کد خبر:117049
پ
کارشناس انرژی
کارشناس انرژی اعلام کرد

هدفمندی یارانه‌های انرژی کلید حل بسیاری از مشکلات و بحران‌ها

کارشناس انرژی بحث هدفمندی یارانه‌های انرژی را کلید حل بسیاری از مشکلات و بحران‌ها و مهمترین موضوع مورد توجه و بررسی سال ۹۸ اعلام کرد.

کارشناس انرژی بحث هدفمندی یارانه‌های انرژی را کلید حل بسیاری از مشکلات و بحران‌ها و مهمترین موضوع مورد توجه و بررسی سال ۹۸ اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، یک کارشناس انرژی اشاره به اهمیت هدفمندی یارانه‌های انرژی اظهار داشت: صنعت تبلیغات می‌‌تواند در بهینه‌سازی مصرف انرژی تاثیر‌گذار باشد.

یک بسته یا کمپین اطلاع‌رسانی برای آموزش، فرهنگ‌سازی و همراه کردن جامعه در بهینه‌سازی مصرف انرژی لازم و موثر خواهد بود.

این موضوع باید در قالب یک بسته سیاستی حمایتی ضمن اصلاح ساختار تعرفه‌های انرژی انجام شود.

مردم تا بهینه‌سازی مصرف انرژی برایشان مملوس نباشد و توجیه اقتصادی نداشته باشد، همراهی نخواهند کرد.

 

***چالش‌های دولت در حوزه انرژی 

 

جواد نوفرستی افزود: چالش‌های سال اخیر که دولت نتوانست برای آن راه‌حل پیدا کند زیاد‌ند و مهم‌ترین آن عدم مدیریت نرخ ارز بود که عامل صدها و هزاران مشکل دیگر شد.

اما مهم‌ترین چالش‌ها در حوزه انرژی که دولت برای حل آن اقدام نکرد قاچاق بالای سوخت، مصرف بالای بنزین، بحران خاموشی‌های برق در تابستان ۹۷ که در سال ۹۸ حادتر و بحرانی تر خواهد شد، هدفمندی یارانه‌های انرژی (یارانه‌های پنهان ناعادلانه) است، این مشکلات راه‌حل دارد.

 

***هدفمندی یارانه‌های انرژی کلید حل بسیاری از مشکلات و بحران‌ها است

 

وی گفت: مهمترین موضوعی که در سال ۹۸ باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد بحث هدفمندی یارانه‌های انرژی به‌عنوان کلید حل بسیاری از مشکلات و بحران‌ها است.

پیامدهای این موضوع درصورت اجرای درست را می‌توان توزیع عادلانه یارانه‌های پنهان انرژی، کمک به افزایش قدرت خرید ۵ تا ۷ دهک درآمدی پایین و متوسط و جبران اساسی کاهش قدرت خرید ۹۷، کمک به کاهش ضریب جینی (شاخص توزیع ناعادلانه درآمد)، کمک به کاهش شدید مصرف انرژی، کاهش شدید یا حذف قاچاق سوخت، کمک به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، کمک به حذف واردات انرژی و حتی توسعه صادرات انواع حامل‌ها از جمله بنزین، گازوئیل و برق و…، کمک به کسری بودجه دولت، حرکت یا گامی بزرگ در مسیر اقتصاد مقاومتی، دانست.

 

***وظیفه متقابل دولت و مردم در سال جدید

 

نوفرستی با اشاره به اهمیت هدفمندی یارانه‌های انرژی اظهار کرد: وظیفه متقابل دولت و مردم در سال جدید این است که دولت با کمک کارشناسان و مراکز تحقیقاتی و اندیشکده‌ها، طرح و بسته سیاستی جامع برای یارانه‌های انرژی تدوین و ابلاغ و اجرا کند.

مردم هم باید در کاهش مصرف انرژی به‌خصوص برق در ماه‌ها و ساعات پیک مصرف، حداقل با هدف کمک به همنوع، صرفه جدی داشته باشند. همچنین از دولت، تدوین و اجرای یک طرح جامع را مطالبه کنند.

 

***فرهنگ‌سازی همزمان با اصلاح تعرفه‌‌ها

 

وی با اشاره به اهمیت هدفمندی یارانه‌های انرژی درباره فرهنگ سازی اظهار داشت:

واقعیت این است که فرهنگ‌سازی برای کاهش مصرف انرژی، بدون اصلاح تعرفه‌ها و اعمال سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی و سیاست‌های تشویقی تنبیهی، موثر نخواهد بود.

شاید در مورد برق فقط بتوان بر حس نوعدوستی تاکید کرد که بخاطر رعایت حال هم‌وطنان در مناطق گرم‌سیر، در ساعات پیک مصرف صرفه جویی کرد.

تاکید بر منابع، بین نسلی بودن حامل‌های انرژی، کاهش آلودگی هوا، حفط محیط‌زیست و… برای توصیه و خواهش به کاهش مصرف انرژی، اثرات بسیار جزئی و در حد ناچیز دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس انرژس در پایان اعلام کرد:

عامل اصلی اثرگذار، داشتن توجیه اقتصادی اقدامات بهینه‌سازی مصرف انرژی است که جز با اصلاح اساسی تعرفه‌ها، ممکن نخواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید