیشنهادات مالی است، با استفاده از روش‌های ترکیبی رمزنگاری متقارن و نامتقارن رمز می‌شوند و تنها توسط دستگاه‌ معامله‌گزار و تنها در زمانی که بایستی این پاکات گشوده شوند، بازگشایی می‌شوند.

افزون بر رمزنگاری، از امضای دیجیتال و مهرزمانی نیز بهره‌برده می‌شود که مشخص شود چه کسی بر روی چه سندی، چه زمانی مجوز چه کاری را داده است.

 

*** جلوگیری از معامله کالاهای خارجی دستگاه‌ها

 

سید امیر اصغری با اشاره به معاملات کالاهای خارجی گفت:

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت «ستاد»، یکی از بهترین گلوگاه‌ها برای جلوگیری از معامله کالاهای خارجی دستگاه‌هاست.

وی در ادامه افزود: هم‌اکنون تعامل خوبی با معاونت امور صنایع وزارت صمت شکل گرفته است و کالاهایی که آن معاونت به یقین برسد که بدیل و نظیر داخلی دارند و در سامانه ستاد نیز تامین‌کننده آن حضور دارد را مشخص کرده و ارسال می‌کنند تا در این سامانه، امکان معامله آنها غیرفعال شود.

 

*** نظارت سیستمی برای دستگاه‌های نظارتی

 

مدیریت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت اظهار داشت:

امکان نظارت سیستمی برای دستگاه‌های نظارتی بر بستر این سامانه میسر شده است و همکاران عزیز در این دستگاه‌ها می‌توانند با ورود به سامانه، اطلاعات مورد نیاز برای مونیتورینگ و نظارت را مشاهده نمایند.

اگر چه انطباق عملکرد سامانه با بندهای قانونی، فرآیند نظارت را تسهیل می‌کند.

اصغری همچنین پیرامون داده‌های آماری سامانه اشاره کردند که تاکنون بیش از ۵۸ هزارمیلیارد تومان تراکنش مالی (بیش از ۴۸ هزار میلیارد تومان مناقصه، قریب ۴ هزار میلیارد تومان مزایده و بیش از ۶ هزار میلیارد تومان خرید جزئی و متوسط) در این سامانه صورت گرفته است.

در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت «ستاد»، تاکنون ۵۹۰۰ دستگاه اجرایی، ۸۰ هزار تامین‌کننده و بیش از ۲۵ هزار مزایده‌گر ثبت‌نام کرده‌اند و بیش از ۷۳۰ هزار معامله در گردش و نهایی شده در سامانه اجرا شده است.

 

*** اقدامات دیگر در سال ۹۸ در سامانه ستاد

 

وی افزود: از جمله اقداماتی که امیدواریم در ابتدای سال آتی شاهد به بار نشستن آن در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت باشیم عبارتند از:

۱- ارتباط سیستمی با سامانه‌های سازمان برنامه و بودجه برای جلوگیری از تعدد ورود اطلاعات در سامانه‌های متفاوت و همچنین دریافت اطلاعات صلاحیت پیمانکاران و مشاوران بطور سیستمی از این سازمان

۲- ارتباط سیستمی با بانک مرکزی برای احراز اصالت ضمانتنامه‌های بانکی که ارائه این سرویس، موجب تسهیل فرآیند برای دستگاه‌ها و تامین‌کنندگان درحین معامله خواهد شد.

۳- فراهم نمودن امکان ثبت‌نام غیرحضوری مبتنی بر فراهم شدن وب‌سرویس‌های هویتی ثبت‌احوال، شاهکار، اتباع خارجی، کد پستی، مجوزها و … اکنون می‌توان ثبت‌نام را بدون حضور تامین‌کنندگان به دفاتر ثبت‌نام انجام داد.

۴- فراهم‌نمودن امکاناتی برای ورود شرکت‌های حمل و نقل و تحویل اینترنتی که بتوانند سرویس حمل‌ و نقل را برای برنده معاملات از مکان تامین‌کننده به دستگاه انجام دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیریت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت در پایان اظهار داشت:

اتاق‌های بازرگانی، اتحادیه‌ها و اصناف باید حضور پررنگ‌تری برای معرفی این سامانه به افراد زیرمجموعه خود داشته باشند تا دایره‌ وسیع‌تری بتوانند از این بازار بزرگ به صورت منصفانه بهره‌مند شوند. در سالی که گذشت، جلسات بسیاری با روسای اتحادیه‌های متفاوت گذاشته شد تا تمامی این عزیزان بتوانند با اطلاعات بیشتری خود مفسر و تبیین‌کننده سامانه برای سایر زحمت‌کشان و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات کل کشور باشند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید